Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

  • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
  • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
  • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
  • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

  1. Jakub

    Dobrý den,
    chtěl bych se Vás zeptat zda-li jde frézovat komín který má uvnitř šamotové vložky, které jsou již popraskané.

    1. admin (Autor)

      Především záleží na tom, zda se jedná o šamotové vložky, které jsou od tělesa komínu odděleny vzduchovou mezerou (obloženy vatou), nebo zda se jedná o tzv. pouzdro – tj. vložky jsou do tělesa komínu zazděny.

      Pokud jsou vložky volné, lze je od spodu prostě bourat a následně vzniklý průduch vyvložkovat.

      Pokud jsou vložky použity jako pouzdro, je možné je teoreticky odfrézovat, pokud je nutno zvětšit průměr průduchu. Pokud jde pouze o sanaci bez zvětšení průměru, lze bez frézování rovnou vložkovat vložkou o pár mm menší než je současný průměr komínu.

      Před jakýmkoliv frézováním je nutné posoudit statiku komínu, aby v rámci frézování nebyla narušena celková statika komínu.

    2. Tomáš

      Dobrý den,
      na starším domě(cca 1950) jsem nechal vyvložkovat 2 komíny. Během frézování však popraskali. Každý z nich je dvojkomín, já využívám však na každém pouze jednu cestu. Nyní budu měnit krytinu střechy a tak jsem se rozhodoval, zda komíny opravit nebo přezdít. Po přečtení několika názorů na fórech chci jít cestou přezdění a vyzdít v každém pouze jednu cestu. Vložka je v průměru 160 pro krbová kamna a 170 pro kotel na tuhá paliva. Chtěl bych použít červené lícované cihly. Nevím však jaké rozměry(cihel, komínu, vazby, hlavy) v kombinaci s vazbou použít. Jsou nějaká standardizovaná pravidla odvíjející od průměru vložky.

      Dohledal jsem např. vazbu rozměru 60×60, kde by vnitřní průměr byl cca 32 cm, kde vychází mezera mezi vložkou a cihlou je cca 7,5 cm, což mi přijde dost.
      Dále pak 60×45, kde by vnitřní průměr byl cca 32×17 cm, kde mezera mezi vložkou a cihlou není z jedné strany žádná.
      Předpokládám, že by vložka měla být zabalena do nějaké vaty.

      Předem Vám děkuji za opověď

      1. admin (Autor)

        V podstatě poptáváte návrh individuálního komínu, ovšem cestou, kterou rozhodně nelze nazvat optimální.
        Návrh individuálního komínu není úplně jednoduchá záležitost a zejména internet je přeplněn radami, které jsou (snad) v některých případech správné, ale rozhodně je nelze používat obecně.
        Ve Vaší situaci bychom Vám doporučili obrátit se na zkušeného odborníka (projektanta), který návrh provede v optimální variantě. Určitě se to neobejde bez osobní schůzky a určitě to nebude zadarmo. Bude to ale dobře a se zárukou.
        Pokud se rozhodnete pro svépomoc, nejvíce informací naleznete v ČSN 73 4201.

  2. Jakub

    dobrý den, mám prosím dotaz. Novostavba vytapena krbovima kamnama s vymenikem – komin 180. Druhe vytapeni turbokotel Zeus, nevím jaky typ komína ani jaky komín(nerez,zdeny,nerez…) ,natož jak jej vubec provest

    1. admin (Autor)

      Pro turbokotel je nutno instalovat vzduchospalinovou cestu. Jedná se většinou o soustřednou trubku průměru 60/100 nebo 80/125 mm, kdy vnitřní trubkou jsou odváděny spaliny a vnějším mezikružím je přiváděn vzduch. Jako materiál se používá nerez, nebo plast (pro teploty spalin do 120°C).
      Montáž tohoto typu odkouření doporučujeme provést odbornou firmou.
      Více informací o typech odkouření a jejich montáži můžete získat na internetových stránkách renomovaných výrobců plynových kotlů.

      1. Jakub hošek

        Dobrý den mohu se zeptat co mám uďelat když máme od střechy zbouráný komín a chci ho opět dostavět ale nevím kde přesně stal existuje jen fotka předem ďekuji za odpověď

        1. odborník APOKS (Autor)

          V tomto Vám bohužel nejsme schopni poradit, nicméně pokud existuje fotodokumentace, nemělo by být nalezení komínu problematické. Můžete se rovněž pokusit získat stavební dokumentaci na místním stavebním úřadu.

  3. Milan Čarvák

    Mám dotaz, jestli mohu napojit normální kamna na dřevo do stejného komínového průduchy, který je vyzděný pro krb též v provozu. Komínový průduch má rozměry 20×20 cm, obojí je stejném podlaží.
    Děkuji za odbornou radu

    1. admin (Autor)

      Vámi popisované zapojení je jednak zakázané normou ČSN 73 4201 (odst.9.2.3.1) a jednak je z důvodu možnosti pronikání spalin do interiéru velice nebezpečné. Takto zapojená soustava funguje pouze v případě, že jsou v provozu oba spotřebiče a že v žádné z místností není podtlak. Pokud toto splněno není, je reálné nebezpečí pronikání spalin (u vrchního je samozřejmě vyšší).

      Řešením je pouze zapojení jednoho spotřebiče, případně řešení s komínovým ventilátorem a komínovými klapkami, které je však finančně náročné a potenciálně poruchové.

      Propojení více spotřebičů do jednoho komínu je vždy velice rizikové a v principu ho nelze doporučit. Několik limitních případů již skončilo poškozením zdraví nebo smrtí.

  4. Paděra

    Dobrý den, topenář mi osadil plynový kondenzační kotel v podkroví a poté osadil plastový komín nad střechu. Ten je tedy jen cca 1,5 m vysoký. Následně sem chtěl udělat revizi na komín, ale kominík požadoval na komínu „revizní“ dvířka, aby se mohl podívat dovnitř spalinové cesty. Nevím, že by se takový otvor musel dělat a ani topenář ho při instalaci komínu nevyžadoval. Je to tedy nutné osadit? Děkuji

    1. admin (Autor)

      Dostal jste se mezi dva mlýnské kameny různého výkladu zákonů a norem. Podle stavebního zákona musí být každá spalinová cesta kontrolovatelná a čistitelná, což znamená mimo jiné i osazení dvířek. Někteří výrobci, jakož i organizace ČSTZ zastupující část plynařů toto neuznává a školí plynaře v tom smyslu, že osazování kontrolních otvorů není nutné.
      Reálná pravda je, jak to tak bývá, někde uprostřed. Revizní technik komínů by měl při revizi zohlednit stav provedení spalinové cesty včetně možnosti osazení a hlavně praktické využitelnosti kontrolního otvoru. Pokud je kontrolní otvor osazen například na přímé trubce dimenze 60/100, jeho praktická využitelnost bývá minimální. Naopak, pokud je nad spotřebičem přístupné koleno, je osazení kontrolních dvířek velice výhodné z důvodu možnosti reálné čistitelnosti a jednoduché kontrolovatelnosti.
      Pokud ve Vašem případě jde odkouření kondenzačního kotle ze spotřebiče přímo vzhůru bez kolen, sám bych jako revizní technik kontrolní dvířka nepožadoval. Pokud se ale některý z kolegů chce striktně držet předpisů, pak má v principu pravdu. Doporučoval bych rozumnou domluvu s kominíkem.

      1. Abdul

        Dobrý den
        měl bych dotaz k vaší odpovědi.
        Revize je mi jasná (záleží na r.technikovi).
        Ale jak je to v tomto případě s roční kontrolou
        dle 91/2010.
        Děkuji „Abdul“

        1. admin (Autor)

          Problém je v podstatě stejný. Záleží na konkrétním kominíkovi, protože ani zde nejsou výklad a praktická náplň zcela jednoznačné. Kominík má v tomto případě na výběr ze dvou možností:

          – Kontrolu neprovádět – kondenzační kotel má dostatečné jištění, které zajistí jeho vypnutí v případě fatálních problémů s odtahem spalin.

          – Kontrolu provést – tato varianta připadá v úvahu (a osobně ji doporučuji), pokud příslušný kominík má dostatečné přístrojové vybavení. Měl by provést kontrolu vnitřního povrchu komínového průduchu komínovou kamerou, čímž odhalí možné zanesení spalinové cesty nečistotami a měl by analyzátorem spalin změřit obsah CO ve spalinách a obsah CO2 nebo O2 v přívodu vzduchu. Tímto měřením ověří jednak funkci kotle a jednak funkci přisávání vzduchu.

          Osobně preferuji druhou variantu, protože kominík je pro fyzické osoby dnes podle zákona jediným kontrolním mechanismem. Kontrola plynových spotřebičů není ze zákona povinná.

          Samozřejmě je třeba se vyhnout kominíkovi, který provede kontrolu bez přístrojového vybavení.

  5. Marian Volfschutz

    Dobrý den,

    chci se zeptat mám nový komín Schiedel. Stavěno stavební firmou.
    Bohužel se spáry mezi šamotem drolí a z tohoto důvodu chci komín vyvložkovat. Sopouch na kamna bude v 1. patře. Čistící dvířka jsou v přízemí. Můj dotaz je stačí vyvložkovat komín cca od 1. patra od sopouchu výše nebo se musí vyvložkovat celý komín od přízemí od čistících dvířek.

    Děkuji za informaci a jsem s pozdravem
    Volfschutz

    1. admin (Autor)

      Předpokládám, že ve Vašem dotazu zmiňujete vnitřní spáry mezi komínovými vložkami. Tato závada není obvyklá a je jen velmi těžko plošně detekovatelná. Spáry mezi jednotlivými tvarovkami by měly být minimální a spojovací malta by tedy teoreticky vůbec neměla být vidět. Může se však naopak jednat o poměrně častý případ, kdy je spojovací malta „omazána“ i v okolí spáry v poměrně velké vrstvě a ta se potom odlupuje. To však není závada podstatná, kvůli které není obecně třeba vložkovat. Současně je třeba si uvědomit, že vyvložkování nemusí problém vyřešit. Pokud se spáry skutečně drolí, může být narušena celková statika vložky např.nedostatečnou dilatací. Pokud je komín nový je třeba se obrátit s reklamací na stavební firmu a pokud to nejde, nechat si posoudit možnost opravy od výrobce.

