Média

Média – Články    

 • Komín dodatečněČasopis DŘEVO&stavby 04/2023
  Energetická krize v minulém roce odstartovala boom obnovitelných zdrojů. Ne všichni ovšem s podobnou situací počítali už při výstavbě, a tak bylo třeba řešit kromě pořízení topidla i spalinovou cestu. Postřehy našich odborníků k tomuto tématu naleznete v tomto článku.
    
 • Vodík ako alternatívne palivo na vykurovanie budovTZB HAUSTECHNIK 02/2023
  V uplynulé dekádě se výrazně zvýšily požadavky na udržitelnost a soběstačnost, a to především ve vztahu k životnímu prostředí. V současnosti se z uvedených cílů dostává do popředí problematika soběstačnosti, především v oblasti zdrojů energie. Často diskutovaným tématem je využití vodíku…..   
   
 • Češi špatně topí, komíny čoudí a vzduch se prudce zhoršuje – Reportér 03/2023
  Panika kolem energetické soběstačnosti, stejně jako rostoucí náklady za energie přiměly některé domácnosti vytáhnout ze sklepů staré kotle na pevná paliva nebo si začít přitápět krbovými kamny. Podle Valtra Sodomky z Asociace pro optimalizaci komínů a spalování se ovzduší v Česku po letech dramaticky zhoršuje. Lidé si z dotací kupují kotle, které jim nepasují na topnou soustavu, navíc neumí topit.
   
 • Vodíkem budeme doma topit i vařit, plánuje EU. Je to bezpečné a vyplatí se to? 02/2023
  Vodík může nahradit fosilní paliva v mnoha aplikacích a vytápění domácností. Je to bezpečné? Je to realistické? A vyplatí se to ekonomicky? Jak se vodík vyrábí? Jaké jsou „barvy“ vodíku? Má využití vodíku pro vytápění politickou podporu? Jaké jsou vlastnosti vodíku? Jak reaguje trh? Je možné pro vodík využít stávající rozvody a spotřebiče? Jak je to se skladováním a spalováním vodíku? Nejen to se dozvíte v článku, který vyšel společně s podcastem pro českéstavby.cz
   
 • Jak vytápět víkendový dům – Sruby & roubenky 01/2023
  Zajímá Vás, jak vytápět víkendový dům? Přečtěte si názor technického garanta APOKS k této problematice – jaké máme rizika nepravidelného používání spotřebičů na pevná paliva? Jaká je dle legislativy povinnost údržby spalinových cest? Jsou nerezové komíny méně vhodné? Jaké palivo lze k vytápění použít? To vše dozvíte v časopise Sruby & roubenky
         
 • Zákonné povinnosti při realizaci a správě plynových zařízení a spalinových cest 10/2022
  Instalace a provoz spalovacího zdroje na plynná paliva představuje sice z hlediska bezpečného a spolehlivého provozu pravděpodobně nejlepší možnou variantu, přesto se k této problematice vztahuje poměrně velké množství zákonných povinností. Více informací, jaké máme zákonné povinnosti při realizaci a správě plynových zařízení a spalinových cest se dozvíte v článku.
    
 • Emise z vytápění obecně a v současné topné sezóně zvláště 10/2022
  jaké máme druhy emisí? A co nás čeká v topné sezóně, pokud se vrátíme ke spalování pevných paliv? 
    
 • Odborníci se shodují – nezatracujme plyn ani pevná paliva 07/2022
  Odborníci se shodují – nezatracujme plyn ani pevná paliva. Plyn není mrtvé médium, kusové dřevo či dřevní pelety jsou vhodný doplněk energetického mixu a uhlí nám může krátkodobě posloužit jako zdroj se kterým překleneme současnou energetickou krizi. Takové jsou závěry z odborné konference na téma Udržitelnost a soběstačnost spalovacích zdrojů ve vytápění, kterou uspořádala Komínová asociace – APOKS pod záštitou místopředsedy vlády ČR pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše za přítomnosti zástupce Magistrátu města Brna, Ministerstva životního prostředí, Komínové asociace – APOKS, prezidenta Cechu topenářů a instalatérů, starosty města Židlochovice a zástupců výrobců komínových systémů Almeva a Schiedel. Více inforamcí naleznete v článku zde.
   
