Images tagged "spotrebic"

Nebyly nalezeny žádné obrázky

0 Komentářů

 1. Zdeněk

  Dobrý den, mám dotaz, máme kotet na plyn, maloval jsem byt, a po roce mohu znova, mám černé zdi, a nejsem si jist zda to má na svědomí kotel, děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS

   Ihned, ale opravdu ihned, si pozvěte kominíka a plynaře na kontrolu odvodu spalin a spotřebiče. Případný únik spalin do interiéru je přímým ohrožením života.

 2. Jan Jelínek

  Dobrý den.Mám kotel viadrus 22economy 21kw.Zděř do komínu mám 1 metr od kouřovodu kotle.od kotle mám koleno,rouru a koleno do komína.může to tak být nebo to musí být přímo do komína.komín je 200 a výška 8m a je nový.Děkuji

  1. odborník APOKS

   Funkce komínu musí být v rámci revize při připojení spotřebiče ověřena výpočtem dle ČSN EN 13 384. Tento výpočet si můžete nechat udělat i nyní a z jeho výsledku získáte jasnou odpověď. Informace o komínu můžete zadat zde: https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis/polozit-dotaz-pro-stredisko?ekis=4b7d0cf6fc4cf9014f289c4b365a597b a výpočet spalinové cesty Vám zdarma vypracujeme.

 3. Marek Schybol

  Dobrý den, chtěl bych postavit komín tak, aby byly vybírací dvířka na popel ve sklepě (topidlo bude v přízemí). Komín chci postavit na bývalém schodišti (šířky 0,7m), které vede z vedlejší nepodsklepené místnosti do sklepa- tedy přes základ. Schodiště se zalilo zbývajícím betonem ze stropu tak, že ve sklepě má beton výšku 1m, což je dostatečný základ pro komín. Výška sklepa je 1,66m. Chci se zeptat, jestli výška vymetacích dvířek musí být 300-1000mm od podlahy, i když budou ve sklepě, nebo budu muset beton odsekat- vzhledem k tomu, že se vybírací dvířka dělají až v druhé řadě komínových tvárnic- nad zakládací patkou.
  Děkuji.

  1. odborník APOKS

   Jde především o plnění funkce, nikoliv přesné dodržení normy. Pokud jsou dvířka přístupná, není dodržení výšky bezpodmínečně nutné. Finální slovo má ovšem revizní technik, který konkrétní řešení posuzuje a vystavuje revizi.

 4. Marek Konpický

  Mám na chalupě u krbu komín Keramo vložka 200. Ztížil se mi přístup k jeho čištění špatnou dostupnosti od souseda. Lze dodatečně instalovat kontrolní a čistící dvířka (např. 140×205)?
  Děkuji
  M. Kopnický

  1. odborník APOKS

   Dodatečné osazení vymetacích dvířek je v principu možné. Ovšem zásahy do vnitřní vložky komínu by měla provádět pouze firma certifikovaná pro tuto činnost výrobcem komínu.

 5. Alex

  Dobrý den
  Bydlím v bytě kde mám krbovky. Komín využívám jen já. Musím ho vložkovat celý nebo stačí jen ke kouřovodu když bydlím v nejvyším patře. Cca 7 metrů od střechy bych nechal vyvložkovat až ke mně do bytu a zbylých cca 7 metrů bych nevložkoval.

  1. odborník APOKS

   Záleží v principu na tom, proč a jak se vložkování provádí. Základní důvody pro vložkování jsou dva:

   Sanace vnitřního povrchu, tedy případ, kdy vnitřní povrch komínu je poškozen a průměr vložky odpovídá průměru původního komína. V tom případě obvykle stačí vložkování cca 0,5 m pod sopouch a zbytek komínu může zůstat původní.
   Redukce průměru komínu, tedy případ, kdy se do většího komínu vkládá menší vložka pro zlepšení odtahových podmínek. Tady je situace složitější a záleží na posouzení konkrétního kominíka nebo revizního technika, zda a jak použije přídavnou izolaci, zda a jak průduch uzavře a podobně.

 6. Miroslav Zářecký

  Dobrý den,
  mám nově vyvložkován komín a dotazuji se, zda musím odstranit některé spalné konstrukce (prkna podlahy, střešní latě,..) které do maltou omítnutého komínového tělesa sice nezasahují, ale některé jsou blíže než 50mm. od komínového tělesa. Musím tuto vzdálenost u spalných konstrukcí na minimálně 50mm upravit ?