      Co se týká vložkování, není třeba vložkovat až ke spodním dvířkům. Nicméně je třeba vložkovat cca 0,5 m pod sopouch a pokud mezi vložkou a původním průduchem vznikne mezera je třeba ji utěsnit minerální vatou, a to jak z vrchu při průchodu deskou, tak ze spodu kolem připojovacího T kusu, aby kolem vložky nemohl proudit vzduch.

  6. Jiří

    Dobrý den,
    jsem v situaci, že vím, že komín souseda není v pořádku, obtěžuje mne, nízkou výškou.Obrátil jsem se se na stavební úřad který řeší věci jen na zakladě potvrzení. Majitel komína se mi směje. Hasičský sbor zjistil nedostatky, ale do ruky mi písemné vyjádření nedal. Dle SU vše údajně závisí na revizní zprávě spalinové cesty. Dle zprávy o provedení čištění spalinové cesty je vše v pořádku. Závěr SU. Existuje kontakt na odborníka, který by se mojí problematikou zabýval? Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Váš postup je poněkud zmatený a díky tomu pravděpodobně vyznívá do vytracena. Na podobné téma je v této rubrice již spousta dotazů.

      Jak tedy postupovat:

      1. – pokusit se o dohodu – toto řešení je nejlepší a leckdy se u kávy nebo u piva podaří vyřešit letitý problém

      2. – podat písemnou stížnost na příslušný stavební úřad (např.pro nedodržení podmínek stavebního povolení, ale většinou stačí i obecně)

      3. – stavební úřad je státem pověřený výkonem státního stavebního dozoru a musí se tak stížností zabývat. Může buď zahájit šetření nebo věc bez šetření zamítnout.

      4. – v případě místního šetření budete účastníkem šetření se všemi právy. Můžete rozporovat revizní zprávu, požadovat vypracování jiné od Vámi dodaného revizního technika, požadovat stanoviska orgánů ochrany přírody kvůli znečištění vzduchu a tak dále, a tak dále…… . Na závěr pak stavební úřad vydá rozhodnutí, které obvykle vede k odstranění nedostatků.

      5. – v případě zamítnutí, máte právo na odvolání, právo na stížnost a tak dále, a tak dále ………….

      6. – pokud se věc táhne, nebo se Vám výsledky zdají nesprávné je ideální obrátit se na občanský soud

      Zpráva o čištění nebo kontrole spalinové cesty není doklad, který by dostatečně garantoval stav spalinové cesty a pro stavební úřad by neměl být irelevantní. Relevantní je pouze revizní zpráva.

      Na hasiče nebo policii se můžete obrátit pouze v případě přímého akutního ohrožení na zdraví nebo majetku. Tedy například pokud z komínu šlehají plameny, létají kusy žhavých sazí nebo někdo omdlel z nadýchání kouřem. Potom dojde k vyšetřování. Jinak se tyto orgány Vaším případem zabývat nebudou a nemají.

      Pokud hledáte odborníka je možno vybírat z revizních techniků spalinových cest. Revizní technik by Vám měl odborně poradit, případně i sepsat podklady ke stížnosti a může se s Vámi zúčastnit případného místního šetření vypsaného stavebním úřadem. Samozřejmě ne všichni revizní technici mají stejnou úroveň, ale to je asi problém všech profesí …………..

  7. Karel

    Dobrý den,
    náš soused si nainstaloval do komínového pláště video kamery. 3ks kamer připevněny hmoždinkami. Dle ČSN 73 4201na komíny a jejich příslušenství není dovoleno připevňovat přídavná zařízení, která ovlivňují konstrukční stabilitu a funkčnost nebo omezují bezpečné vyčištění komínového průduchu. Dle sdělení stavebního úřadu soused dodal zprávu o kontrole spalinové cesty a bylo zjištěno že komín je bez závad. Zmiňované kamery jsou bohužel zřetelně namířeny na můj pozemek. Je prosím postup kominíka a stav.úřadu v pořádku? Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Ve Vašem dotazu zmiňujete, že Váš soused doložil stavebnímu úřadu zprávu o KONTROLE spalinové cesty. Tato zpráva není dostatečným osvědčením o stavu komínu – je nutno zpracovat REVIZNÍ ZPRÁVU spalinové cesty. Jedině revizní technik spalinové cesty a jedině revizní zprávou může osvědčit, že spalinová cesta je bez závad provozuschopná. V tomto případě stavební úřad jasně pochybil.

      Na druhou stranu je pravda, že upevňování přídavných zařízení na komín je obecně tolerováno, a to zejména pokud nadměrně nezatěžují konstrukci komínu a pokud opravdu nepřekážejí provozu nebo údržbě. Lze tedy očekávat, že i případná revizní zpráva jejich osazení na komíně povolí.

      Vyřešení problému monitorování cizího pozemku je bohužel nad rámec této naší poradny.

    2. Milan

      Kamery řešte podle zákona na ochranu osobních údajů stížností na Úřad na ochranu osobních údajů. Kamery nesmí monitorovat žádnou oblast za hranicemi pozemku vlastníka.

  8. Jiří

    Dobrý den,
    můj soused začal používat komín který přesahuje hranici pozemků.
    Komín nebyl dříve používán. Šetřením se zjistilo, že se jedná o černou stavbu. Stavební úřad zahájil řízení, bez mé učasti a komín pasportizoval (legalizoval) a nevyžadoval ani revizní zprávu. Komín neodpovídá ČSN 73 4201 výška + vzdálenosti+přesahuje na můj pozemek. V současné době můj soused předložil zprávu spalinové cesty a to stavebnímu úřadu stačí. Je tento postup legální?

    1. admin (Autor)

      S malou trochou nadsázky a ze zkušeností z praxe lze říci, že postup stavebního úřadu je vždy legální. Ne vždy ale musí být zcela správný, případně může být na základě stížnosti upraven.

      Máte dvě možnosti jak postupovat, pokud se nehodláte s popsaným stavem smířit:

      1 – pokud ještě nebylo vydáno kolaudační rozhodnutí nebo rozhodnutí o užívání stavby máte právo se kdykoliv odvolat a požadovat, aby Vás stavební úřad přizval jako účastníka řízení a následně vznést požadavky na doložení dalších rozhodných skutečností, případně rozporovat předloženou revizní zprávu spalinové cesty. S vyjádřením k revizní zprávě se můžete obrátit na Společenstvo kominíků ČR. V podstatě stejný je postup v případě, že rozhodnutí již bylo vydáno, ale ještě běží lhůta pro odvolání.

      2 – pokud rozhodnutí stavebního úřadu je již pravomocné, můžete se na tentýž stavební úřad obrátit se žádostí a stížností o přešetření. Stavební úřad je pověřen výkonem státního stavebního dozoru, takže se Vaší stížností bude muset zabývat a jakmile zahájí řízení můžete postupovat v podstatě dle bodu 1.

      Pokud stavební úřad nebude reagovat, bude se chovat laxně nebo Vaši žádost zamítne, je možno se odvolat k vyššímu stupni státní správy (okresní stavební úřad).

      Samozřejmě současně s tímto postupem je možné se v jakémkoli okamžiku obrátit na právníka a řešit věc soudní cestou v rámci občanskoprávního sporu. Pokud jsou Vaše informace správné, lze s vysokou pravděpodobností očekávat rozhodnutí ve Váš prospěch. Nevýhodou je značná časová prodleva provázející rozhodnutí soudu.

  9. Hlaváč

    Dobrý den,
    potřebuji přemístit stávající plynový kotel Novatherm ZW20 KD mimo malou koupelnu. Měl jsem tam topenáře, který navrhl přemístit kotel do komory za zeď vzdálenou 1,3 m vpravo od komína. Není si jistý, zda vyhovuje všem předpisům. Jde o malou místnost 0,7m x 1,25m, která má 2 větrací otvory ven cca 15x20cm. Také by mohla být nedostatečná účinná výška komína cca 6m. Navrhuje nový turbo kotel s vývodem na fasádu. Na netu jsem se dočetl, že odkouření na fasádu smí být jen ve složitých technických podmínkách. Také nevím jestli není potřeba souhlasu ostatních vlastníků bytů. Byt se nachází ve 2. patře dvoupatrového bytového domu o čtyř bytových jednotkách. Nebo jestli se vyrábí nějaký kotel, který by nasával vzduch z venku nebo i z místnosti a odtah spalin by byl do komína? Jak musí být vyvložkovaný komín. Děkuji

    1. admin (Autor)

      Vaše otázka má dvě části:

      – Přesun stávajícího kotle do jiného prostoru, s přívodem vzduchu, který uvádíte a s komínem 6 m výšky je určitě možný. Oba větrací otvory musí být pro správnou funkci spotřebiče plně průchozí. Při montáži kouřovodu je vždy třeba dodržet svislou (náběhovou) výšku nad spotřebičem min.0,4 m.

      – Výměna spotřebiče je otázkou složitější a komplikovanější. Spotřebič totiž musí být sladěn s vytápěcí soustavou (topením), to může odpovědně posoudit pouze topenář prohlídkou topných těles a výpočtem teplotního spádu mezi výstupem a zpátečkou kotle. Pokud zvolíte kotel v provedení C (turbo) je ve Vašem případě ideálním řešením osadit na kotel dělené odkouření, které má dva výstupy (nejčastěji DN 80), jeden pro spaliny a jeden pro vzduch. Ten vzduchový pak můžete větracím otvorem vyústit na fasádu a spalinový do stávajícího komínu, který by se ale musel vyvložkovat vložkou DN 80, a to pravděpodobně plastovou. Vyústění na fasádu se opravdu povoluje pouze výjimečně a nelze ho obecně doporučit.

