Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

 • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
 • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
 • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
 • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

 1. Nika S.

  Dobrý den, prosím o radu. V noci nás probudil zápach kouře, dehtu- zápach po uzeném a škrábání v krku. Máme novostavbu 1,5roku, krbová kamna, topíme briketami. V noci se extrémně ochladilo a manžel na noc přiložil, ale asi hodně přidusil přívod vzduchu. A já mám 2 dotazy- je u dobře izolovaných kamen v pořádku, aby kouř unikal dovnitř? (Digestoř,která by nasávala,nemáme. Máme rekuperaci)
  Je to nebezpečné? Máme malé miminko a kdybych se nevzbudila na kojení, tak si toho možná ani nevšimneme. Hlásič oxidu uhelnatého nám neblikal,ale co oxid uhličitý?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Únik spalin do interiéru budovy vždy představuje potenciální ohrožení zdraví a života. Spaliny obsahují dusivý CO2, karcinogenní uhlovodíky a zejména při hoření s nedostatečným přívodem vzduchu i nezanedbatelný podíl jedovatého CO.

   Přívod dostatečného množství vzduchu pro hoření je nejen logickou, ale i legislativně danou povinností provozovatele. Spotřebiče s ručním přikládáním nejsou obecně těsné a těsný není ani kouřovod, podmínkou bezpečného provozu je tedy podtlak vyvolaný prouděním spalin. Pokud je omezen přívod vzduchu, a tedy i proudění spalin, přestává soustava fungovat.

   Únik spalin je nebezpečný zejména pro malé tvory (děti, domácí zvířata).

 2. Filip Králik

  Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať kto má oprávnenie vypočítať komín.
  Je možné absolvovať nejaké školenie, alebo musím byť v SKČR ? Keď výpočítam komín ja na základe Kesa-aladin, je tento podklad dostatočným podkladom pre dimenzovanie komína ?

  ďakujem

  1. odborník APOKS (Autor)

   Výpočet, jako takový, může provést kdokoliv a pokud je proveden správně, může být použit jako podklad pro návrh komínu. Nicméně každý komín (spalinová cesta) musí být před uvedením do provozu revidována revizním technikem se zvláštním oprávněním.

   Školení pro veřejnost pořádá například APOKS (www.APOKS.cz).

 3. Rostislav

  Zdravím vás,
  máme doma kamna na dřevo napojené na cihlový komín, ve kterém je však umístěna hliníková trubka o průměru 100mm, což jsem dnes zjistil. V kamnech se topí asi jen dvakrát v týdnu 3 hodiny.
  Myslíte, že ten průměr je velký problém a mělo by se to řešit? Kamna mají velký tah.
  Co vlastně u menšího průměru hrozí?

  https://ibb.co/J5dvb0w

  U nás doma tomu nikdo nerozumí, budu rád, když poradíte.
  Děkuji předem

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ano, ten průměr je velký problém. Především je to porušení legislativy (asi jako když máte na autě v zimě letní gumy), ale současně je to i potenciálně nebezpečné (opět asi jako ty gumy).

   Průměr komínu sice v podstatě neovlivňuje tah, ale ovlivňuje průtok, tedy množství spalin, které dokáže odvést. Pokud spotřebič vyprodukuje větší množství spalin, komín se zahltí a spaliny se mohou dostávat do interiéru.

 4. Jan Novák

  Dobrý den. Chci se zeptat. Mám asi 20 let plynovỷ kotel a plynovỷ ohřivač vody se zásobníkem, napojený na komín vyvloźkovaný hlinìkem. Jde mi o to, jestli při vỷměně ohřìvače vody za nový je nutno přivézt nové vložkovánì komína. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jan Novák.

  1. odborník APOKS (Autor)

   S vysokou pravděpodobností bude nutné komín převložkovat, vzhledem k tomu, že nově bude použit spotřebič s přetlakovým odvodem spalin.

 5. Aleš Häusler

  Dobrý den, mám na chalupě velký komín – průlezový, do kterého jsou svedeny dvoje kamna na tuhá paliva.
  Chtěl bych se zeptat jestli můžu tento komín vyvložkovat pomocí flexibilní vložky pro každá kamna zvlášť a jestli můžou být v komíně tyto vložky vedle sebe.
  Postavit komín nový je technicky dost složité a ekonomicky drahé.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Teoreticky je Vámi popsané řešení možné. Je ovšem třeba výpočtově ověřit, zda lze použít neizolované flexi trubky, nebo pevné trubky s izolací.

 6. Miroslav Děcký

  Zdravím,
  stavíme s otcem systémový komín se šamotovou vložkou.
  Zjistili jsme druhý den že minimálně jeden spoj šamotových tvarovek není pevně slepen.
  Nevím kde se stala chyba, pravděpodobně došlo k pohybu komínu(při zakládání další řady) a Rudomal KV se neprichytil, přitom pri skládání byl i vytlačen ven, a otřen houbičkou dle návodu)

  Vložky jsou skládány po „vodě“. Je toto neslepení velký problém a můžeme to rovnou zbourat (máme postaveno 7m) nebo je to zkontrolovatelné například kamerou při revizi?

  Díky S pozdravem Děcký

  1. odborník APOKS (Autor)

   Podobné vady jsou při revizi prakticky velmi těžko odhalitelné. Závažnost netěsnosti závisí na typu připojeného spotřebiče, respektive na konkrétním zatřídění komínu. Ideálně je vhodné konzultovat s výrobcem.

   1. Decky Mirosla

    Zdravím,

    připojeny budou krbová kamna cca 7kW, topit se bude dřevem.
    Jeden spoj, o kterém sem věděl, jsem přemazal skrz sopouch, zdali se to někde opakuje nevím.
    Revize (bezkamery) bez problémů tak snad to bude ok.