 • Ideální čas na servis je právě teď – 05/2022 MF DNES
  Kdy je ten správný čas na pravidelný servis kotle před topnou sezónou? A kdo servisní prohlídku provádí? Jak takový servis vypadá a co od něj můžeme čekat? A jak je to s detektory oxidu uhelnatého? To vše naleznete v článku pro MF DNES.
   
 • Stavba komína – 04/2022 – Rodinný dům krok za krokem
  Ať už topíte pevnými palivy nebo plynem, komín má významný vliv na účinnost vytápění a také na čistotu ovzduší v prostředí, kde žijete. Návrh komína je vysoce specializovaná činnost vyhrazená odborníkům, přesto se vyplatí získat základní orientaci v problematice. Přečtěte si tipy jak postavit komín a tipy jestli v souvislosti s energetickou krizí je čas vyměnit plynový kotel za jiný. Článek naleznete v časopise Rodinný dům krok za krokem.       
 • Jak naložit se současnou situací ohledně vytápění plynem? Chce to chladnou hlavu – 03/2022 Kurzy.cz 
  Jak je to se současnou situací ohledně vytápění plynem? Jaké máme další možnosti a alternativy? Lze ihned nahradit plyn jiným zdrojem energie?

Podcasty

 • Jak má vypadat správně postavený komín – Můj Dům 01/23
  Vysoké ceny plyny a elektřiny vedou mnoho majitelů rodinných domů k opětovnému spalování tuhých paliv. Jak je to s dobře připraveným a servisovaným komínem? Jak má vypadat správně postavený komín? K jakým chybám nejčastěji dochází při instalaci komína? Jaké legislativní povinnosti musí majitel splňovat? Jaké máme typy komínů? To vše se dozvíte v podcastu pro Můj Dům.
 • H2 podcast – českéstavby.cz 02/2023
  Budeme doma topit vodíkem? Nahradí vodík vytápění plynem? Jaké jsou příklady z praxe, jaká je ekonomická bilance vytápění vodíkem a jak je to se skladováním a bezpečností? Nejen to se dozvíte v podcastu pro českéstavby.cz

Youtube – webináře

 • Metodika realizace společných komínů při výměně plynových spotřebičů v bytových domech – Sousedé.cz – 02/2023
  Jaká je metodika realizace společných komínů při výměně plynových spotřebičů v bytových domech? Pro portál Sousedé.cz jsme přichystali na toto téma webinář. Přednáška přináší jasný postup na téma výměny plynových spotřebičů s přímým dopadem na problematiku komínů. Proč je výměna spotřebičů nutná a jaké podklady je třeba shromáždit pro rozhodování výboru a pro shromáždění vlastníků? Lze stávající komín použít i pro nové spotřebiče? Jaké jsou základní varianty řešení, pokud stávající komín nevyhovuje? Jaké přípravy stavba obnáší? Dále se dozvíte průběh realizace – od projektu, výběru zhotovitele až po samotnou stavbu. Na závěr uslyšíte, jaké jsou provozní povinnosti vlastníka související s uvedením do provozu a následnými kontrolami.

 

Přednášky

 • Přednáška v rámci Deksoft – PELETKY / DŘEVO – Teorie, příklady z praxe, zajímavosti – Ing. Waltr Sodomka z Komínové asociace APOKS; Specifika zadávání do výpočtu
 • Realizace výměny plynových spotřebičů v bytových domech – 09/2022 FOR ARCH
 • Vytápění zemním plynem, či jeho záměna za alternativní plynná paliva 09/2022 FOR ARCH
 • Snižování emisí při spalování pevných a plynných paliv – 09/2022 FOR ARCH
 • Využití vodíku pro vytápění domácností – 09/2022 FOR ARCH V rámci neformální diskuze se hovořilo o možnostech využití vodíku v domácnostech, diskuze se zúčastnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, GasNet CZ Český plynárenský svaz VŠCHT Praha, UCEEB, ÚJV Řež a. s., APOKS, TÜV SÜD Slovakia s.r.o., DEVINN, on, Strojírenský zkušební ústav a další.
 • Vodík jako palivo pro vytápění z hlediska spalinových cest – 10/2022 konference VTZ
 • Vodík jako palivo pro vytápění z hlediska spalinových cest – 10/2022 školení plynárenských odborníků pro ČPS
 • Informace o provozu a kontrolách spalinových cest (komíny, kotle) a o dotačních programech – 03/ 2023 Přednáška v rámci projektu Magistrátu hlavního města Prahy – Revize kotlů a spalinových cest významná součást Programu zlepšování kvality ovzduší (PZKO)