Členy Hydrogen group jsou:
V roce 2021 byla z iniciativy neziskové organizace APOKS z.s. založena neformální platforma HYDROGEN group, která si dala za cíl vytvářet know-how v oblasti využití vodíku nebo obecně paliv s příměsí vodíku, a to především v oblasti vytápění budov. Platforma vznikla ve spolupráci s Českým plynárenským svazem, HYTEP ČR a UCEEB, ČVUT v Praze a je cílena na využití vodíku pro částečnou nebo úplnou náhradu zemního plynu v energetických spalovacích zdrojích, přičemž těžiště programu je zejména v oblasti vlastního spalovacího procesu a odvodu zplodin, především z pohledu finálního uživatele.
V reakci na situaci v Evropě po zahájení válečných operací na Ukrajině a v souvislosti s plánem RePowerEU pro urychlené řešení částečné náhrady zemního plynu v energetickém mixu České republiky vznikl v březnu 2022 v rámci HYDROGEN Group program:
Partner Hydrogen group:
SPALOVÁNÍ VODÍKU
Program je cílen na využití vodíku pro částečnou náhradu zemního plynu v energetických spalovacích zdrojích, přičemž těžiště programu je zejména v oblasti vlastního spalovacího procesu a odvodu zplodin.
Využití vodíku jako paliva nahrazujícího z části dovážený zemní plyn se zdá být jedním ze základních problémů dnešní energetiky.
Proto, abychom byli technicky připraveni zvládnout spalování vodíku, nebo alternativních plynných paliv s významným podílem vodíku, je nutné z hlediska spalování odpovědět na některé základní otázky:
- je možné vodík nebo zemní plyn s příměsí vodíku spalovat ve stávajících spotřebičích?
- jaké množství zplodin hoření vzniká při spalování vodíku nebo zemního plynu s příměsí vodíku?
- jaké jsou vlastnosti spalinových plynů?
- je možné pro odvod spalin využít stávající spalinové cesty (komíny)?
- jaké množství kondenzátu vzniká při spalování vodíku nebo zemního plynu s příměsí vodíku?
- jaké jsou vlastnosti kondenzátu?
- je možné přímé využití kondenzátu?
- je možné pro odvod kondenzátu využít stávající kanalizační síť?
Přestože se problematika spalování vodíku řeší celosvětově již několik let, neměl výzkum a vývoj dostatečnou motivaci ani integraci pro dosažení, ověření a sdílení technických řešení.
Iniciativa SPALOVÁNÍ VODÍKU si proto za základní cíl vytyčila sběr informací, jejich setřídění, následné ověření praktickými zkouškami a konečně na závěr komplexní řešení včetně specifikace případných rizik nebo omezení.
Partnerské stavební firmy:
ROZPTYL s.r.o., DOMY D.N.E.S. s.r.o., MESSY s.r.o., Dřevo-House s.r.o., 3AE, s.r.o., Profi-Gips s.r.o.,
H2 provozovna – Vodíkové informačně školící středisko
– možné využití vodíkových technologií pro vytápění budov
Cílem projektu je seznámit širokou veřejnost s možnostmi využití vodíkových technologií pro vytápění objektů, a to jak samotným vodíkem, tak směsí vodíku a zemního plynu. Bude vytvořen kompaktní prostor s osazenými funkčními spalovacími spotřebiči a workshopovou místností, kde se bude moci veřejnost aktivně zapojit do seznamování s touto problematikou a kde bude možné vysvětlit vodíkové aplikace tak, aby byly hmatatelné a snadno pochopitelné.
Za podpory:
H2 dům – využití vodíku v energetice budov
– výroba, distribuce, skladování a využití vodíku
Cílem tohoto projektu je vytvořit mezinárodní konsorcium, které realizuje projekt komplexní vodíkové technologie, která umožní vytápět novostavbu velikosti RD vodíkem. Vodík se zde vyrobí elektrolýzou z vody za pomoci energie ze solárních panelů, následně se uskladní a bude využit pro potřeby vytápění, ať už technologií power to gas, nebo technologií power to power za použití palivového článku.
Měření emisí a kontrola spalinových cest
– příprava pro zavádění blendu vodíku se zemním plynem
V projektu společnosti GasNet s.r.o. jsme realizovali měření emisí spalin a kontroly spalinových cest v obci Hranice. Naším cílem bylo zkontrolovat připravenost a bezpečnost současných spalinových cest na blend vodíku se zemním plynem a získat data z měření emisí, které nám dají možnost kvantifikovat úspory CO2, CO a NOx po příměsi vodíku.
Realizováno za finanční podpory Karlovarského kraje
H2 HEATING 2024 VODÍKOVÁ KONFERENCE
– Využití vodíkových technologií v oblasti vytápění budov
již 2 ročníky proběhlé konference – 2023, 2024
Konference je zaměřena na využití vodíku jako hlavního nebo doplňkového energonositele pro energetiku budov.
Cílem konference je detailně představit celý proces výroby, skladování a spotřeby vodíku pro dosažení úplné nebo částečné soběstačnosti jak jednotlivých budov (rodinných a bytových domů), tak i urbanistických celků (developerských projektů, uzavřených obytných lokalit, obcí, městských částí a podobně).
Problematiky připravenosti OPZ na blendy vodíku
Připravenost odběrných plynových zařízení na možnost spalování blendu vodíku se zemním plynem.
Studie realizovaná pro Český plynárenský svaz
Představitelé:
Ing. Walter Sodomka Veronika Buková Ing. Valtr Sodomka
předseda Hydrogen Group člen představenstva technický garant
reditel@apoks.cz bukova@apoks.cz sodomka.st@apoks.cz
728 964 512