    Díky za Váš čas.
    S pozdravem Decky

 7. Radana Kinclova

  Dobrý den, mám na komíně stříšku Napoleon. Může být nasměrování této stříšky po směru šikmé střechy důvodem zpětného foukání přes komín a kamna zpět do místnosti? Komín není vysoký nad hřeben střechy.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Možné je teoreticky všechno … Pokud je ústí komínu pod větrným úhlem vzhledem k hřebeni střechy (10°), může docházet k tlakovému ovlivnění proudění v komíně. Proudění do interiéru vlivem větru, je ovšem poměrně nepravděpodobné. Častější příčinou je podtlak v interiéru.

 8. James Payer

  Zdravím.
  Letos jsem předělával kotelnu a s tím se upravovalo i odkouření. Vše mi provedli topenáři. Po předělání kouřovodu (který byl předtím svislý, ale nyní již být nemůže) přibyly dvě kolena 90° a kus cca 30 cm. Po spuštění kotle se mi začala objevovat voda nahoře na kotli a vytéká zpod dílu napojeného na výstupní díl kotle. Topenáři vše rozebrali zkontrolovali, znovu namontovali a tvrdí mi, že rozpojené nikde není. Také tvrdí, že kondenzát nestéká po vnější části plastové trubky. Do kotle kondenzát ztéká jak má. Neví si s tím rady a ve Vaillantu mi také neporadily. Nesetkal se s tím tady někdo a nezná důvod, řešení?
  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně jde o plynový kondenzační kotel. Pokud dochází ke kondenzaci ve vzduchovém mezikruží, může to mít více příčin a nelze to řešit přes internetovou poradnu. Je třeba se obrátit na revizního technika, který v rámci výměny kotle zpracoval revizní zprávu spalinové cesty, aby závadu prověřil. Ten by měl mít příslušné technické vybavení, aby prověřil těsnost, způsob nasávání vzduchu a tlakové poměry v přívodu vzduchu, což mu pravděpodobně umožní závadu detekovat.

 9. Pavel

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně výměny starého atmosferického kotle za atmosferický kotel v provedení Turbo, jejichž prodej byl v roce cca 2016 zakázán. Pokud budu mít v pořádku spalinové cesty – vyvložkování současného hliníkového komína nerezem. Je možné kotel v provedení Turbo začít používat? V žádné normě ani vyhlášce jsem nenašel informaci, že by se zcela zakázalo používání těchto kotlů nebo že by nebylo možné vydat kladnou revizi na spalinovou cestu či provoz zmíněného kotle v provedení Turbo.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Nařízení Evropské komise č. 813/2013 zakazuje od září 2015 výrobu a prodej plynových atmosférických a nízkoteplotních turbo kotlů, přičemž výrobci mohou po tomto datu pouze vyprodat stávající skladové zásoby. Emisní limity specifikuje Zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012 v aktuálním znění, a to od 1.ledna 2018 maximálně 65 mg NOx a 80 mg CO na 1 m3 spalin. Toto rozhodnutí fakticky zakazuje použití nových plynových kotlů v atmosférickém nebo nízkoteplotním TURBO provedení. Výjimku mohou mít teoreticky pouze bytové domy se společným odtahem spalin.

 10. Petr Novotný

  Dobrý den
  Je nutné mít na nově vyvložkovaný komín revizní zprávu nebo stačí faktura
  Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Revize spalinových cest se provádí před spuštěním nové nebo zrekonstruované spalinové cesty. Faktura nestačí, musíte provést i revizi spalinové cesty. https://www.kominy-komin.cz/kominictvi/

 11. Ladislav Šterner

  Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat na zvýšení tahu komína.
  Vytápění je dřevem, komín se nachází v podkroví a má od kouřovodu cca. 3m.
  Když komín vyčistím tak za měsíc je to stejná písnička. Suché dřevo mi nechytá ani se třískama a pepíkem. Papíry hoří taky špatně. V porovnání komín v přízemí se nemusí čistit i 2 roky a tah je suprový.
  Moje otázka zní jak tento problém vyřešit?

  S pozdravem,
  Ladislav Šterner.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Přirozený tah komínu je přímo závislý na účinné výšce (od napojení kouřovodu po ústí) a teplotě spalin a nepřímo na tlakových ztrátách (odporech).
   Pochopitelně nelze tímto způsobem přes mail přesně diagnostikovat Váš konkrétní problém. Je však třeba zaměřit se na:
   – výšku komínu (3 metry je poměrně málo)
   – teplotu spalin (nedusit plamen)
   – tlakové ztráty, a u těch se lze ještě zastavit, protože bývají nejčastějším problémem. Nejedná se totiž pouze o ztráty v odvodu spalin, ale především o ztráty na straně přívodu vzduchu. Zejména při nízké výšce komínu je nezbytné, aby byl do spotřebiče přiváděn vzduch samostatným potrubím z vnějšího prostředí. Navíc dochází k ovlivnění tahu veškerými interiérovými spotřebiči vzduchu (digestoř, větráky,..).
   Prakticky by Vám měl pomoci jakýkoliv revizní technik spalinových cest, který provede jednak tlaková měření a jednak výpočet dle ČSN EN 13 384. Ve výsledku by mělo být jasné, který parametr je třeba pro funkčnost odtahu spalin upravit.

 12. Jaroslav Valihrach

  Dobrý den,
  chtěl bych do stávajícího komínu v rodinném domě ze třicátých let připojit kamna na dřevo pro příležitostné topení. Když jsem se snažil zadat revizi komínu pro připojení nového spotřebiče, bylo jsem opakovaně odmítnut od několika firem bez jakékoli prohlídky komínu na místě s tím, že se celý komín musí vyvložkovat protože cihlové komíny nesplňují platnou normu. Podle informacích na Vašich stránkách to není vyvložkování komínu nutné. Je tedy možné získat revizi komínu bez vložkování? Komín je původní, byl řádně čištěn, několik let se nepoužíval, připojen má být spotřebič na tuhá paliva. Nestačila by pro revizi kontrola komínu kamerou a tlaková zkouška? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vložkování komínu není předepsáno, a rovněž není legislativně zakázáno používání stávajících zděných komínů, pokud technicky vyhoví stávajícím nárokům.