  10. Michal

    Dobrý den,

    stavíme novostavbu domek a není mi moc jasné jak postavit komín. Nejprve jsme chtěli pouze kotel na tuhá paliva který by ohříval vodu v akumulačních nádržích. Nyní ale uvažujeme že by jsme do domku dali i plynový kotel. Jedná se o nizkoenergetický dům který má jednu menší místnost vyhrazenou pouze pro kotel (kotle). Lze do této jedné místnosti umístit jak kotel na plyn tak na tuhá paliva? Pokud ano jak přesně postavit komín? stačí poze jeden komín kde budou dva kouřovody? Nebo stačí jen jeden kouřovod? Kotel by fungoval vždy jen jeden.

    1. admin (Autor)

      Nejprve k druhé části Vaší otázky:

      – Kotel na plyn a kotel na pevná paliva lze instalovat do jedné místnosti. Nutností je ovšem dostatečný přívod spalovacího vzduchu, dodržení bezpečných odstupových vzdáleností (dle předpisů výrobců) a pokud se bude jednat o otevřený plynový spotřebič, tak i dodržování určitého stupně čistoty v kotelně. Komín je bezpodmínečně nutný pro každý spotřebič zvlášť. To jest buď dva jednotlivé komíny nebo jeden dvouprůduchový komín. Provedení komínu k plynovému spotřebiči musí odpovídat typu spotřebiče B nebo C. V případě provedení C (Turbo) je třeba stavebně zajistit, aby nedocházelo k nasávání spalin do spotřebiče.

      Nyní k Vašem úvodnímu sdělení:

      – Problematika vytápění nízkoenergetických staveb je velice složitá a neměla by být řešena neprofesionálně bez zvážení všech parametrů domu, provozu, umístění, atd. V tomto směru je třeba považovat ze zcela nedostatečnou i tuto odpověď. Pokud zpracováváme návrh na stavbu komínu do skutečně nízkoenergetické stavby, spolupracujeme velice úzce s projektantem a odborníkem topenářem. Před realizací vytápění proto vždy doporučujeme provést výpočet dle příslušné ČSN.

  11. Petr

    Dobrý den,prosím o informaci, odkouření od kondenzačního kotle koaxiální 80/125 cca 1m v místnosti poté do komína a v komíně odtah spalin průměr 80 délka 6 m a přisávání vzduchu komínovým tělesem. Je třeba před kotlem odtok kondenzátu a je třeba komínové těleso vložkovat nebo stačí vyčistit? Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Po pravdě řečeno, Vaše otázka není položena dostatečně jasně. Z dotazu není jasné, zda popisujete stávající nebo plánovaný stav spalinové cesty.

      Nicméně co se týče odvodu kondenzátu, je třeba prostudovat návod výrobce konkrétního plynového spotřebiče. Pokud je obecně spotřebič připojen patním kolenem, odvod kondenzátu se na spalinové cestě nerealizuje. Pokud je připojen přes T-kus, musí být odvod kondenzátu realizován, a to přes sifon s dvojnásobným tlakovým odporem.

  12. Václav Fíla

    Dobrý den,

    prostudoval jsem mnoho diskuzí a stále si nejsem jist odpovědí na svou otázku. I ve vaší diskuzi jsem totiž našel, dle mého, dvě protichůdné odpovědi.

    Otázka: Mohu, a za jakých podmínek, zapojit do jednoho zděného komínu dvoje krbová kamna nad sebou? Jedná se o starší objekt s nemožností vybudování nového komínu.

    V odpovědi na dotaz z 9.9.2014 uvádíte, že to možné není.

    V odpovědi na dotaz ze 7.11.2012 uvádíte cituji: „Komínová norma ČSN 73 4201 v této části připouští rozdílné výklady – tuto možnost nedoporučuje, ale nevylučuje ji.“

    V čem tkví moje nejasnost…

    V normě ČSN 73 4201 je uvedeno toto:

    9.2.1.1 Do samostatného komína se připojuje pouze jeden spotřebič na pevná paliva samostatným kouřovodem.

    9.2.1.2 Spotřebič na pevná paliva, který je určen pouze na vytápění jedné místnosti se považuje za spotřebič lokální (výkon lokálního spotřebiče není obvykle větší než 15 kW).

    9.2.1.4 Krby s otevřeným ohništěm musí být připojeny samostatným kouřovodem do samostatného komína. Stejná podmínka platí také pro krby nebo krbová kamna či krbové vložky s uzavíratelným ohništěm, které mohou být v technicky odůvodněných případech připojeny i do svislého kouřovodu s funkcí komína podle 7.4.4.

    9.2.2.2 Je-li nutné připojit více lokálních spotřebičů na pevná paliva (9.2.1.2) do společného komínového průduchu samostatnými kouřovody, mohou to být nejvýše dva lokální spotřebiče v jednom podlaží.

    9.2.3.1 Do společného komína pro více podlaží nad sebou mohou být připojeny samostatnými kouřovody nejvýše dva uzavíratelné lokální spotřebiče na pevná paliva (9.2.1.2) ze dvou sousedních podlaží téže užitkové jednotky (např. rodinného domku), při splnění všech výpočtových podmínek podle kapitoly 5. Nesmí to být krby, krbová kamna či krbové vložky s uzavíratelným ohništěm.

    Pokud chápu normu správně, tak jsem si na původní otázku o možnosti zapojení dvou krbových kamen nad sebou odpověděl. Nemohu!?! Je to tak?

    Mám však druhou otázku: Jak je definován lokální spotřebič? Respektive jak jsou definována krbová kamna? Protože oboje „krbová kamna“ která bych rád připojil nad sebe na chalupě vyhovují podmínkám „lokálního spotřebiče“ uvedeným v citované normě bod 9.2.1.2.

    Předem děkuji za váš čas a případnou odpověď.

    S pozdravem, Fíla.

    1. admin (Autor)

      Odpověď je skutečně v principu jasná – ne nelze připojit dva spotřebiče na pevná paliva do jednoho komínového průduchu. Nicméně samozřejmě pokud se dostatečně ponoříte do studia norem a předpisů (nejen těch, co jste popsal, ale i mnoha dalších navazujících) začne se situace v teoretické rovině komplikovat.

      Toto se netýká jen komínů, ale obecně všech technických problémů. Na jednu stranu je vše teoreticky řešitelné, ale výsledné řešení je absurdní.

      Připojování více spotřebičů na pevná paliva do jednoho komínového průduchu je typickým případem.

      Tak jako obecně vždy by nad hledáním nesmyslné, ale teoreticky možné cesty měl zvítězit zdravý selský rozum.

      Pokud jste projektant, odborník z oboru nebo energetický specialista, nabízíme Vám účast na našem pravidelném komínovém školení, kde problematiku připojení spotřebičů můžeme detailně vysvětlit i s příslušnými výpočty. Pokud to tak není doporučil bych Vám spokojit se s jednoduchou odpovědí, a to že to prostě nejde.

  13. Robert Vítovec

    Dobrý den,
    mám komín Schiedel průměr 200, výška cca 7000. Sopouch je ve 2 metrech a budu připojovat kotel na tuhá paliva Viadrus Hercules U 24. Kvůli dispozici kotelny budu muset kotel připojit přes koleno 90°, 2 metry roury (průměr 160) (roura bude od kotle pod úhlem 45°) a koleno 90°. Bude toto delší vedení mít vliv na tah komína a funkčnost kotle ?
    Děkuji za odpoveď

    1. admin (Autor)

      Na jednu stranu samozřejmě délka a tvar kouřovodu ovlivňují tah komína, na druhou stranu toto ovlivnění bude ve Vašem případě poměrně zanedbatelné a dokonce může částečně vytvářet jakousi „stabilizaci“. Podmínkou ovšem je aby v kotelně byla dostatečná teplota cca min. 15°C. Pokud by teplota v okolí jednovrstvého kouřovodu této délky byla nižší, docházelo by k podstatnému ochlazení spalin, což by vedlo k usazování nečistot v kouřovodu. Ten by se potom musel izolovat.

      Obecně na téma tah komínu je na http://WWW.KOMINY-KOMIN.CZ množství dotazů. Znovu je proto třeba zdůraznit, že hodnota tzv.tahu komína v podstatě minimálně popisuje funkčnost a hospodárnost celé soustavy. Ta je v případě kotle na tuhá paliva minimálně ze 75% ovlivněna přívodem spalovacího vzduchu a nastavením spalovacího režimu.

      Pokud tedy budete mít pocit, že kotel nefunguje tak jak má, není třeba hned hledat chybu ve spalinové cestě, ale pouze provést její vyčištění a následně se snažit upravit provozní režim kotle (zejména zvýšení přívodu vzduchu).

  14. Přívracká

    Dobrý den, rekonstruujeme rodinný dům, máme zděný komín, do kterého se vejde max. roura 140 mm, ke které bychom chtěli připojit krbovou vložku (nic jiného). Je to možné a jaký by mohl být max. výkon té vložky?
    Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Podle platné ČSN 73 4201 je průměr 140 mm nejmenší možný, ale teoreticky použitelný. Pokud se tedy do zděného komínu (pravděpodobně s průduchem 150 x 150 mm) podaří vtěsnat vložku průměru 140 mm lze vhodná krbová kamna připojit.

      Jejich výběr je však třeba dimenzi komínu přizpůsobit. Výkon vložky ale není relevantním parametrem. Musí se provést výpočet podle průtoku spalin a vstupních a výstupních teplot. Přestože se jedná o poměrně jednoduché výpočty, jejich popis je jednoznačně nad rámec této odpovědi. Asi nejjednodušší je nechat si dimenzi komínu vypočítat speciálním softwarem (např.KESA). Ten by měli mít k dispozici všichni seriózní revizní technici spalinových cest.

      Závěrem veledůležitá poznámka: před započetím prací na vložkování je bezpodmínečně nutné vyřešit problém dostatečného přívodu spalovacího vzduchu, a to horizontálním vedením.

