V rámci 33. mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2022 připravila asociace APOKS průběžný program, kdy jsme se věnovali třem konkrétním tématům, které jsme diskutovali jeden vybraný den.
REALIZACE VÝMĚNY PLYNOVÝCH SPOTŘEBIČŮ V BYTOVÝCH DOMECH
V rámci tohoto tématu jsme diskutovali problematiku, jak může postupovat majitel nebo majitelé bytového domu v situaci, kdy řeší výměny plynových spotřebičů ve svých objektech. Pro návštěvníky byla připravena odborná přednáška na toto téma. Pro návštěvníky jsme také měli připravenou naší metodickou příručku – Realizace společných komínů při výměně plynových spotřebičů v bytových domech. Častou otázkou tedy bylo v jakých případech je možné napojovat nové kondenzační plynové kotle do stávajících komínů, jaké stavební úpravy jsou nutné, či jaký materiál je pro to vyhovující. Se svým řešením se u nás v poradenském centru představila společnost Almeva, která prezentovala plastovou komínovou vložku, do které je možné napojovat kouřovod na šroubovací sopouch. V tomto případě tedy odpadá nutnost bourání v bytech, při výměně spotřebiče.
Prezentace Realizace výměny plynových spotřebičů v bytových domech, je přístupná pro členy v členské sekci.
VYTÁPĚNÍ ZEMNÍM PLYNEM, ČI JEHO ZÁMĚNA ZA ALTERNATIVNÍ PLYNNÁ PALIVA
V dalším dni jsme se zabývali tématem více než aktuálním a to alternativními možnostmi k vytápění zemním plynem. Lze využít pro vytápění domácností například vodík? Právě na tuto a další otázky jsme odpovídali v rámci tohoto dne.
Stěžejním bodem dne byla akce asociace APOKS a výrobce plynových kotlů BAXI „Kulatý stůl odborníků“ na téma VYUŽITÍ VODÍKU PRO VYTÁPĚNÍ DOMÁCNOSTÍ. V rámci neformální diskuze jsme hovořili o obecné připravenosti ČR na využití vodíku v našem energetickém mixu především z hlediska vytápění a z hlediska koncového uživatele. Této diskuzi byli přítomni odborníci zabývající se vodíkem a vodíkovými technologiemi: Ing. Petr Mervart, zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro vodíkové technologie; Ing. František Humhal, GasNet, s.r.o.; Ing. Kateřina Vondráková, Český plynárenský svaz; Doc.Ing.Karel Ciahotný, CSc., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze; Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D. a Ing. Lukáš Putta, Ph.D. UCEEB – Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT; Ing. Lukáš Polák, Ph.D., ÚJV Řež, a.s.; Ing. Valtr Sodomka st., APOKS, z.s. – Hydrogen group, Ing. Jiří Žahourek, Labgas; Ing. Eduard Skupin, TÜV SÜD Slovakia s.r.o.; Matěj Jakubec, DEVINN s.r.o.; Tomáš Galík, EG.D; Milan Dubský, E.ON / DUKO, Milan Holomek, Strojírenský zkušební ústav; Vladislav Maruška, BDR Thermea (Czech republic) s.r.o. (Baxi).
Prezentace Zemní plyn a jeho záměna je přístupná pro členy v členské sekci.
SNIŽOVÁNÍ EMISÍ PŘI SPALOVÁNÍ PEVNÝCH A PLYNNÝCH PALIV
Posledním celodenním tématem bylo snižování emisí, kdy jsme na stavební veletrh přivezli prezentovat odlučovač pevných částic Airjekt. Otázky návštěvníků se točily okolo správného způsobu vytápění, jak snižovat množství pevných částic v ovzduší, jaké jsou výhody a nevýhody při spalování uhlí, jaký vliv má mokré dřevo a další. Příjemným překvapením bylo především pozitivní přijímání ekologické problematiky a snahy uživatelů spotřebičů na pevná paliva provozovat je tak, aby měli co nejnižší vliv na kvalitu ovzduší.
Prezentace Snižování emisí pevných a plynných paliv je přístupná pro členy v členské sekci.
Ve spolupráci s