 13. Pavel Hesoun

  Dobrý den,
  je nutné měnit vyvložkování komínu při přechodu z LTO na zemní plyn?

  1. odborník APOKS (Autor)

   S vysokou pravděpodobností ano. Je třeba udělat výpočet dle ČSN EN 13 384, z kterého (mimo jiné) vyjde ideální dimenze. V následujícím kroku je třeba posoudit i vlastnosti materiálu např. dle ČSN EN 1443.

 14. Hynek

  Dobrý den,

  je nutné v případě svislého kouřovodu (s funkcí komína) instalovat po celé délce izolované vícevrstvé roury, nebo jen v místě prostupu stropy (mám oba betonové).

  V celé délce kouřovodu plánuji obestavbu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Konstrukce spalinové cesty musí odpovídat platné legislativě – v tomto případě především ČSN 73 4201. Povinnost použití vícevrstvého vedení není přitom legislativně dána, ale pro splnění legislativy a funkčnosti je obvykle nejvýhodnější.

 15. Zuzana Stará

  Dobrý den,uvažujeme o výměně plynového atmosférického kotle Vaillant 25kW bez ohřevu vody za kondenzační kotel o stejném výkonu,bez ohřevu vody.
  Máme obavy,zda se nová vložka trubka v trubce vejde do původního komínového průduchu(po odstranění staré vložky).
  Řídí se průměr odkouření pouze výkonem kotle,nebo také typem nového spotřebiče(kondenzačního kotle),neboli jsou kotle různých výrobců vybaveny různou velikostí odkouření?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dimenze odkouření se obecně stanovuje výpočtem dle ČSN EN 13 384. Hodně napoví předpis výrobce. Pro kondenzační plynové kotle výkonu do 50 kW se používají nejčastěji koaxiální trubky průměru 60/100 a 80/125 mm.
   Optimální dimenze odkouření se může měnit dle typu/výrobce spotřebiče.

 16. R.Hrůza

  Dobrý den,
  je povoleno použít vyvložkovaný komín pro tuhá paliva na plynové zplodiny v případě montáže plynového kotle?

  Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Záleží na více faktorech. Obecně není taxativně nic podobného zakázáno, nicméně je třeba komplexně vyhodnotit vlastnosti současného komínu a porovnat je s vlastnostmi požadovanými pro nový kotel. Pokud porovnání vyhoví, může být vložka zachována.
   Prakticky by Vám měl poradit jakýkoliv kominík.

 17. Martin Šustr

  Dobrý den,
  v rámci výstavby rodinného domu je navrženo sekundární vytápění obestavěnou krbovou vložkou s přímým nerezovým komínem. Bohužel střešní vazník není v ideální ose vůči krbové vložce a ze statického důvodu ho nelze umístit jinak lze tedy přímý komín ve své ose o cca 150 mm odklonit od osy krbové vložky pomocí např. 45st. kolen? Pokud ano v jaké části komína by to bylo nejvhodnější.

  Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odklon svislého kouřovodu s funkcí komínu není obecně doporučen. Pro případný odklon lze použít maximálně kolena s vertikálním úhlem 15° a odklon musí být proveden mimo horizontální konstrukce (stropy). Pokud je k dispozici půda, je výhodné, udělat odskok tam.

 18. Ondřej

  Dobrý den,
  stavím RD, kdy mám i od projektanta navržený komín s krbovou vložkou bez výměníku. Koupil jsem přes internet komínovou sestavu, kterou mi postavil zedník. Teď mám problém sehnat kominíka, který by mi udělal vstupní revizi, jelikož komín nestavěl odborný pracovník, který na toto má IČO. To mám nyní komín zbourat? děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   V této věci Vám bohužel nemůžeme poradit. Neexistuje sice předpis, který by stanovil, že komín musí stavět pouze autorizovaná osoba, ale zejména při použití „no name“ materiálů je nechuť revizních techniků vcelku pochopitelná. Pokud je váš komín výrobkem seriózního výrobce, můžete ho kontaktovat pro doporučení revizního technika. Pokud se jedná o „no name“ materiál, je Vaše pozice složitá a nezbývá než hledat…

 19. Tereza Hladišová

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak lze postupovat v případě, že nelze dodržet výšku komína podle příslušné normy – jsme jednou stranou na sousedním domu, který je o několik m vyšší a komín je umístěn v menší vzdálenosti než 15 m od souseda. Výška takového komína nad naším hřebenem by byla cca 5 m. Je nějaká možnost, jak upravit provedení komína, aby splňoval podmínky (odtah spalin a pod., co by snížilo výšku komínu)? Děkuji Hladišová

  1. odborník APOKS (Autor)

   Teoreticky lze použít komínový ventilátor osazený na ústí Vašeho komínu. Tímto způsobem se vyřeší jeden ze dvou problémů, tedy bezpečný odvod kouře z Vašeho spotřebiče. Ovšem neodstraní se tím problém druhý, a to možné obtěžování souseda spalinami a hlukem ventilátoru. Záleží tedy na konkrétní situaci.
   Ideální je, obrátit se na odborníka, který Vám po prohlídce stavby může nastínit možné varianty řešení.

 20. Antonín Spěvák

  Dobrý den,
  mám čerstvě vyvložkovaný komín nerezovou vložkou. Při nuceném odtahu zplodin komín rezonuje. Bylo by možné mezeru mezi vložkou a komínem cca 2 cm vysypat třeba suchým pískem, aby se rezonování zabránilo. Vím, že by lepší byla vata, ale při délce komína cca 9 m se to asi nepovede.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel nemáme v našem kolektivu specialistu na akustiku. Naše omšelé zbytky znalostí ze školy nám ale napovídají, že písek nemusí být ideální zvukovou izolací. Podobné problémy v oblasti komínů, pokud jsou způsobeny vibracemi, se obvykle řeší odizolováním zdroje vibrací.