  15. Paděra

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Byla proveden anástavba RD o cca 1 m a tedy bylo provedeno nadezdění stávajících komínů na tuhá paliva také o 1 m. býlími šamotovými cihlami. Komín byl vyvložkován kruhovými šamotovými vložkami příslušných průměrů. V části pod střechou je omítnutý. Na tyto úpravy je třeba vystavit revizní zprávu nebo stačí jen kontrola. Je nutné mít komín omítnutý i nad střechou? Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Po jakékoliv stavební úpravě musí být dle NV 91/2010 provedena revize spalinové cesty. Kontrola obecně nestačí. Revizní zprávu nelze vystavit jen na novou část, ale revizí musí projít celá spalinová cesta.
      Omítka nad střechou je nutná v případě, že použitý zdící materiál není mrazuvzdorný, tj. má nasákavost vyšší než cca 8%. Tuto informaci by měl být schopen poskytnout každý výrobce.

  16. Ivo Šindel

    Dobrý den, rád bych se zeptal na přibližnou hodnotu komínového tahu – nerezová vložka průměr 140 mm, výška 7,5 m.
    Děkuji Šindel

    1. admin (Autor)

      Komínový tah je fakticky okamžitá hodnota podtlaku ve spalinové cestě. Staticky je závislý na výšce a rozdílu teplot, dynamicky potom na poměru průtoku a plochy průduchu.

      Z výše uvedeného je jasné, že komínový tah je veličina jednak velice proměnlivá a jednak s minimální vypovídací hodnotou. Před měřením komínového tahu je vždy bezpodmínečně nutné ověřit, že spalinová cesta je plně průchozí a neměnného průměru. I tak by měl měření a vyhodnocení provádět pouze skutečný odborník, který ví co, jak a proč měří a je schopen do měření zahrnout okolní podmínky.

      Opětovně bych použil srovnání s provozem vozu. Představte si proto identický dotaz ve formě např.: „rád bych se zeptal na přibližnou hodnotu rychlosti vozu – škoda Fabia, 1,6 l.“ Jakákoliv jednoduchá odpověď je zavádějící. Musel bych opsat celou vyhlášku, jiné je to v obci, na dálnici, jinak řídím já, jinak manželka, … atd. Pokud by rychlost byla záporná, poznal bych že couvám, pokud by byla rychlost nulová tak stojím. Zcela stejné je to s komínovým tahem. Pokud je nulový, je spalinová cesta ucpaná a pokud je záporný vzniká přetlak.

  17. Chytka

    Dobrý den, prosím o informaci, od jakého data přesně (popř. kde je to uvedeno, a v jaké normě, vyhlášce atd.) je nutné instalovat do kolena kouřovodu revizní kontrolní otvor (nejlépe v prvním koleně nad kotlem, přechod vertikálního odkouření do horizontálního) a ten je poté povinně vyžadován při revizi kominíkem? Mám kotel Immergas Eolo Star 24kW, s uzavřenou spalovací komorou, s koaxiálním odvodem spalin a přívodem spalovacího vzduchu – hliník 60/100. Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Základním předpisem požadujícím kontrolovatelnost a čistitelnost spalinové cesty je v současné době ČSN 73 4201 z října 2010. Tu potom cituje stavební zákon i jeho prováděcí vyhláška. Pro zajímavost, ta samá norma nedovoluje pro Vámi zmiňovaný spotřebič použití odkouření z hliníku.

      Obecně by měl revizní technik vycházet při posouzení z konkrétní situace a citlivě posoudit, zda je v daném konkrétním případě u plynových spotřebičů v provedení turbo kontrolní otvor nezbytný. Pokud situaci vyhodnotí tak, že kontrolní otvor požaduje, je tzv.“v právu“.

  18. chabova jana

    Prosim chtela bych se zeptat jak postupovat, kdyz soused v prizemi ma krbova kamna. My bydlime ve tretim patre. Nejsme si jisti jestli ma revizi kominu apod. Mame strach z mozneho pozaru. Dekuji

    1. admin (Autor)

      Nejjednodušší je samozřejmě zeptat se souseda, nebo kominíka,který v domě provádí pravidelné kontroly dle NV 91/2010.

      Pokud jsou tyto cesty neschůdné, je třeba se obrátit na místně příslušný stavební úřad, který je vykonavatelem státního stavebního dozoru a má pravomoc vstupovat do staveb za účelem jejich souladu se stavebním zákonem. Ten buď má revizi archivovánu v rámci příslušného stavebního řízení (bez souhlasu stavebního úřadu nelze komín postavit ani rekonstruovat), nebo na základě Vaší písemné stížnosti vypíše místní šetření (ke kterému Vás přizve). V rámci tohoto místního šetření pak můžete vznést požadavek na předložení příslušné revize a kontrolních zpráv, jakož i požadavek na jejich přezkoumání.

      Pokud získáte důkaz, že Váš strach je opodstatněný (např.více lidí cítí ve Vašem bytě kouř, a pod.), můžete volat hasičskou pohotovostní linku. Výjezd hasičů se potom vyšetřuje vždy.

  19. Ivan

    Dobrý den, mám problém a potřeboval bych poradit. Soused, s kterým vlastním obytný dům provedl zásah do komínového tělesa v důsledku, čeho došlo k narušení jeho konstrukce (popraskání komínového tělesa). Zjistil jsem, že v komíně se nachází elektrické vedení a zároveň v komíně byly vloženy cihly při likvidaci lokálního vytápění v jeho bytové jednotce. Uvedené nedostatky byly zjištěné při revizi komínu. Já komín používám a mám naň napojenou krbovou vložku. Žádám Vás o sdělení jaké ČSN, nařízení vlády nebo zákony v této oblasti byly porušené. Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Jádro problému je stejné jako u předchozího dotazu.

      Jediný, kdo může dle zákona rozhodnout, zda byl porušen zákon (v tomto případě nejpravděpodobněji stavební) je místně příslušný stavební úřad.

      Je proto třeba se písemně obrátit na stavební úřad s žádostí o prošetření příslušných stavebních úprav v rámci výkonu funkce státního stavebního dozoru.

      Pokud stavební úřad vyhodnotí situaci jako civilní spor bez porušení stavebního zákona, nebo vyhodnotí porušení jako oboustranné, je samozřejmě možno se obrátit na soud.

  20. Škvrně

    Dobrý den, koupili jsme domek, kde je instalován komín Schiedel průměr 200mm. Výška komínu je 8m od paty. Sopouch je asi ve 2m a je pod úhlem 90°. Chceme na něj připojit krbovou vložku, pravděpodobně Jotul I 400 s vývodem o prúměru 150/177 (to ale ještě není 100% jisté). Můžeme na tento sopouch vložku připojit, nebo se musí sopouch předělat na 45°? Co se stane, pokud bychom připojili krbovou vložku na tento stávající sopouch. Myslím funkčnost celého systému nebo platnou legislativu (revize). Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Sopouchy s úhly připojení 45° a 90° mají velmi podobný tlakový odpor, takže jejich záměna je nepodstatná. To se týká funkčnosti i legislativy.
      Mnohem důležitější než úhel připojení je osazení čistících dvířek na kouřovodu tak, aby bylo možné ho vymetat – tj. nejčastěji na kolenech.

  21. Pavel Pohlodek

    Dobrý den, prosím o radu.
    1.Na chatě je otevřený krb a do stejného komína chci připojit krbová kamna.Zděř do komína je nad krbem.Krb má kouřovou klapku.Chtěl bych vědět jestli stačí tuto klapku mít zavřenou anebo jestli při topení v kamnech nevznikne tímto nějaký problém.Je možné vstup do komína z krbu zadělat třeba nějakým žáruvzdorným panelem nebo to není nutné? Chtěl bych ale krb zanechat funkční , nebude se rozhodně topit v krbu i v kamnech současně.
    2.Zděř do kmína má 120mm.Můžu připojit krbová kamna která mají výstup kouřovodu 150mm přes redukci 150/120mm když bude redukce dána na tento výstup?
    Mnohokrát děkuji za odpovědˇ
    Pohlode Pavel

    1. admin (Autor)

      1. – řešení, které popisujete je nejen zakázané (viz.ČSN 73 4201), ale i skutečně nebezpečné. Vytvoří se totiž poměrně nestabilní tlaková soustava se třemi vstupy (dva spotřebiče a komín). Může pak dojít (a bohužel často dochází) k vnikání zplodin spalování do interiéru. Což může mít ve svém důsledku fatální dopad. Paradoxně nejstabilnější stav, je při provozu obou spotřebičů. Je tedy třeba řešit odtah z krbových kamen samostatným komínem.

      2. – opět velice špatné řešení. Sopouch by obecně neměl být menší než spalinové hrdlo spotřebiče. Pokud se normovaným výpočtem prokáže funkčnost takové redukce, musí být osazena na spalinové hrdlo spotřebiče nikoliv před sopouch.

      Dotazy tohoto typu jsou poměrně časté, což svědčí o vynalézavosti našich spoluobčanů. Praktické realizace však velmi často končí zklamáním, protože pokud soustava vůbec funguje mívá malou účinnost. Následně se to řeší dalšími „úpravami“ v podobném duchu a investují se další peníze. V této době již vynaložené náklady většinou přesáhnou náklady na nový komín, aniž by konečné řešení bylo v dohledu. Proto důrazně doporučujeme dodržovat zlaté pravidlo funkčnosti: JEDEN SPOTŘEBIČ = JEDEN KOMÍN !

  22. Milena H.

    Dobrý den,
    k domku mé matky přiléhá domek souseda jak zdmi, tak střechou. Jeho komín je postaven přímo na hraně obou dotýkajících se střech. Soused jako jediný v okolí topí tuhými palivy, ale spíše odpadem, takže veškerý páchnoucí dým jde mé mamince-astmatičce na zahradu a do oken. Je v souladu s nějakou vyhláškou umístění komína přímo na spojnici obou střech? Děkuji, Milena H.

    1. admin (Autor)

      Umístění komínu řeší ČSN 73 4201. Žádná omezení vzdálenosti od souseda zde však taxativně uvedena nejsou.

      Nicméně stavba komínu podléhá stavebnímu povolení. Doporučujeme proto obrátit se na místně příslušný stavební úřad a vyžádat si dokumentaci ke stavebnímu povolení. Pokud je komín postaven v rozporu se stavebním povolením nebo pokud stavební povolení nebylo vydáno, je možné podat na stavební úřad stížnost. Stavební úřad pak musí stížnost prošetřit a zajistit soulad sousedovy stavby s platnými předpisy tak, aby kouř byl bezpečně odveden do ovzduší mimo obytné objekty.