  1. odborník APOKS

   V principu platí, že vložkováním se bezpečná vzdálenost nemění. Pokud tedy máte jednovrstvý zděný komín z plných cihel, musí být i po vložkování dodržena min. vzdálenost od hořlavých materiálů 50 mm. Po vložkování musí být provedena revize, jinak soustavu nelze provozovat.

 7. Pavel Mikolášek

  Dobrý den,mám zděný nevyvložkovaný čtvercový komín 20x20cm.Čím ho idálně čistit od sazí? Kominík má vždy kulatou štětku,ale koukal jsem,že se vyrábí i čtvercové byla by lepší? Nebo stačí i kulatá o vhodném průměru.Děkuji

  1. odborník APOKS

   Čtvercová štětka je samozřejmě lepší, jelikož se dostane i do rohů. Čtvercový profil komínu, by se měl čistit čtvercovou štětkou.

 8. martin

  dobry den mam dakon 24 nikdy jsem nemel problem az letos mi stale odkapava z kourovodu ridka dehtova voda vycistim kotel i komin i kourovod a druhy den uz kape ze spodniho kolena nevim uz co muze to bit uhlim nebo nekde nejaky problem kape i kdyz drzim kotel na 75stupnich.dekuji

  1. odborník APOKS

   Pravděpodobně nízká teplota spalin na výstupu z kotle a nedostatečná izolace komínu způsobují pokles teploty pod jejich rosný bod a dochází ke kondenzaci. Při revizi spalinové cesty v rámci zprovoznění spotřebiče musel revizní technik provést ověřovací výpočet, ze kterého by mohlo být zřejmé, jaké předpokládané provozní hodnoty nejsou v současné době dodrženy.

 9. Zdeněk Ksandr

  Dobrý den,
  mám chalupu, kde mám doplňkové topení kamna na tuhá paliva. Chci je vyměnit za nové. Bylo mi sděleno, že při výměně starého spotřebiče za nový musím mít vyvložkovaný komín, protože jinak nedostanu potvrzení od kominíka, že jsou spalinové cesty v pořádku. Komín je starý, opravu, vyvložkování, samozřejmě podstoupím. Bylo mi však ještě sděleno, že než začnou práce na komíně, musím si nejdřív vybrat spotřebič (kamna), která tam chci dát, aby dle spotřebiče stanovili parametry vyvložkování, opravy…komína, atd. Na dotaz, že se snad tato skutečnost váže na výkon spotřebiče, nebo že chtějí vědět průměr kouřovodu (ale snad existují redukce, které lze použít), mi neodpověděli. Pořád tvrdí, že musím vědět, jaké kamna si koupím a budu používat. To při každé výměně spotřebiče se musí upravovat komín?? Nedává mi to logiku.
  Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS

   Váš dodavatel postupuje v principu správně. Soustava je vždy tvořena třemi prvky, které musí být ve vzájemné „shodě“. Jedná se o přívod vzduchu – spotřebič – komín. Z těchto tří je většinou určujícím prvkem právě spotřebič, podle kterého se následně navrhují zbylé dva. Tato závislost samozřejmě není absolutní, takže např. daná vložka vyhovuje pro větší či menší skupinu spotřebičů, nikoliv jen pro jeden, ale současně nikoliv pro všechny. Redukce není funkčním řešením.

 10. Tomas

  Dobrý den,
  chtěl bych koupit kamna s kouřovodem 130mm ale máme na chatě momentálně kouřovod 120mm, kde bych použil přechodku. Bylo by to možné nebo hrozí nějaké komplikace? Používali jsme klasické Petry a připadalo mi že tak byl někdy až moc velký ale nerozumím tomu. Také mě napadlo rozšířit zděř na 130mm jestli je to možné. Kominik co tam byl tak řekl že je komín v dobrém stavu. Děkuji za každou odpověď.

  1. odborník APOKS

   Pravděpodobně máte zděný komín se zděří 120 mm, kterou lze vybouráním zvětšit na průměr 130 mm. To je technická stránka věci. Pro zapojení kamen potřebujete dle zákona revizi spalinové cesty. Součástí této revize musí být výpočet dle příslušné ČSN. Tímto výpočtem se ověřuje funkčnost spalinové cesty. Ideální stav je nechat si výpočet zpracovat ještě před realizací. Z výpočtu je jasné, zda , jak, případně za jakých podmínek bude soustava fungovat.