 21. Kamila

  Dobrý den, soused hodlá provést přístavbu patra na hranici pozemku kde nám vede komín. Jedná se o komín pro odvod kouře na pevná paliva-topíme dřevem v krbu, komín umístěný na hranici by již nevyčuhoval výškově odhadem 1 metr nad jeho střechu, ale byl by vyustěním asi 2-3metry pod hranou jeho přístavby. Mohl by se tento komín i nadále využívat, byla by vystavena revizní zpráva?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Toto je problém souseda, nikoliv Váš a je povinností stavebního úřadu, aby nedošlo k realizaci stavby, která by ve svém důsledku způsobila nemožnost provozovat komíny ve svém okolí.

   Je třeba se obrátit na stavební úřad s připomínkou ke stavebnímu řízení a požadovat, aby Váš soused buď snížil výšku přístavby, nebo realizoval rekonstrukci Vašeho komínu tak, aby po dokončení výstavby vyhovoval aktuálně platným předpisům.

 22. Daniel

  Dobrý den, máme dvougenerační domek, ale jeden komín a já dělám rekonstrukci druhé půlky domu a chci dát krbová kamna s výměníkem, ale v té první půlce už krbová kamna s výměníkem už jsou, tak se chci zeptat, jestli by to byl nějaký problém, když by byly dva spotřebiče na jeden komín. Když jsme dům kupovali, tak topení na kamna měly obě půlky.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi navržené řešení je v rozporu se současnou legislativou, kdy je požadováno připojení krbových kamen s výměníkem pouze na samostatný komín. Zapojení dvou spotřebičů tohoto typu do společného komínu představuje bezprostřední bezpečnostní riziko.

 23. Jitka Morksová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda při vyústění komínu z půdního prostoru je nutná izolace mezi novou komínovou vložkou a zdivem komína. V roce 2017 jsme si nechali vyvložkovat a vyfrézovat starý komín o průměru 180mm.Byl opatřen komínovou vložkou nerez ohebnou o průměru 160mm.Také bych se chtěla zeptat,zda ústí komínu od půdního prostoru náleží nějaká izolace. Od doby provedení rekonstrukce nám komín v tomto místě, nad půdním prostorem až k vyústění komínu dehtuje.
  Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Každá nová (i nově vložkovaná) spalinová cesta musí být k provozu osvědčena kladnou revizní zprávou. Jedním z podstatných úkonů v rámci této revize je provozní výpočet dle ČSN EN 13 384, kterým se (mimo jiné) ověřuje i dodržení minimální teploty spalin, aby nedocházelo k dehtování. Provedeným výpočtem lze ověřit i kam a kolik izolace doplnit, aby k dehtování nedocházelo. Je tedy třeba obrátit se na revizního technika, který Vám revizi vystavil.

 24. Hnilickova

  Dobrý den, můj soused z přízemí zatopí v krb. kamnech a já mám kouř v celém bytě, bydlím nad nim. Nade mnou už je střecha. Kouř uchází v me koupelně, kde je i záchod. Je nutné provést opravu u mě? ( Prý by zazdil můj větrák) Děkuji za odpověď. Hnilickova

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud dochází k průniku spalin do interiéru Vašeho bytu, je třeba postupovat jako v případě ohrožení zdraví, to znamená obecně ihned písemně informovat stavební úřad a v době úniku volat Hasičskou záchrannou službu. Vdechování zplodin spalování představuje intenzivní bezpečnostní riziko.

 25. Jaroslav Kutil

  Dobrý den mám dotaz. Mame komín pruduch 150×150 zdeny z cihel původní kotel byl Dakon nyní výměnen za kotel na pelety Licotherm musí být vyvlozkovan pruduch antikorovou vlozkou? Děkuji s pozdravem Kutil.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Především musí být funkčnost komínu ověřena výpočtem dle ČSN EN 13 384. Teprve na základě tohoto výpočtu lze zodpovědně odpovědět na Vámi položenou otázku. Vložkování (jako takové) není obecně legislativou přikazováno.

  2. Jaroslav Kutil

   Dobrý den.Mam problem s kontrolou průchodnosti kominovych cest.Zadny revizní technik (kominik) nechce provezt revizi bez vyvlozkovani komina antikorovou rourou aniž by komín prohledl nebo udělal jeho výpočet nebo jinou zkoušku a to někteří řeší pouze po tele.Problem bude asi v tom že revize provádí revizní technik s kulatým razítkem a zároveň frezuje a prodava vložky takže si myslím že nejde o bezpecnost ,ale o kseft
   Tak my poraďte koho mám v okrese Pisek ,Tábor Pribram oslovit.Dekuji s pozdravem Kutil

 26. R klesnil

  Dobrý den prosím o radu kolik krbových kamen o výkonu 6kw je možné napojit do jednoho komínového průduchu v přízemí a kolik krbových kamen o stejném výkonu 6kw v prvním patře. Dům má jedno komínové těleso s dvěma průduchy. Potřebuji tam zapojit 5 krbových kamen je to v tomto případě možné.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Do každého průduchu lze dle současné legislativy napojit pouze jedna krbová kamna.

 27. Heřman Kubín

  Dobrý den. Chci ve starším domě vyvložkovat komín od krbových kamen. Kamna mají vývod 120 mm. Prý musí mít podle nějaké normy vložka na tento typ kotle v průměru min. 140 mm . Stačí na to vložka 120 mm ? Jedná se o cca 10m. Děkuji předem za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Nejmenší průměr komínu, a tedy i vložky, je pro spotřebiče na pevná paliva je 140 mm. Vložka průměru 120 mm je nepřípustná.

   1. Heřman Kubín

    Děkuji za info. Hezký den. Heřman

 28. Jana Charvátová

  Dobrý den prosím mám dotaz náš komín je celý špinavý od dehtu prosím můžu v něm topit?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Zadehtovaný komín je kominíky i požárníky hodnocen jako přímé riziko požáru. Komín by měl být okamžitě vyčištěn kominíkem. Do doby vyčištění by neměl být používán.