      V podstatě stejný postup lze aplikovat i v případě nadměrného znečišťování ovzduší. Stížnost je však třeba doložit důkazy (nejlépe fotodokumentace a svědectví nezaujatých svědků). V limitním případě, kdy situaci vyhodnotíte jako přímé ohrožení zdraví lze se obrátit na policii, hasiče nebo záchranou službu. V tom případě následuje vyšetřování příčiny automaticky.

  23. Erika Malová

    Hezky den,
    koupila jsem byt v stare cihlove bytovce,kde skoro v kazde mistnosti byl komin. Byt je ve druhym patre a pod i nad je jeden byt. Chtela bych vedet jestli je mozne nefukcni komin vybourat a tak zvetsit prostor koupelny. Je to technicky mozne,kdyz sa komin zadnym spusobem nepouziva?

    dekuji za odpoved

    Malova Erika

    1. admin (Autor)

      Pokud jde o technickou stránku věci, možné je v podstatě cokoliv. Prakticky jsou ale jakékoliv stavební práce v bytových domech poměrně složitou operací vyžadující stavební povolení , souhlas všech nájemníků a v případě bouracích prací i posouzení statika.

  24. Jakub

    dobry vecer

    mam takovej dotaz, kupil sem si krbova kamna, mam jiny prumer v komine aj v kamnech, kamna maji 150 a komin 120 takze sem dal redukci na kamna ale neche to moc horet jako by to nemelo tah ale komin ma tah tak jestli ta redukce nema byt az u komina.

    dekuju za odpoved

    1. admin (Autor)

      Redukce byla umístěna na správném místě ale problém je v tom, že pro spotřebiče na pevná paliva je předepsán nejmenší použitelný průměr komínu 140 mm. Pokud tedy máte komín s průměrem 120 mm je to málo. Pro správnou funkci odtahu spalin není primárně určující tah, ale odvedené množství spalin. Komín průměru 120 mm tedy není kapacitně schopen odvést všechny spaliny.

      Řešením může být buď zvětšení průměru komínu nebo osazení komínového ventilátoru na ústí komínu.

  25. Libuše Kujová

    Dobrý den , v novém rodinném domu byl vybudován komín pro pevná paliva . Při revizi komínu kominík konstatoval závady : malou výšku komína nad rovinou střechy – 450 mm (celková výška komína činí 7,15m ). Dále osazení
    komínových dvířek a větrací mřížky v pokoji , kde je umístěna pohovka na spaní.
    Jsou to důvody k nevystavení revize komínu?
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      ČSN 73 4201 předepisuje výšku komínu pro šikmé střechy 0,65 m nad hřeben (do vzdálenosti 2 m od hřebene) a pro střechy se sklonem pod 20° 1,0 m nad rovinu střechy. Současně nedoporučuje umisťovat komínová dvířka v pobytových místnostech.

      Finální rozhodnutí a posouzení záleží na konkrétním revizním technikovi spalinových cest. V žádném předpisu nejsou taxativně stanoveny závady, které by vylučovaly možnost vystavení kladné revize. Tady je plná odpovědnost za posouzení na revizním technikovi.

      Ve Vašem případě je výška komínu skutečně dost nízká a postoj revizního technika lze považovat za oprávněný. Umisťování vybíracích dvířek v obytných místnostech se obecně toleruje, a to zejména pokud jiné umístění není technicky možné.

      Pokud byste měl pocit, že revizní technik posoudil Váš komín špatně je možno se obrátit na Rozhodčí komisi Společenstva kominíků. K tomu ale potřebujete, aby negativní zpráva byla skutečně napsána. Pokud revizní technik po prohlídce komínu specifikuje závady pouze ústně, nedá se prakticky dělat nic.

      Ve Vašem konkrétním případě lze doporučit dostavbu komínu do správné výšky a umístění dvířek v pobytové místnosti řešit např.osazením detektoru kouře nebo CO.

  26. Košvancovi

    Zdravím,
    nedávno jsme koupili starší domek, v koupelně z karmy se odvádí splodiny do původního komína, panuje obava, aby se nevracely, když nyní v podzimním chladu, když není zapnutá karma, je cítit tok chladného vzduchu z venku do koupelny. Jak tedy poradit co s tím, děkuji Košvancovi

    1. admin (Autor)

      Zapojení karmy v koupelně je nejrizikovější variantou osazení plynového spotřebiče s atmosférickým hořákem. Pro provoz tohoto spotřebiče je bezpodmínečně nutné zajistit stálý a neuzavíratelný přívod vzduchu. To je samozřejmě „poněkud“ v rozporu s kvalitou prostředí, kterou člověk v koupelně vyžaduje. Nicméně jakákoliv jiná varianta je nejen špatná, ale přímo životu nebezpečná.

      Lze poradit jediné – před zprovozněním spotřebiče nechat udělat kontrolu spalinové cesty nejlépe revizním technikem spalinových cest. Ten posoudí tlakové poměry dle měření na místě a navrhne provozní řešení.

      Finálním (a nejlepším) řešením je potom výměna karmy za novou v provedení přetlakovém, což ovšem vyžaduje vložkování komínu.

  27. marus

    dobrý den, používá se stále lehké keramické kamenivo Liapor (známé také jako keramzit) k opsypu komín.vložek, frakce kameniva 4mm?pokud ne, kdy bylo zrušeno?děkuji.

    1. admin (Autor)

      Takto konkrétně nebylo a není použití jednotlivých typů materiálů specifikováno ani v zákonech ani v normách. Tudíž nebylo takto taxativně nikdy povoleno ani zrušeno.

      Materiály použité k odvodu spalin musí obecně podléhat mnoha předpisům z hlediska odolnosti proti teplotě, tlaku, vlhkosti, zdravotní nezávadnosti a odolnosti proti spalinovým zplodinám.

      V ČSN 73 4201 lze najít pouze zmínku, že obsyp vložek sypkým materiálem se nedoporučuje. Je to z důvodu provozní nevýhodnosti, kdy v praxi docházelo k „sedání“ obsypu a jeho devalvaci. Z tohoto důvodu se již obsyp prakticky nepoužívá, a to přesto, že nic jako „přímý zákaz“ neexistuje.

  28. Jandova

    Dobrý den,
    bydlím v bytě v cihlovém domě z 40. let a máme v bytě stará kachlová kamna napojená na zděný komín. Kamna se dlouho nepoužívala a my bychom je rádi opět zprovoznili jako další zdroj topení. Kominík, co nám v domě dělá revize, mi říkal, že komín by se měl vyvložkovat, ale aby se dostal zespodu ke komínu, tak by ta kamna musel vybourat. To se nám samozřejmě nelíbí. Je nutné starý komín vložkovat? Jaké hrozí nebezpečí, pokud to necháme tak, jak to je a začneme topit? (nad námi je ještě jeden byt, který nemá žádná kamna a komíny mu prochází jen ve zdi). Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      ČSN 73 4201 použití jednovrstvých zděných komínů obecně POVOLUJE. A to samozřejmě bez vložky. Důvodem pro vložkování může být nevyhovující stav vnitřní části zdiva (zejména vydrolená spojovací malta, nebo chybějící kusy cihel), případně též praskliny pláště komínu. Rovněž je většinou třeba vložkovat v případě, že se průměr komínu zvětší vyfrézováním. Vložkování naopak neřeší tepelné vlastnosti komínu (bezpečnou vzdálenost, povrchovou teplotu, apod.).

      Z Vašeho dotazu není zřejmé, proč Vám kominík vložkování doporučil. Nicméně, pravděpodobně musel uvést nějaký důvod. Pokud se tak nestalo, jedná se o poměrně neseriózní jednání, jehož cílem je patrně získání zakázky na práci, která není pro objednatele nutná nebo efektivní. V tom případě je třeba se obrátit na jiného odborníka, který provede kontrolu komínu komínovou kamerou a navrhne řešení na základě skutečně zjištěných údajů. Současně na spalinovou cestu vystaví kontrolní zprávu, která osvědčí její provozuschopnost.

  29. vladimír

    Dobrý den, řeším rekonstrukci rodinného domu , a mám otázku ohledně komínu , ten jde od 1.NP jako zděný, v úrovni stropu nad 1.NP je komín špatný a kvůli složitosti se stavbou bych ho chtěl udělat systémový , měl bych tedy kus komína cihelný cca 3m a cca 5,5m (po nejvrchnější úroveň komínu nad střechou) celý by se pak vyvložkoval , je to takto možné nebo je lepší zachovat jeden druh „materiálu“ a volit buď celý systémový nebo celý zděný , komín bude sloužit na občasné zavlažení společenské místnosti (krbová kamna o výkonu cca 10-12kw ? ) děkuji

    1. admin (Autor)

      Na Váš dotaz jste si v podstatě rovnou i odpověděl.

      Obecně vždy je lépe udělat věci rovnou dobře, než hledat alternativní řešení. Pokud tedy neexistuje skutečně pádný důvod (např.statika stavby), který by bránil náhradě celého komínu je vždy finálně výhodnější tuto celkovou výměnu provést. Pokud zvolíte seriózního dodavatele (výrobce), získáte produkt, se kterým nebudete mít žádné další problémy ani v případě rozšíření jeho využití.

      Naopak kombinací rozdílných materiálů s nerezovou vložkou získáte značně „nestabilní“ produkt, nemluvě o tom, že nerezová ocelová vložka má nejmenší faktickou životnost ze všech materiálů, které se pro spalinové cesty používají.

  30. igor glenda

    Dobrý den, potřeboval bych poradit s interpretací normy čsn 73 4201.
    Já tomu rozumím tak že odstavec 6.7.1.5 říká že komín musí být (u ploché střechy do 20°1m nad atiku a v případě přetlakového komína 500mm nad atiku.
    Odstavec 6.7.1.6. pojednává o navýšení komína nad případnými překážkami a zároveň uvádí, že pokud je komín přetlakový, platí odstavec 6.7.1.5 )který říká 500mm nad střechu a překážky neřeší.

