V současné době přesyceného trhu necháváme výběr komínu často na projektantovi či dokonce zednících, kteří se na trhu (v absolutní většině) neorientují a volí si materiály pro ně samotné nejvýhodnější (umějí s nimi pracovat, mají z nich největší provizi).
To však není rozumná cesta, když si můžete vybrat komín, který bude sedět vaší stavbě a bude často levnější i kvalitnější.
Velikou výhodou komínů je, že dle zákona musí být transparentně označeny a CE certifikovány. Není tedy nutné vydávat se do rukou „odborníků“, kteří jsou povětšinou ve spojení pouze s jedním výrobcem a na Vašem výběru jsou osobně zainteresováni.
Pokud si tedy na základě prostudování reklamní dokumentace nebo doporučení třetí osoby předběžně vyberete typ komínu, můžete v dalším kroku postupovat dle následujícího „návodu“. U solidních výrobců Vám Váš „odborný posudek“ zabere jen pár minut, protože většinu informací získáte na příslušném webu výrobce nebo obratem mailem nebo telefonicky.
Jakmile v jakékoliv fázi narazíte na neochotu, neznalost, výmluvy nebo časové prodlevy, je lépe se poohlédnout jinde. Výmluvy typu „to není potřeba“, „to nedává nikdo“, „to slyším prvně“, „kdo Vám to řekl?“, „já to někde seženu“, „to dostanete potom“, „mám jen obecný leták“ a podobně jasně signalizují že se jedná o nekvalitní výrobek a patrně též o nesolidní firmu. Už velmi mnoho lidí se nechalo napálit tím, že věřili, že „přece to musí být kvalitní výrobek, když na to mají takové hezké letáky“, případně „vždyť nám to ten pán slíbil“, nebo „bez certifikace by to nemohli prodávat“ a podobně. Pokud nemáte zájem účinkovat v pořadu ČT Černé ovce, věřte naopak tomu, že KDO MÁ PROHLÁŠENÍ A CERTIFIKACI V POŘÁDKU, TAK JE RÁD A OKAMŽITĚ DODÁ.
Ale teď už bod po bodu – jak na to:
1 – preferovat výrobce z EU, a to zejména ze západních států
lze aplikovat skoro obecně – bezpečnostní pravidla jsou tam prostě tvrdší
2 – vyhnout se výrobkům netransparentních výrobců
Nespokojte se s údaji od dodavatele, vyžadujte informace od výrobce. Tj. pokud například nejste schopni zjistit výrobce, ale narážíte stále jen na prodejce
3 – vyhnout se výrobkům fyzických osob nebo českých s.r.o. s minimálním základním kapitálem.
je podivné, pokud je výrobcem např. fyzická osoba s oprávněním zedník, nebo s.r.o. se základním kapitálem a předmětem podnikání obchod (výpisy viz WWW.JUSTICE.CZ (právnické osoby) nebo WWW.RZP.CZ (fyzické osoby))
4 – vyžádat si prohlášení o shodě
preferovat firmy, kde je prohlášení vydáno výrobcem ze západní části EU – ale vyhněte se nesignovaným prohlášením vydaným dovozcem nebo prodejcem.
5 – vyžádejte si popis konkrétního vybraného výrobku dle příslušné výrobkové ČSN nebo EN
vždy si vyžádat popis konkrétního komínu, o který máte zájem (stává se, že dodavatel zašle popis na jiný komín z výrobní řady výrobce, než který je následně dodán). Z tohoto popisu je možné zcela jednoznačně rozklíčovat vlastnosti každého komínu.
Označení komína
6 – záruka
minimální záruka 5 let, optimálně 10 let
7 – tradice výroby
aby konkrétní výrobce měl dostatek zkušeností, měl by výrobek složitosti komínu vyrábět nejméně 10 let