 29. Michal

  Dobry den ,chtel bych se zeptat.mam komin ve kterem je vlozka pro plynovy kotel.mohu do teto vlozky (ne na natrvalo)zapojit kamna na drevo,stare petry?dekuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Velmi pravděpodobně to není možné, a to jednak vzhledem ke konstrukci a materiálu vložky a jednak vzhledem k dimenzi. Před zapojením jakéhokoliv spotřebiče na jakkoliv krátkou dobu předepisuje zákon/vyhláška provedení revize. Bez této revize nelze jakýkoliv spotřebič zprovoznit.

 30. Jakub

  Dobry den, stavime novostavbu, kde mame komin, poridili jsme si na dobu vystavby krbova kamna a na zkousku v nich zatopili. Nemame vsak jeste revizi. Kdyz jsme se nyni rozhodli revizi udělat,tak jsem se dozvedel od známého, ze místní revizak odmita davat revize na nové kominy, pokud v nich bylo zatopeno a pozaduje jejich vyvlozkovani, aby byli ciste. Je požadavek na cisty komin oprávněný? Vzdyt u revize na stare kominy prece komin take není cisty. děkuji za odpoved.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi uvedený požadavek revizního technika sice nemá právní oprávnění, ale na druhou stranu zprovozněním komínu došlo z Vaší strany k porušení zákona, které je dle zákona sankcionalizováno a revizní technik může mít obavu ze „spoluviny“. Řešení převložkováním je ovšem hodně „limitní“.
   V závěru Vašeho dotazu patrně zaměňujete pojem revize (nový komín) a kontrola (používaný komín).

 31. Pavel Kadlec

  Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat od kdy byl zakázán materiál Al na vložkování komínů od atmosferických kotlů s přirozeným tahem. Předpokládám že je to od roku 2012 kdy vyšla (asi první) 734201. Ale nejsem si úplně jistý.
  Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Hliníkové vložky nejsou a nebyly zakázány, ovšem jejich použití je v současné době vázáno na dodržení podmínek dle ČSN 73 4201. Je možné použití pouze pevných vložek a pouze pro plynové spotřebiče v provedení B.

 32. Luboš Svoboda

  Dobrý den. V jedné z místností staré chalupy měním kamna na tuhá paliva s komínovým potrubím 150mm. Otvor ve stěně (60cm) do komínu jsem zvětšoval ze 120 na 170 mm (diletace). Při rozšiřování průměru vznikly v prostoru, kterým chci prostrčit ocelovou rouru 150/1.5mm nechtěné kapsy, které půjdou složitě vyzdít (malý manipulační prostor). A tady bude moje otázka, mohu rouru obalit a prostor vyplnit nehořlavou minerální vatou z jedné strany krytou Al. používanou v kamnářství. Děkuji za radu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Vámi popsané řešení není v principu v rozporu s legislativními požadavky. Nicméně by bylo vhodné konzultovat spíše s revizním technikem, který bude na spalinovou cestu po výměně spotřebiče vystavovat revizi. Bez revize nelze nový spotřebič zprovoznit.

 33. Jan Hora

  Dobrý den,

  Komín má výšku 8,5 m, vložka nerezová flexi roura d=130 mm.
  Stávající plynový kotel má kouřové hrdlo d=130 mm.
  Lze připojit plynový kotel s kouřovým hrdlem d=160 mm do tohoto komínu,?

  Děkuji za odpověď.

  Honza

  1. odborník APOKS (Autor)

   Možnost připojení je nutné (legislativně povinné) ověřit výpočtem dle ČSN EN 13 384-1. Měl by to zvládnout jakýkoliv revizní technik spalinových cest.

 34. Ivana

  Dobrý den, mám dotaz. Jsme panelový dům, přestavuje se kotelna (odpojení od městské kotelny) a kouřovod vede cca. 10 cm od oken, je to v pořádku, prosím? Nikde jsem nedohledala, zda to je legislativně uvedené, v jaké vzdálensoti od okna má být kouřovod instalován. Děkuji

  1. odborník APOKS (Autor)

   Kouřovod/komín může být na fasádě umístěn vedle okna. Legislativně je řešeno pouze umístění ústí. Samozřejmě obecně by všechny stavební konstrukce měly být řešeny tak, aby neomezovaly uživatele stavby.

 35. Petr Mráček

  Mám dotaz, na RD máme zděný komín se 2 průduchy. Výška komína je cca 10m.Čistící dvířka jsou u paty komína pro každý průduch samostatně – přízemí. RD není podsklepený. Oba průduchy jsou vyvložkované nerez hadicí 1x170mm přízemí a 1x180mm 1NP.Do každého průduchu budou napojena 1 krbové kamna (1x přízemí a 1 x 1NP).Komín v přízemí je omítnutý a součástí stěn bytové jednotky. V 1NP jde již samostatně a omítnutý není (cca 2,9m), dále půdní prostor cca 2m omítnutý není, nadstřešní část a cca 30cm v půdním prostoru nově vyzděno šamotovými cihlami, vyústění nerez vložek zakryty nerez plechem (na původní obdélníkové průduchy) a ještě střešní stříška – napoleon. Je nutné mít v 1NP a v půdních prostorách komín omítnutý. Rád bych nechal v 1NP komín přiznaný cihlový, pouze vyspárovaný, neomítnutý. Je to možné?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pokud je komínový plášť vyzděný z šamotových cihel, jedná se o řešení individuální, tedy bez požadavků na povinnou povrchovou úpravu definovanou výrobcem. Za dodržení podmínky odolnosti pláště komínu proti pronikání vlhkosti odpovídá v tomto případě zhotovitel – tedy pravděpodobně Vy – a je na jeho rozhodnutí jaký způsob ochrany zvolí (omítka, nátěr, penetrace, …).