    Znamená to tedy, že u přetlakového komína – ventilátor kotle poskytuje 250Pa na hrdle spalinovém spotřebiče – není nutné řešit větrný úhel u překážek kolem komína (v blízkosti stojí akustická zástěna s chladící jednotkou)?

    Děkuji za pomoc

    1. admin (Autor)

      Obecný výklad je takový, že primárně se vždy posuzují překážky a až následně finální výška, a to pro komíny pracující ve všech tlakových režimech. Ve Vašem případě to znamená zohlednit výšku překážky a výšku komínu zvolit 500 mm nad větrným úhlem 10°.

      Je ovšem zároveň pravda, že pro přetlakové a vysokopřetlakové komíny je možno zvolit individuální přístup a zohlednit celkovou rizikovost překážky. Pokud se jedná o komín k plynovému kotli v provedení Turbo, je z hlediska provozu výhodné nadstřešní část minimalizovat a zmírnit tak riziko zamrznutí.

      Doporučujeme proto obrátit se na konkrétního revizního technika spalinových cest, který provede prohlídku stavby, navrhne řešení a následně vystaví revizní zprávu. V té může zohlednit např. výše popsané vlivy a akceptovat nižší výšku než požaduje ČSN.

  31. Miroslav

    Dobry den potreboval by som poradit
    A to potrebujem nadmurovat komin o jeden meter ale problem je ten ze poslední diel samotovej rury je upraveni takze tam chyba zamok co sa napaja dalsi diel. Ja by som chcel ten posledny nejako demontovat podla moznosti aby ostal cely.
    Je to komin Schidel da sa to nejako ????
    Boli pouzite orginal hmoty a stoji asi pol roka

    1. admin (Autor)

      Nastavení komínu je běžný a často řešený problém. Pokud máte nový systémový komín Schiedel, nejedná se o složitou operaci. Pokud Vám komín stavěla autorizovaná firma je samozřejmě nejjednodušší obrátit se opět na ní. Provede práci dle předpisu výrobce se zachováním plné záruky. Pokud jste komín montoval svépomocí, budete muset i nastavení udělat sám. Po demontáži krycí desky sundáte ocelovou dilatační manžetu a obnažíte vložku, která je pravděpodobně seříznuta. Tuto vložku doporučujeme nedemontovat, ale raději úhlovou bruskou sbrousit vnitřní hranu tak, aby vzniklo osazení zhruba odpovídající zámku na originální tvarovce. Potom už lze postupovat standardně osazováním dalších vložek, izolace a betonových matric. Na závěr seříznete poslední vložku, osadíte dilatační manžetu a krycí desku.

  32. Kateřina Hůrková

    Dobrý den,

    mám starý statek – budova cca 130 let stará – 2 nadzemní podlaží + půda, je zde komín se třemi samostatnými průduchy ale v současné době na ně není nic připojeno a nevím, kdy naposledy bylo a v jakém jsou komíny stavu. V přízemí jsou 3 čistící otvory – chybí u nich kryty.
    Chtěla bych v druhém patře do ložnice dát krbová kamna – co vše bych si měla nejdřív ověřit, než nějaká koupíme a podle čeho vybírat? Zvládneme instalaci sami, nebo to musí dělat nějaká certifikovaná firma? Mohou se kamna připojit rovnou do původního komína – pokud bude v pořádku, nebo nová krbová kamna budou vyžadovat aby se do komína vložila další roura?

    1. admin (Autor)

      Na Váš dotaz může kvalifikovaně odpovědět pouze revizní technik spalinových cest, a to po OSOBNÍ PROHLÍDCE STAVBY. Je tedy nezbytně třeba sehnat odborníka, který komíny posoudí a podle jejich stavu Vám navrhne řešení. Pokud budou komíny ve vyhovujícím stavu, zvládnete osazení a připojení spotřebiče svépomocí, přičemž není nutné komín vložkovat.

      Rozhodující pro konečný úspěch je výběr kvalifikovaného odborníka. Pozná se jednoduše podle toho, že bude za práci chtít zaplatit, aniž by Vás ihned nutil k odběru nějakého materiálu nebo dalších prací. Pokud Vám někdo nabídne konzultaci zdarma, nedočkáte se patrně seriózního řešení, ale pouze obchodní nabídky zboží, které dotyčný prodává.

  33. ZDENEK

    Zdravím Vás. Doposud používám stacionární plynový kotel,který chci vyměnit za nový s menším výkonem,taktéž stacionární. Napojení je do vyvložkovaného komína – hliníkové vložky o průměru 130 mm. Proto se obracím na Vás,zda mohu tento komín použít pro stacionární plynový kotel. Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Hliníkové vložky se mohou používat pouze pro spotřebiče spalující plyn V ATMOSFÉRICKÉM REŽIMU BEZ KONDENZACE. Tedy nikoliv pro spotřebiče v provedení Turbo nebo kondenzační. Mohou být použity pouze přímé trubky, nikoliv flexi vložky. Konečné rozhodnutí o možnosti použití stávající vložky má vždy revizní technik – před zprovozněním nového kotle je Vaší povinností nechat vypracovat novou revizní zprávu.

      Obecně nelze hliníkové vložky doporučit pro jejich obecně nižší trvanlivost. Při výměně spotřebiče by měly být nahrazeny nerezovými.

  34. Miroslav Šimon

    Prosím o informaci jaký by měl být průmer komínu pro venkovní krb.
    Ohniště je 500x500mm a výška kominu 1,75m.
    Byl nám doporučen komín dvoudložkový nerez o 300mm, síla 0.6mm.
    Nenín ten průmer zbytečně velký.

    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      V tomto případě je třeba si uvědomit, že komín vysoký 1,75 m nebude nikdy generovat reálný stabilní tah. Od komínu z venkovního krbu se to v podstatě ani nečeká. Použití nerezového, vícevrstvého komína se proto jeví jako neekonomická, až humorná varianta.
      Je vždy třeba použít svislý kouřovod s minimem překážek (úhlů, klapek, deflektorů, a pod), a to co největší plochy. Obvykle se používá protažení ohniště do svislého sopouchu, který plynule přechází do svislého kouřovodu obdélníkového tvaru a co největších rozměrů. materiál bývá stejného typu, jako materiál krbu – cihly nebo beton.

  35. Rata

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat zdali je možno napojit krbová kamna (Romotop – Soria 01) s výstupem 150 mm do komínu s nerezovou vložkou o průměru 130 mm (přechodka umístěná na výstupu z kamen). Účinná výška komínu je 10 m.

    V některých odpovědích na dotazy uvádíte, že minimální povolený průměr pro spalinové cesty na pevná paliva je 140 mm. Platí tento údaj i pro krbové kamna La Nordica s výstupem do komínu 120 a 130 mm?

    Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Nejmenší povolený průměr KOMÍNU (nikoliv kouřovodu) s atmosférickým provozem je dle ČSN 140 mm. Tento údaj je obecně platný bez ohledu na typ nebo výrobce spotřebiče nebo spalinové cesty. Jedinou, ale v tomto případě spíše teoretickou, vyjímkou je PÍSEMNÁ DOHODA mezi výrobcem spotřebiče a výrobcem komínu, kdy výrobce spotřebiče písemně a s plnou odpovědností souhlasí s konkrétním provedením spalinové cesty odlišně než dle ČSN. Tento postup se používá pro některé speciální spotřebiče se speciálními požadavky na spalinovou cestu. Ve Vašem konkrétním případě je to v podstatě nemožné.

      Váš problém lze tedy řešit pouze výměnou vložky, nebo změnou provozních podmínek. Pokud to dovoluje rozměr vložkované šachty (původního komínu) je většinou nejjednodušší a nejlacinější komín převložkovat na průměr 150 nebo 160 mm. Pokud to není možné, lze situaci řešit osazením ventilátoru buď před sopouch – výsledkem je komín přetlakový, nebo na ústí – výsledkem je komín podtlakový. Přetlaková varianta bývá výrazně jednodušší a lacinější, ale vyžaduje přetlakovou vložku. Podtlaková varianta může být s „normální“ vložkou, ale je ze všech nejdražší, navíc náročná na provoz a údržbu.

      Výše uvedený rozbor vychází samozřejmě z předpokladu, že jste připraven dodržet stavební zákon a další návazné předpisy. Vámi popsané zapojení může být funkční, ale nebude odpovídat legislativě a může být (byť při limitních podmínkách) i nebezpečné.

  36. Okatana

    Dobrý den,
    prosím Vás potřebovala bych vědět, jestli se dá komín zkontrolovat a vyčistit kominíkem ´´jen zespoda´´. Máme kotel umístěn ve sklepě – instaloval se tam před cca 7 lety a zároveň se i vyvložkovával komín. Chtěla bych letos pozvat kominíka, aby vše zkontroloval, popř. vyčistil, ale problém je, že na střechu ho v žádném případě pustit nemohu. Zaprvé tam nejsou udělané žádné přístupové prvky ke komínu a zadruhé jakmile by na střechu někdo vstoupil, poničila by se a náklady na opravu by nebyli malé. Proto by mě zajímalo, jestli by se to tedy nedalo udělat jen těmi dvířky dole ve sklepě, které slouží k vybírání spadlých nečistot z vyvložkovaného komína. A pokud ano, tak jestli to provádí každý kominík nebo koho bych na to musela sehnat. Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Dobrý den, čištění komínu spodem kontrolním otvorem je možné. Musíte se však ujistit, že kominík, kterého si pozvete má vymetací štětky s pevnými násadami, kterými je možno čistit komín spodem. Také musíte počítat s tím, že se může při takovémto čištění komínu zašpinit okolí vybíracího otvoru.