 11. Michal

  Dobrý den, máme peletová kamna napojena na komín s keramickou vložkou, účinná výška 6 m, průměr 160 mm. Jednu a půl sezony vše fungovalo bez problémů, až letos se z ničeho nic výrazně zvedl průtok vzduchu kamny(trvá už několik týdnů). Servisní technik nám sdělil, že je to způsobeno netěsnosti komínu (prasknutim komínu).Je možné, že by netesnost kominu zvýšila tah komínu? Kamna mají ventilátor na odtah spalin. Dekuji

  1. odborník APOKS

   Pokud dojde k poškození vložky komínu prasklinami, prakticky to přirozený komínový tah neovlivní.

 12. Lucie

  Dobry den. Chceme koupit dum, kde je kotel na plyn a chteli bychom kotel na tuha paliva. Bude komin potrebovat nejakou upravu? Dekuji

  1. odborník APOKS

   To v každém případě. Možností provedení je veliké množství a ve vašem případě je nezbytná konzultace s kominíkem, či revizním technikem spalinových cest na místě.

 13. Stanislav Novotný

  Dobrý den, je povinnost zakončit komín stříškou, případně jakou? Jedná se o kamna na uhlí, děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS

   Žádná taková povinnost není. Řešení použití komínové stříšky je na Vás a na způsobu použití komínu. Doporučujeme poradit se s kominíkem na místě realizace.

 14. Petr Ledecký

  Dobrý den. Realizujeme stavbu střechy, kde nebude přístup ke komínu. Komín je na stitové strane, veden venkem. S venkovním reviznimi dvířky pro čištění. Celková výška 9,5m. Je taková Realizace vporadku? Zkolauduji? 🙂 Komín bude sloužit pro krbovou vložku 5kw. Děkuji.

  1. odborník APOKS

   Legislativní podmínkou je čistitelnost a kontrolovatelnost. Pokud je komín umístěn vně stavby a lze ho čistit spodem, je vše v pořádku. Můžete narazit na připomínku nadměrné výšky pro čištění spodem, ale ta je značně zastaralá a dnes jsou běžně k dispozici prostředky pro čištění spodem, i pro vyšší komíny. Samozřejmě záleží na názoru daného revizního technika, takže je třeba v případě problémů hledat odborníka, který se nebojí učinit rozhodnutí (ale to platí obecně).

 15. Lucie

  Dobré ráno,
  měla bych dotaz ohledně prodloužení komínu. Bylo nám řečeno kominíkem, že je potřeba komín prodloužit alespoň o 1 m. Na internetu jsme si vyhledali nerezové komínové nástavce, však nikdo neprodává průměr 190 mm. Napadlo nás komín prodloužit stejnými tvarovkami, ze kterých byl komín postaven, však se už neprodávají. Jak nejlépe vyřešit prodloužení komínu?

  Předem Vám děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS

   Jsou dvě cesty:

   Jednak nechat vyrobit nástavec zakázkově, přesně podle Vašich požadavků (obvykle je cena podobná ceně za nástavec systémový).
   Použít nástavec s průměrem co nejbližším vyšším (s redukcí) nebo nižším (tedy DN 180 nebo 200).

 16. Pavel

  Dobrý den, bylo mi řečeno, že když nyní v roce 2021 vyměním plynový kotel nemůže být okouření vedeno přes zeď ven do ulice. Je to pravda? Děkuji

  1. odborník APOKS

   To není úplně pravda, v technicky odůvodněných případech jej provést lze. Veškeré informace o vyústění plynového kotle na fasádu naleznete zde: https://www.kominy-komin.cz/kominova-asociace/program-plynove-kotle/kondenz-na-fasadu/

 17. Dagi

  Dobrý den ,opravujeme starý dům a nad střechou bylo potřeba omítnout nebo spíš opravit omítku komína .
  Nyní se nám na omítce komínu který prochází kuchyní objevují na části stropu u komína a komínu samotném hnědé až rezavé fleky jak se toho můžeme zbavit.
  Na nově vymalované kuchyni to vypadá příšerně.
  Děkujeme za jakoukoliv radu.

  1. odborník APOKS

   V podobných případech se nejčastěji jedná o průnik vlhkosti z vnitřku komínu. Tato vlhkost může být buď z deště, nebo kondenzací spalin. V prvním případě je možné situaci řešit osazením stříšky. Ve druhém je třeba upravit provozní režim připojeného spotřebiče.