   1. Petr Mráček

    Děkuji za odpověď, asi jsem to špatně popsal, zajímalo mě omítnutí komína ne v části s šamotovými cihlami (většina venku nad střechou), ale ta zbývající vnitřní část 1NP a půdy momentálně neomítnutá a sestavená z obyčejných cihel s nerezovou vložkou ohebnou. Cihlový komín má rozměr cca 770x600mm, výška cca 10m, 2 průduchy mají obdélníkový tvar cca 150x290mmm nyní jsou frézované na osazení vnitřní flexibilní nerezové trubky průměr 1x180mm 1NP a 1x170mm pro přízemí. Je povinnost mít tuto vnitřní část komínového tělesa vyzděného z obyčejných cihel, frézovaného a osazeného nerez flexi trubkou omítnout, nebo stačí vyspárovat cihelné zdivo tělesa?

    1. odborník APOKS (Autor)

     V principu je dán pouze požadavek na těsnost, kterého lze dosáhnout oběma Vámi popsanými způsoby.

 36. Ondřej Vávra

  Dobrý den chci se zeptat mám v plánu dávat do starého domku ,celý dům z cihel, nerezový komín který by byl veden vnitřkem stavby.
  Chci se teda zeptat je možné koupit jen nerezové potrubí a obalit jej tepelnou izolaci odolnou do teplot 1200°c která má na povrchu al fólií?

  Prošel by takový komín revizi nebyl by problém?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel takto jednoduché to není. Komín patří mezi stavební konstrukce „zatížené“ poměrně obsáhlou legislativou, což mimo jiné znamená, že individuální řešení nejsou akceptovatelná, a to zejména v případě, kdy je použit netransparentní materiál. Stavba svépomocí není zakázána, nicméně vždy by měl být použit certifikovaný systémový materiál od jednoho výrobce.

 37. Eva Nosková

  Dobrý den, máme na chatě krb napojený na komín. Vzhledem k tomu, že chatu obýváme minimálně a pouze v létě, v krbu již několik let netopíme. Je nutné v tomto případě provádět každý rok revizi komínu, když krb není prakticky již vůbec používán?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Dle platné legislativy musí být pravidelná kontrola prováděna i u komínů rezervních, nebo nepoužívaných. Existují dvě výjimky:

   Komín, který je bez spotřebiče a je v ústí a sopouchu zaslepen
   Komín, který má platnou revizní zprávu včetně připojeného spotřebiče a během roku se nepoužije ani jednou
   Dle Vašeho dotazu lze aplikovat druhou variantu.

 38. myška

  Dobrý den, mám dotaz co je zapotřebí zařídit a jestli to jde dát komínovou vložku podel bytovky . Děkuji za odpověď

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně máte na mysli fasádní izolovaný komín.

   Realizace komínu podléhá obecně souhlasu stavebního úřadu, ke kterému bude patrně nutné doložit souhlas SVJ nebo Družstva.

 39. Václav Kulas

  Dobrý den,

  na našem domě budeme opravovat střechu a s nimi i pláště komínů , řešíme problém jak zabránit tomu aby do plášťů zatékalo. Byla nám navržena možnost obložit komíny polystyrenem a polystyren natáhnou fasádu. Jeden komín bude určený pro krbová kamna a bude vyvložkovaný a a další komíny budou určené pro kondenzační plynové kotle.

  Děkuji za odpověď.

  S pozdravem Václav Kulas

  1. odborník APOKS (Autor)

   Problém průniku vlhkosti do nebo kolem pláště komínu je třeba řešit ve třech rovinách:

   – Skrze plášť komínu – zde existuje množství stavebních stěrek, omítek, nátěrů, obkladů apod., které je možno použít pro dostatečnou voděodolnost povrchu komínu.

   – Skrze napojení střešní krytiny – zde je nutno použít dvojité oplechování (spodní a vrchní), přičemž spodní je fixováno na střechu a musí zajistit, aby do interiéru budovy nepronikla dešťová voda stékající po střešní krytině a vrchní je fixováno ke komínovému tělesu, překrývá spodní oplechování a musí zajistit, aby do interiéru nepronikla dešťová voda stékající po plášti komínu.

   – Skrze ústí komínu – komínová hlavice (deska) musí být dostatečně dotěsněna a v případě betonové desky musí mít zajištěno těsnění v napojení na plášť komínu (případně dostatečný přesah s okapničkou).

   Ze zkušenosti lze říci, že nejčastější chybou je použití pouze jednoduchého (spodního) oplechování.

 40. Hana Taubrová

  Dobrý den,
  umístila jsem komín od kuchyňských kamen cca 5 cm od obložení dlaždicemi. Mám obavy zda nezačnou velkým teplem odpadávat. Poradíte mně? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Pravděpodobně máte na mysli kouřovod. Při správném ekonomickém a ekologickém způsoby topení, by spaliny v kouřovodu neměly mít teplotu vyšší než 300°C a povrch kouřovodu by tedy měl mít teplotu kolem 200-250°C. Takovou teplotu by správně provedený keramický obklad ve vzdálenosti 50 mm měl vydržet. Při vyšších teplotách samozřejmě může nastat problém. Ideálním řešením je vložení zástěny mezi kouřovod a obklad (např.plech).

 41. Dita

  Dobrý den,
  prosím o informaci, z jakých forem azbestu se vyráběly za minulého režimu azbestové komínové roury (ty naše jsou ze 70. let). Byla jsem přesvědčena, že pouze z chryzotilu, podobně jako eternit. Ovšem nedávno jsem zjistila, že se prý řadily normou mezi odpadní trubky, a ty obsahovaly i určité procento „supertoxického“ krokydolitu.
  Velmi děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel na tuto otázku nedokážeme kvalifikovaně odpovědět. Dle našeho názoru je přesné složení výrobků vyráběných v socialistické éře nedohledatelné.