  37. Mária Deďová

    Dobrý deň,
    veľmi rada by som dostala odpoveď ešte na dve otázky týkajúce sa komínov v staršom bytovom dome (1922):
    1.) Niektoré komíny vraj boli dodatočne vyvložkované azbestocementovými rúrami a v niektorých je iba výmurovka. Chcela by som sa spýtať, aký je rozdiel medzi azbestovou vložkou a touto výmurovkou, ktorá pri pohľade do komína tiež vyzerá ako rúra. Výmurovka neobsahuje azbest? Pýtam sa preto, že by som v budúcnosti radšej využívala komín v ktorom nie je azbest, aj keby nám priestorovo vyhovoval menej. Bola by som Vám naozaj veľmi vďačná za odpoveď na túto otázku.
    2.) Po odstránení zníženého stropu zo sadrokartónu v kúpeľni sme zistili, že vrchná časť komína, ktorú nebolo pôvodne vidno, je neomietnutá a akoby iba dodatočne dostavaná. Bolo by teoreticky technicky možné, že by pôvodný vlastník bytu, ktorý strop v kúpeľni znižoval, komín omylom usekol a následne, potom ako prišiel na to, že išlo o komín, ho znova domuroval? Byt je na prízemí a nad ním sú ďalšie 4 byty. Alebo by mohlo ísť o stav, ktorý vznikol dávnejšie pri dodatočnom vkladaní azbestových rúr do komínov? Rozmer odkrytej časti komína je 34×27, resp. 34×28 cm.

    Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.

    1. admin (Autor)

      Komíny s vložkami z materiálu obsahujícího azbest by se skutečně používat neměly. V žádném případě pro připojení nových spotřebičů. Naopak použití komínů zděných z plných cihel je povoleno – pokud je průduch v dobrém stavu.

      Bohužel na Vaši druhou otázku není možno touto cestou odpovědět. Možné je teoreticky samozřejmě všechno. Kvalifikovaně odpovědět Vám může pouze revizní technik komínů po prohlídce průduchu komínovou kamerou.

  38. adam

    dobry den chtel jsem se zeptat ve sklepe mam kotel na tuha paliva a v patre bych chtel jeste krbova kamna tak jestli je mozne pripojit ty krbove kamna na stejny komin

    1. admin (Autor)

      Na toto téma bylo již v této poradně zodpovězeno více dotazů.

      Vámi popisované zapojení je jednak zakázané normou ČSN 73 4201 (odst.9.2.3.1) a jednak je z důvodu možnosti pronikání spalin do interiéru velice nebezpečné. Takto zapojená soustava funguje pouze v případě, že jsou v provozu oba spotřebiče a že v žádné z místností není podtlak. Pokud toto splněno není, je reálné nebezpečí pronikání spalin (u vrchního je samozřejmě vyšší).

      Řešením je pouze zapojení jednoho spotřebiče, případně řešení s komínovým ventilátorem a komínovými klapkami, které je však finančně náročné a potenciálně poruchové.

  39. Vavroch Dušan

    Dobrý den.
    Může být plynová vložka hliníková převedena z jednoho průduchu do jiného?Od spotřebiče nám vede nahoru a na komíně je vyvedena v jiném průduchu.Tím pádem zabírá dva průduchy.Navíc v odkalovací nádobce je písek a dokonce byl písek i v odvodové rouře od spotřebiče.Je nějaký předpis,podle kterého by bylo SVJ nuceno sjednat nápravu,vyměnit vložku a jeden průduch uvolnit?Děkuji za pomoc Dušan

    1. admin (Autor)

      Plynová hliníková vložka může být odkloněna od svislice max.30°. Pokud je vedena dvěma průduchy původního komínu a je dodržen výše uvedený max. odklon, nejsou v tomto bodě porušeny žádné předpisy. Pokud je v komíně a v kouřovodu korozní odpad („písek“) signalizuje to poškození vložky a kouřovodu, které bude třeba vyměnit. Samozřejmě, při vedení vložky ve dvou průduších původního komínu mohou být porušeny další související předpisy. Z tohoto důvodu je SVJ (případně jednotlivý členové) dle NV.91/2010 Sb. povinno zajistit kontrolu spalinových cest, a to jedenkrát ročně. Můžete si tedy na „vedení“ SVJ vyžádat příslušné protokoly z této kontroly, kde bude stav Vaší spalinové cesty detailně popsán.

      Obecný předpis pro SVJ v této rovině neexistuje. Každé SVJ má stanovy, které by měly řešit jednak údržbu společných prostor a zařízení a jednak údržbu zařízení, které náleží ke konkrétnímu bytu, ale vede společnými prostorami, nebo skrze jinou bytovou jednotku, což je případ komínu. Je tedy třeba projednat výměnu nebo úpravu vložky v rámci SVJ.

  40. hladil

    Dobrý den,při přebourávání komínového kouřovodu do komínu (díra kouřovodu 130 předělán na 150) jsme zjistili že jsme napojeni na stejný komín jako náš soused který bydlí pod námi ve stejném bytovém domě,oba dva topíme krbovými kamny,oba dva máme pruměr kouřovodu do komína 150mm a průměr komína je taktéž 150mm…vývody komína jsou od sebe vzdáleny cca 270cm svisle….může být nebo je nějaký problém?
    Děkuji za Odpověď

    Zdraví
    Hladil

    1. admin (Autor)

      Na toto téma bylo již v této poradně zodpovězeno více dotazů.

      Vámi popisované zapojení je jednak zakázané normou ČSN 73 4201 (odst.9.2.3.1) a jednak je z důvodu možnosti pronikání spalin do interiéru velice nebezpečné. Takto zapojená soustava funguje pouze v případě, že jsou v provozu oba spotřebiče a že v žádném z bytů není podtlak. Pokud toto splněno není, je reálné nebezpečí pronikání spalin do jednoho z bytů (v tom vrchním je samozřejmě vyšší).

      Řešením je pouze odpojení jednoho spotřebiče, případně řešení s komínovým ventilátorem a komínovými klapkami, které je však finančně náročné a potenciálně poruchové.

  41. Klada

    Dobry chci si koupit novy kotel Viadrus u24 5 clanku. Necham si frezovat a vlozkovat komin 12m ucinna delka. Kotel ma cca 25kw, potrebny kominovy tah cca 25pa mam komin vyvlozkovat Ø180mm nebo Ø200mm. Komin je cihlovy nezatepleny.
    Dekoji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Váš na první pohled jednoduchý dotaz má bohužel velice složitou odpověď, která je nad rámec této poradny.

      Jediným seriózním řešením je výpočet spalinové cesty dle příslušné ČSN. Tento výpočet by měl být schopen provést každý revizní technik spalinových cest.

      Současně je třeba si uvědomit, že tah komínu je dán rozdílem teplot (spalin a venkovního vzduchu) a tlaků (vně a uvnitř). Stejné, je to s průtokem spalin, který je závislý na přívodu vzduchu. Tj. veličinami PROVOZNÍMI, které fakticky vytváří PROVOZOVATEL. To zda komín bude „mít tah“ či nikoliv závisí tedy především na provozním režimu a teprve sekundárně na průměru komínu.

      Lze očekávat, že výsledkem výpočtu bude, že je možné použít oba průměry, přičemž optimálněji pravděpodobně vyjde průměr 180 mm. Nejdůležitější je ovšem posouzení provozní, a to zejména z pohledu přívodu spalovacího vzduchu.

  42. Petra

    Dobrý den,
    chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně výšky komína nad hřebenem.
    Máme dvouprůduchový komín (bude připojen kotel na TP a krbová vložka).
    Komín má celkovou šířku 40×80 cm, jeho střed je vzdálen od hřebene 257 cm (tzn. stěna průduchu blíže k hřebenu je vzdálená 217 cm).
    Jak vysoko nad hřebenem musí být komín? Jak se řeší případný rozdíl cca 5 cm, pokud je již komín hotov včetně desky a límce. Děkuji

    1. admin (Autor)

      Výška komínu dle ČSN 73 4201 musí být ve Vašem konkrétním případě 0,20 m nad hřeben. Rozdíl 50 mm by měl být v většině případů akceptovatelný. Obecně lze zvýšení komínu o max. cca 0,2 m řešit jednoduchým nerezovým nástavcem (roura zasunutá z části do komínu).

  43. Ladislav Novák

    Dobrý den,
    v domě máme komín s nerezovým průduchem prům. 180 mm, účinná výška komínu je cca 7 m. Do komínu jsou připojena krbová kamna se zadním vývodem, výška osy sopouchu od podlahy je 75 cm.
    Nyní bychom si chtěli místo krbových kamen pořídit krbovou vložku a za ní ještě připojit odpovídající délku keramických tahů pro zvýšení akumulace topidla. Krbová vložka má ale vývod spalin (osa) 95 cm.
    Technicky vzato není problém topidlo přes tahy propojit se stávajícím sopouchem, tahový systém se skládá z jednotlivých dílů, cestu spalin stejně směřuje za topidlem dolu a potom klikatě stoupá k sopouchu.
    Otázka je, zda by takové zapojení (spal.hrdlo topidla 95 cm, tahy, sopouch 75 cm) odpovídalo normě a jestli tedy nebude nutné předělat sopouch alespoň do výšky spalinového hrdla nového topidla.
    Děkuji za odpověď.
    S pozdravem
    Ladislav Novák.
    Tel. 606727408

    1. admin (Autor)

      ČSN 73 4201 obecně doporučuje provedení kouřovodu jako krátkého spojení se stoupáním směrem ke komínu. Jedná se však v tomto případě pouze o doporučení, které umožňuje v případě potřeby řešení odlišné.

      Ve Vašem případě tedy není primárně nutné předělávat sopouch, ovšem je nutné ověření výpočtem. Teprve podle výsledku bude možné učinit konečné rozhodnutí.

      Současně je třeba si uvědomit, že tah komínu je dán rozdílem teplot (spalin a venkovního vzduchu), tlaků (vně a uvnitř) a ve Vašem případě tlakových odporů kouřovodu. Stejné, je to s průtokem spalin, který je závislý na přívodu vzduchu. V podstatě vždy se tedy jedná o veličiny PROVOZNÍ, které fakticky vytváří PROVOZOVATEL. To zda soustava bude fungovat či nikoliv závisí tedy především na provozním režimu a teprve sekundárně na kouřovodu a komínu.