   Odstranění je obtížné a časově náročné. Vlhkost se totiž z nasáklého zdiva může uvolňovat dlouhodobě. V prví fázi je třeba nalézt a odstranit příčinu, následně počkat na alespoň částečné vyschnutí a pak se pokusit o přetření nebo obklad daného místa.

 18. Radim Lukášek

  Dobrý den,
  Mám kotel Viadrus U22 economy 41. Komín průměr 20cm a účinná výška cca 7m.Komín špatně táhne. Je průměr 20cm dostatečný?
  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS

   Pro vyřešení tohoto problému, je třeba provést výpočet spalinové cesty. Bezplatný výpočet nabízíme zde: https://www.kominy-komin.cz/pro-odborniky/normovane-vypocty/

 19. Vajda Michal

  Dobrý den,
  mám tento dotaz- musím mít povolení na provoz (příležitostný) malých kamínek v zahradní kolonii, v dřevěné chatce? Prý musím mít stavební povolení na komín a revizi odtahu spalin. Údajně jsou za nedodržení pokuty (5 000 kč). Nějak se mi to nezdá. Chci to řešit dvěma kouřovody a dvěma koleny, prosrup odizolován. Můžete mně nasměrovat?

  1. odborník APOKS

   Co se týče povolení, měl byste se obrátit na místně příslušný stavební úřad s oznámením stavební úpravy objektu. Obvykle stačí zákres do fotografie a jednoduchý text. Povinnosti revize a kontrol podléhá každá spalinová cesta, tedy i komín v chatce.

 20. Zita čermáková

  Dobrý den jsem starší osoba. Chci si zakoupit kotel se zásobníkem a také musím vystavět nový komín k mé verandě. Prosím o radu..jaká musí být výška komínu, popř . jaký typ kotle byste mi doporučili. Děkuji Čermáková

  1. odborník APOKS

   Jedná se o komplexní problém, který nelze řešit formou internetové poradny. Doporučuji Vám obrátit se na kominíka, v ideálním případě na revizního technika spalinových cest a probrat věc s ním.

 21. Nika S.

  Dobrý den, prosím o radu. V noci nás probudil zápach kouře, dehtu- zápach po uzeném a škrábání v krku. Máme novostavbu 1,5roku, krbová kamna, topíme briketami. V noci se extrémně ochladilo a manžel na noc přiložil, ale asi hodně přidusil přívod vzduchu. A já mám 2 dotazy- je u dobře izolovaných kamen v pořádku, aby kouř unikal dovnitř? (Digestoř,která by nasávala,nemáme. Máme rekuperaci)
  Je to nebezpečné? Máme malé miminko a kdybych se nevzbudila na kojení, tak si toho možná ani nevšimneme. Hlásič oxidu uhelnatého nám neblikal,ale co oxid uhličitý?

  1. odborník APOKS

   Únik spalin do interiéru budovy vždy představuje potenciální ohrožení zdraví a života. Spaliny obsahují dusivý CO2, karcinogenní uhlovodíky a zejména při hoření s nedostatečným přívodem vzduchu i nezanedbatelný podíl jedovatého CO.

   Přívod dostatečného množství vzduchu pro hoření je nejen logickou, ale i legislativně danou povinností provozovatele. Spotřebiče s ručním přikládáním nejsou obecně těsné a těsný není ani kouřovod, podmínkou bezpečného provozu je tedy podtlak vyvolaný prouděním spalin. Pokud je omezen přívod vzduchu, a tedy i proudění spalin, přestává soustava fungovat.

   Únik spalin je nebezpečný zejména pro malé tvory (děti, domácí zvířata).

 22. Filip Králik

  Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať kto má oprávnenie vypočítať komín.
  Je možné absolvovať nejaké školenie, alebo musím byť v SKČR ? Keď výpočítam komín ja na základe Kesa-aladin, je tento podklad dostatočným podkladom pre dimenzovanie komína ?

  ďakujem

  1. odborník APOKS

   Výpočet, jako takový, může provést kdokoliv a pokud je proveden správně, může být použit jako podklad pro návrh komínu. Nicméně každý komín (spalinová cesta) musí být před uvedením do provozu revidována revizním technikem se zvláštním oprávněním.

   Školení pro veřejnost pořádá například APOKS (www.APOKS.cz).