 42. Marie Prchalová

  Náš soused postavil bytový dům namísto původního RD s tím že nyní osadil kotel 32,kW s výškou komína 14 m zřejmě kondenzační kotel náš RD má asi 8m a naproti tohoto komína máme ložnici.Z komína je slyšet podpůrný motor a hrne se z něj bílý kouř. Problém máme s tím že nás bolí hlava. Je možné že by unikaly nějaké výpary zavadneho charakteru. Jestli ano co byste nám doporučili?

  1. odborník APOKS (Autor)

   Spaliny plynových kotlů tvoří především vzdušný dusík s kyslíkem, vodní pára (proto je kouř bílý) a oxid uhličitý. Mohou obsahovat v malém množství i oxid uhelnatý, oxidy dusíku a uhlovodíky. Při standardním nastavení by spaliny neměly být toxické. Problémem může být zvýšení obsahu oxidu uhličitého v bezprostředním okolí , jehož vdechování může způsobovat i bolesti hlavy.

   Pro detekci a měření oxidu uhličitého je na trhu množství cenově dostupných přístrojů. Jejich použitím lze koncentraci detekovat.

   V případě problémů je možné se obrátit na místně příslušný stavební úřad.

 43. Michal

  Dobrý den. Stavím rodinný dům s obytným podkrovím.
  Při stavbě zděného komína, jenž je ve fázi, kdy se začíná zdít podkroví, se stala nemilá věc.
  Z největší pravděpodobností se uvolnila některá ze spodních keramických vložek. Při rovnání posledních betonových tvárnic. Nyní nevím co s tím.
  Tvarovky nejsou již z výroby naprosto rovné, proto je veliký problém mít komín v absolutní vodováze. Jak moc je též toto veliký problém? A jak na případnou uvolněnou keramickou vložku?
  Je lepší komín pro jistotu rozebrat a začít od začátku? Děkuji předem za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Bohužel v tomto konkrétním případě internetová poradna nemůže pomoci. Ideální je obrátit se s dotazem na výrobce daného systému, nebo místního kominíka, který může poradit, ovšem pravděpodobně pouze po předchozí prohlídce na místě.

   Obecně je porušení celistvosti komínu podstatnou závadou.

 44. Jan Bradna

  Dobrý den, v budově garáže mám oddělenou místnost, ve které bych chtěl vybudovat saunu s kamny na dřevo. Kamna bych chtěl připojit na komín postavený uvnitř této stavby. Na stejný komín bych rad připojil i otevřený krb/gril, který bude vně stavby. Vstup od kamen bude níž, od krbu výš. Je toto zapojení v souladu s legislativou? Zkolaudují mi stavbu?
  Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Toto zapojení v principu NENÍ v souladu s legislativou.

 45. František Turýnek

  Komín od souseda .jeho ústí je ve výšce našich parapetů oken kuchyně a obýváku ve vzdálenosti
  cca 18 m. Spaliny nám jdou do bytu. V okolí jsou ještě 2 domy vzdálené 12,5 a 8 m. Myslím ,že stavby mají nepříznivý vliv na funkci komína a tím dochází k vykuřování našeho bytu.

  1. odborník APOKS (Autor)

   V prvé fázi je nejvhodnější obrátit se písemně na místní stavební úřad. Pokud ten neshledá pochybení, lze věc řešit soudně.

 46. Maresch

  Dobrý den. Chci na zahradní chatce udělat komín mimo chatku. Potřebuji nějaké povolení?. Děkuji.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Odpověď na Váš dotaz naleznete v často kladených dotazech. https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

 47. Petr

  Dobrý den, potřebuji poradit, máme komínový systém od keramika letovice, klasické bloky s vložkpu a vatou cca 6m vysoké plus okrasné tvárnice nad střechou cca 1m. Pod střechou je nezateplemá půda cca 1m vysoká. Teď jak dva dny v kuse pršelo tak celý komín pod střechou je úplně mokrý, jakoby nasátý vodou a dostalo se to až do pokoje kudy komín prochází, na stěně se objevili fleky. Oplechování jsem kontroloval a je v pořádku, je kolem sucho. Mohloby se stát že by déšť natekl do komínu a nějak prostoupil do izolace a do bloku, nebo že by venkovní částí prosákla voda při dešti ?. Komín zatím nepoužíváme, jedná se o novostavbu kterou užíváme něco přes rok. Děkuji za radu

  1. odborník APOKS (Autor)

   Variant možného průniku vody může být několik, včetně těch zmíněných v dotazu. Pokud je porušen vnější povrch komínu, může se vlhkost dostat i dovnitř. Z praxe se často jedná o „drobnosti“ typu zatlučeného hřebíku do oplechování, skoby hromosvodu, špatný spárovací materiál, nesprávně provedené oplechování, prasklá taška, atd …. Bez prohlídky nelze bohužel pomoci.

 48. Jakub

  Dobrý den,

  Chtěl bych si nechat vyvložkovat komín, a rád bych si ověřil, že dotyčný řemeslník má na tuto činnost oprávnění. Podle databáze ARES má řemeslník (podle jeho IČO) popsané ekonomické činnosti podle NACE 43220:Instalace vody, odpadu, plynu, topení a klimatizace, 43120:Příprava staveniště, 81220:Specializované čištění a úklid budov a průmyslových zařízení. Podle nařízení vlády 278/2008 o obsahových náplních jednotlivých živností, by měl mít živnostník zednictví, Vodoinstalatérství, topenářství, Kamnářství, Kominictví.
  Znamená to, že můj řemeslník oprávnění nemá? Jaké to případné důsledky pokud bych si u něj vyvložkování nechal provést?

  Velice děkuji za vysvětlení.

  Jakub

  1. odborník APOKS (Autor)

   Toto je dotaz právní povahy, tedy mimo rámec této poradny. Obecně platí, že řemeslník může provádět pouze práce, na které se vztahuje jeho živnostenský list.