      Doporučujeme kontaktovat revizního technika spalinových cest z vašeho okolí, který Vám provede výpočet a návrh spalinové cesty.

  44. Petr Hendrich

    Dobrý den,
    máme zapojený plynový kotel do nevyvložkovaného komínu. Je možné např. od května do září plynový kotel odstavit a do stejného komína zapojit krbová kamna (bydlíme na horách). Děkuji Hendrich

    1. admin (Autor)

      Na základě Vašeho dotazu těžko posoudit co míníte pojmem „nevyvložkovaný komín“. Pokud se jedná o jednovrstvý komín zděný z plných cihel, tak není možné do něj bez vyvložkování připojit jakýkoliv plynový kotel. Pokud se jedná o jiný typ komínu, je jeho použitelnost popsána v revizi nebo alespoň technické dokumentaci výrobce. Přitom je třeba si dát pozor na tzv.universální komíny, které jsou sice obecně prezentovány pro „všechny“ druhy paliv, ale po praktické realizaci jde již použít pouze pro jeden typ paliva (např.z důvodu průměru komínu).

      I z praktického hlediska není Vámi navrhované řešení ideální a kladlo by na Vás zvýšené nároky na provoz a údržbu a tím by se v konečném důsledku mohlo stát značně finančně nákladným.

  45. meddan

    Dobrý den,
    zvažuji stavbu komína svépomocí-stavebnici, a chtěl bych se zeptat, zda má nějaké nevýhody umístění komínu vně domu (ochlazování pláště?, kondenzace dehtu? a zda to lze případně řešit izolací pláště např. kamennou vlnou)…topit hodlám jen dřevem.

    děkuji
    pěkný den

    1. admin (Autor)

      V podstatě jste si na svůj dotaz rovnou i odpověděl. Umístění komínu vně domu přináší riziko především lokálního ochlazování pláště (např.nalepený sníh jen z jedné strany, vítr, apod.). Toto může způsobit jednak ochlazování části vnitřního povrchu a jednak tepelná pnutí v materiálu. To může vést k problémům jak provozním (dehet, kondenzace,…), tak funkčním (prasknutí vložky, pláště, …). Přídavná izolace nebo obezdívka tento problém v absolutní většině případů vyřeší. V neposlední řadě je třeba pamatovat na to, že CELÝ vnější povrch musí být proveden v nenasákavé úpravě.

  46. Miloš Špinar

    Dobrý den.chtěl bych se zeptat. Mam vyvložkovany komín 200×200.
    Komin je dolni časti zahnuty. Proto jsem volíl nerezovou ohybnou vložku průměr 170×170 Mam kotel Viadrus U 22 S. Topím černym uhlím.Dozvědel jsem se že podvou až třech topnych sezonach .SE propálí Je to pravda Děkují
    Špinar Miloš

    1. admin (Autor)

      Informace, kterou jste obdržel je „poněkud“ neúplná. Nerezové komínové vložky mají obecně nižší životnost, danou vlastnostmi materiálu. Při spalování uhlí může dojít zejména k následujícím případům:

      – Vznik kyseliny sírové – při spalování uhlí s vyšším obsahem síry dochází v rámci spalovacího procesu ke vzniku kysličníků síry, které se ještě ve spalinové cestě slučují s vodní párou za vzniku kyseliny sírové. Ta potom může kondenzovat na stěnách spalinové cesty a vzhledem k tomu, že se jedná o silnou kyselinu, dochází k rozleptání materiálu. Tento proces může být velice rychlý.

      – Klasická koroze – nerezový materiál není odolný proti vysokým teplotám (cca nad 1000°C). V případě překročení této teploty ztrácí materiál své nerezové vlastnosti a začíná reznout jako obyčejný plech. Může k tomu dojít jednak zašleháváním plamene do komínu, jednak nedostatečným přívodem vzduchu a samozřejmě též vyhořením sazí, dehtu nebo uhelného prachu v komíně. Tento proces je výrazně pomalejší.

      Výše uvedená rizika je samozřejmě možné omezit nebo zcela eliminovat dodržováním základních provozních pravidel při provozu spotřebiče, z nichž hlavními jsou dostatečný přívod vzduchu pro spalování a použití kvalitního a vyschlého paliva.

  47. Pirková

    Dobrý den, prosím moc o radu. Přivezli jsme si ze zahraničí krbová kamna Jydepejsen, 6W, s kouřovodem o průměru 150 mm, komín má ale průměr 120mm(vím , že to není ideální ). Kam je lepší umístit redukci, přímo „na kamna“ a vyměnit kouřovody za 120 mm, nebo ponechat 150 mm původní kouřovod a dát redukci při vstupu do komína ? Děkuji moc za odpověď. Pirková

    1. admin (Autor)

      Komín o průměru 120 mm nejen že „není ideální“, ale je v rozporu se stavebním zákonem (resp.jeho prováděcí vyhláškou), takže je vlastně „protizákonný“. Nicméně redukci z většího průměru na menší je třeba vždy osazovat hned za spalinové hrdlo spotřebiče. Ve Vašem případě tedy přímo „na kamna“ a použít kouřovod 120 mm.

  48. BUŠEK

    DOBRÝ DEN,MÁM NA VÁS DOTAZ.MÁME RODINNÝ DŮM S ROVNOU STŘECHOU A V PRVNÍM PATŘE TOPÍME KRBOVÝMI KAMNY O PRŮMĚRU ROURY 150 MM,CHTĚL BYCH VĚDĚT NUTNOU VZDÁLENOST ZDĚŘE OD KONCE KOMÍNU ,NYNÍ JE VZDÁLENOST 2,5 M.STAČILO BY POUŽÍT K PRODLOUŽENÍ NEREZOVÝ KOMÍNOVÝ NÁSTAVEC.DĚKUJI ZA RYCHLOU ODPOVĚD BUŠEK

    1. admin (Autor)

      Výšku komínu – v tomto případě tzv.účinnou výšku komínu – předepisuje ČSN 73 4201. Předepsána je minimální výška 5 m. Současně je však umožněno použít i výšku jakoukoliv nižší v případě, že bude funkce takto nízkého komínu ověřena normovým výpočtem. V praxi se nižší komíny běžně a bez větších problémů používají (např.přízemní domky). Na druhou stranu, pokud komín „netáhne“ je zvětšení výšky nejjednodušším řešením. Konstrukce většiny komínových nástavců dovoluje zvětšení délky o max cca 1,5 m, a to z důvodu stability.

      Výše uvedený výpočet by měl zvládnout jakýkoliv revizní technik komínů.

  49. Muchka

    Dobrý den.
    Máme instalovaný plynový kotel. Vše je OK. Jediný problém je, že je odkouření vzdáleno cca 2 cm od stropu (sádrokarton). Posunutí kotle níž však nejde. Funkčně není problém, ale asi se jedná o požární bezpečnost. Dotaz zní: je možné dát mezi rouru a strop nehořlavý materiál, např. nerezovou desku? Děkuji

    1. admin (Autor)

      Především je třeba vědět o jakých teplotách a materiálech se zmiňujete. To znamená znát typ spotřebiče (teplotu spalin) a typ sádrokartonu (třída reakce na oheň A nebo B nebo horší). Např.odkouření plynového kondenzačního kotle může být bez problémů vedeno 2 cm od hořlavých konstrukcí. Pokud se jedná o spotřebič typu B a SDK typu B a horší, je samozřejmě nutné situaci řešit, a to vložením izolačního materiálu. V tomto případě je nutné si uvědomit, že se musí jednat o materiál nehořlavý, ale především IZOLUJÍCÍ. Použití plechu je tedy zcela nevhodné, protože pouze přenese teplo do podložky. Je třeba použít minerální vatu, nebo speciální izolační desky (např.kalciumsilikát). Tyto materiály jsou běžně dostupné v hobby marketech (Bauhaus).

  50. Mária Deďová

    Chcela by som sa spýtať, či sú kominári v rámci EU zo zákona povinní zaobchádzať s azbestom v komínoch ako s nebezpečným materiálom, resp. zohľadňovať pri práci možné zamorenie interiérov azbestom a aké možnosti má vlastník bytu, ak sa stalo, že kominár pri výkone svojej práce nebezpečenstvo zamorenia interiéru azbestom nezohľadnil.

    V komíne, ktorý patrí k nášmu prízemnému bytu má totiž vyústené gamatky niektorý sused z vyššieho poschodia, čo znamená, že azbestová vložka v komíne bola porušená a vymietnutím asi 10 kg odpadu do nášho bytu bol náš byt pravdepodobne zamorený azbestom. Bolo nutné najskôr otvoriť komín do bytu ak ho chcel kominár skontrolovať spustením kamery z vrchu domu? Neohol byť postup opačný? Kominár sa nám vyjadril, že do azbestových vložiek seká bežne a nevidí v tom nijaký problém.

    Vopred ďakujem za názor a odpoveď.

    1. admin (Autor)

      Problém materiálů obsahujících azbest je palčivý, aktuální, ale bohužel obecně přehlížený. Dříve používané azbestocementové vložky jsou skutečně poměrně velice nebezpečnou variantou. Při provozu a zejména čištění může docházet k oddělování povrchové vrstvy, která obsahuje karcinogenní materiály, které by se v žádném případě neměly dostat do interiéru.

      Pro nakládání s těmito typy materiálů platí ve všech zemích EU poměrně velice přísné národní předpisy.

      Obecně doporučujeme problém azbestu nepodceňovat a při jakémkoliv podezření se obrátit na místní stavební úřad. Specializované pracoviště můžete hledat i na Ministerstvu životního prostředí, nebo zdravotnictví. Pro odstraňování azbestu existují dále dotační programy.

      Kominík by měl vždy při práci s tímto typem materiálu dodržovat alespoň základní hygienická pravidla. Pokud se opravdu jedná o materiál obsahující azbest a došlo ke kontaminaci vašeho bytu, lze se obrátit o radu na právníka s požadavkem na vymáhání újmy na zdraví, nebo na polici kvůli obecnímu ohrožení.

      Pozn.- bohužel běžně nepracujeme se Slovenskými legislativními dokumenty.

Přidávání komentářů není povoleno.