   1. Z.Škvrna

    Bohužel naše legislativa umožňuje vložkování komínu skoro komu koliv. Zkrátka vložkování je volná živnost, kterou vám vystaví za 500,- na počkání na živnosťáku. A podle toho to taky u nás vypadá. Samozřejmě takto vyvložkovaný komín pak někdo musí zrevidovat. A to už oni odborníci neřeší a je to na majiteli kterému raději nic takového neřeknou. Až bude problém , tak má problém majitel protože NEZNALOST ZÁKONA NEOMLOUVÁ a on má mít vše v pořádku.

 49. Pavel Štipák

  Dobrý den,

  rád bych se vás zeptal, jak mám postupovat v mé situaci. Odborná instalatérská firma nám vyměnila starý kotel s atmosférickým hořákem za kotel kondenzační Viessmann Vitodens 100-W B1HC 26kW. Současně zapojila do kotle „Modrou pevnou“ PPs trubku pro odvod spalin, která je systémovou součástí od firmy Viessmann o průměru 60mm. Podle informace montážní firmy, je možné tyto komínové vložky montovat montážní firmou, protože se jedná o systém. Do stávajícího spalinového odvodu, který je vyvložkovaný hliníkovou vložkou protáhli výše popsanou trubku pro odvod spalin, použili vystřeďovací prvky a na vršek komínu nainstalovali černou koncovku nasávání vzduchu s černou trubkou odvodu spalin, která je výš, než nasávání vzduchu. Pro nasávání vzduchu je použitá původní hliníková vložka, v jejímž středu je protažená již popsaná PPs trubka d 60mm. Ke komínovému systému dodali dvě samolepky, které hovoří o firmě, která je vyrobila: (Skobene GmbH), číslo normy CE0036 07, ČSN EN14471:2013 + A1:2015 a Systémové certifikace …pro odvod spalin z PPs fy Skoberne nebo Dropali …
  Asi rok jsem sháněl revizního kominíka, který by udělal revizi spalinové cesty (s obyčejným kominíkem je to stejné). Oslovil jsem několik revizních techniků, vždy mně to slíbili a nic, urgoval jsem to, ale stále nic. Až jsem sehnal firmu, která to také slíbila a dokonce 2x přijel kominík, který nebyl revizní technik, vše si zapsal, vyfotil, dal jsem mu všechny podklady, které jsem měl – od montáže, až po fakturu, záruční listy, … Vždy odjeli s tím, že to dají šéfovi a on to zajistí. Musel jsem podepsat celkem nevýhodnou smlouvu, ale budiš. Protože to ale trvalo několik měsíců, znovu jsem se ozval a revizní technik mně poslal e-mail tohoto znění:
  Na spalinovou cestu nelze vypracovat Revizní správu (zprávu – opravuji jeho text) z důvodu. Průměr 60/100 mm spalinové cest pro kondenzační kotel smí být pouze do účinné délky 4m. Co je delší musí být 80/125mm. Je mou povinností dodat k revizi výpočet spalin který nevychází z důvodu malého průměru viz příloha (ta se nedala otevřít, protože byla zřejmě vytvořena v nějakém speciálním programu, který nevlastním).
  Dále nebyl doloženo prohlášení o vlastnostech materiálu kterým byl komín vložkován.
  Volím tuto formu komunikace protože při vypracování revize a zaslání musím požadovat její úhradu.
  K tomu chci dodat, že tento kotel má v servisní příručce napsáno kromě jiného, že hořák se přizpůsobuje délce komína a to nastavením výkonu hořáku (to udělal servisní technik, který kotel uvedl do provozu) a to při vložce o průměru 60mm až do výšky komína 20 metrů. Náš komín má 14 metrů.
  Můžete mně prosím nasát, kde je zakopaný pes? Pro revizního technika je komín na tuto vložku vysoký, pro firmu Viessmann ne, dodal jsem k nahlédnutí štítky k požitému kouřovodu, které mám, ale bylo to málo.
  Revizní technik, který měl vyhotovit revizní zprávu u nás nikdy nebyl.
  Jsou kominíci skutečně takoví páni, kteří si s námi dělají co chtějí?

  Moc Vám děkuji, bohužel nemohu uvádět jména a firmy, protože se mně to už minulosti silně nevyplatilo.

  Přeji Vám pěkný a úspěšný den

  Pavel Štipák

  1. odborník APOKS (Autor)

   Udělal jste smutnou zkušenost, ale pevně doufáme, že většina kominíků a revizních techniků je seriózní a své práci rozumí.
   Zmiňovaná výška 4 m je přirozeně nesmyslná.
   Dle současné legislativy se každá spalinová cesta musí v rámci revize ověřovat výpočtem. Výpočet by každý revizní technik měl zvládnout. Pokud výpočet „nevyjde“, musí revizní technik zdůvodnit proč a případně navrhnout řešení.
   Vzhledem k tomu, že bez revizní zprávy spalinové cesty nelze spotřebič uvést do provozu, lze doporučit urychlené zajištění revize.
   Seznam revizních techniků lze najít např. na http://www.skcr.cz .

 50. Zuzana Vinařová

  Dobrý den, máme ve starším rekonstruovaného RD nový Schiedel komín, který loni prošel revizí od kominíka. Je napojen na krbová kamna s výměníkem v přízemí. Nyní budujeme bydlení v patře s nezávislým topením na krbu. Komín prochází ložnicí ven nad střechu a nebude nijak použit. Lze komín nějak vestavět/zastavět, například do sádrokartonové příčky tvořící vestavěnou skříň nebo knihovnu? Předpokládám, že by se musela dodržet norma 50mm od komína. Ale pokud ho obestavíme, jak řešit případnou kontrolu? Stačí fotodokumentace nebo souhlas kominíka? Nebo musí být komín v interiéru kompletně odkryt a přiznán? Děkuji za odpověď.

  1. odborník APOKS (Autor)

   Ideálním řešením je prodiskutovat tuto problematiku s kominíkem, který Vám provádí roční kontroly dle vyhl.34/2016 Sb.. Ten pořídí fotodokumentaci a poradí Vám, co lze a nelze provést.

Přidávání komentářů není povoleno.