Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

  • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
  • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
  • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
  • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

  1. pavuk

    Dobry den.KUpil som dom uz s vyvlozkovanym kominom. Nema kondenzátní jímku dole len otvor na vyberanie sadzi. Je dolezita? komin nema ani striešku na vrchu,vraj ju odfulko, takze do neho prsi.Vadi to?

    1. admin (Autor)

      Záleží na připojeném spotřebiči. Pokud je připojen spotřebič na pevná paliva nebo spotřebič na plyn pracující v atmosférickém režimu (s přerušovačem tahu) není osazení kondenzátní jímky nutné. Naopak v případě připojení plynového kondenzačního kotle je nezbytností. Zatékání z deště sice není ideální, ale pokud se nejedná o přímé napojení do spotřebiče horem, rovněž nepředstavuje podstatný problém.

      1. Jan Ulrich

        Při zapojení kondenzačního kotle se musí převložkovat komínový průduch nerezem nebo plastem a použít tzv. patní koleno.Kondenzát se stahuje přes toto koleno zpět do kotle.V případě kond. kotle stříšku nedoporučujeme (spaliny jsou studené-max 60°C a při větších mrazech ústí komína zamrzá) a v ostatních případech stříšku norma nevyžaduje.

  2. pavuk

    Dobry den.chcem sa opytat ci je mozne vyrezat do nerezovej vlozky novu dieru pre kamna s vymennikom a aky sposobom sa to robi. Staru dieru musim zaslepit? Nova diera bude od povodnej asi o 1 meter vyssie a presne oproti z druhej strany komina. Mal som tam napojeny kotol na uhlie a teraz ho chcem zrusit a dat tam kamna s vymennikom. Dakujem

    1. admin (Autor)

      Záleží na typu a provedení vložky. Asi nejlepším řešením je obrátit se na dodavatele vložky. Ten bude schopen nabídnout systémové (většinou poměrně jednoduché) řešení, a to nahrazení přímého kusu vložky kusem připojovacím. Vyřezávání otvorů do vložky rozhodně nelze doporučit.

  3. Jan Oppelt

    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jaká musí být minimální účinná výška komína od napojení spalinové cesty z plynového kotle, která je dlouhá cca 2m + koleno.
    Děkuji.
    Oppelt

    1. admin (Autor)

      Minimální účinnou výšku stanovuje ČSN 73 4201. Záleží především na typu připojeného plynového kotle.

      Pro kotel s atmosférickým hořákem a přerušovačem tahu (kouřovod obvykle cca 120 mm) platí dvě zásady:

      1. – svislá část kouřovodu přímo nad kotlem nesmí být kratší než 0,4 m

      2. – účinná výška komínu (od připojení kouřovodu) musí být nejméně 4 m

      Pro kotel s přetlakovým (Turbo) hořákem (kouřovod obvykle cca 80 mm, nebo koaxiální 80/120 mm) nejsou pro minimální účinnou výšku stanovena žádná pravidla. Maximální účinná výška je stanovena předpisem výrobce konkrétního spotřebiče.

      Samozřejmě v obou případech je třeba dodržet požadovanou výšku komínu nad hřebenem stavby, resp.nad rovinou střechy.

      1. admin (Autor)

        Ano, to je v podstatě přesná citace uvedené normy. Takto vytrženě z kontextu a bez vazby na konkrétní realizaci je to ovšem pouze obecný, nic neříkají text. Pokud jde o vystavování revizní zprávy, je třeba zkoumat „skutkovou podstatu“.

  4. Radka

    Mela bych na Vas dotaz ohledne napojeni kondenzacniho plynoveho kotle.
    Lze napojit plynovy kondenzacni kotel do kominoveho pruduchu, ktery je vyvlozkovan (nerez) pro plynovy kotel? Nebo jsou pro plyn.kondenz.kotel stanoveny jine podminky a parametry?

    1. admin (Autor)

      Pro plynový kondenzační kotel pracující v přetlakovém provozu jsou skutečně stanoveny jiné podmínky na spalinovou cestu. Jedná se jednak o provedení spalinové cesty jako takové a navíc o optimální dimenzi (průměr) vložky. Posouzení, zda stávající vložka vyhovuje, či nikoliv je poměrně velice jednoduché, pokud jsou k dispozici nějaké doklady stávající vložku popisující – např.revize, certifikát, dodací list, faktura apod. a samozřejmě průměr stávající vložky. Pokud tyto doklady k dispozici nejsou je možné vložku posoudit pouze fyzickou prohlídkou.

  5. admin (Autor)

    Váš dotaz je především tak obecný, že zcela přesahuje rámec této poradny. Obecné zapojení spotřebiče řeší stavební zákon, jeho prováděcí vyhláška, několik ČSN a EN a předpisy konkrétních výrobců.

    Nejjednodušeji lze říct, že každý spotřebič na pevná paliva musí být zapojen samostatným kouřovodem do samostatného komínu, který musí být vyveden nad střechu objektu.

    Tedy v žádném případě zdí ven nebo na odtah digestoře.

    Stavba komínu a připojení spotřebiče obecně podléhá stavebnímu řízení. Na požadovaný rozsah je nejlepší se informovat na místně příslušném stavebním úřadu. Souhlas vlastníků okolních bytů bývá základním požadavkem.

    Bohužel stavba komínu přes 5 pater bude finančně nákladná.

  6. admin (Autor)

    Bohužel v rámci této poradny neodpovídáme na dotazy týkající se materiálových a montážních problémů konkrétních komínových systémů nebo výrobců. Doporučujeme kontaktovat výrobce.

  7. Jan Sekyra

    Dobrý den, máme ve starém domě komín, 20 let nepoužívaný, s průměrem 150mm a chceme krb. Vzhledem k celkové rekonstrukci domu zvažujeme 3 varianty –
    nechat nynější průměr a zvolit adekvátní krbovou vložku,
    vyfrézovat a vyvložkovat na průměr 180mm (200),
    vybudovat komín nový.

    Co vy byste doporučil vzhledem k finanční náročnosti ? Ještě dodám, že krb by měl rozvádět teplo do celého domu o podlahové ploše cca 150m2. Děkuji

    1. admin (Autor)

      Pokud celkově rekonstruujete dům, je rada celkem jednoznačná – zbourat a postavit nový. Tato varianta je v kombinaci cena+užitná hodnota nesrovnatelně nejvýhodnější.

      Pokoušet se „rozchodit“ 20 let nepoužívaný komín, respektive ho frézovat a vložkovat je značně rizikové, protože výsledkem nemusí (a často není) funkční komín.

  8. Tomáš Straka

    Dobrý den, plánuji výměnu starého plynového kotle za nový kondenzační a řeším odkouření. V komíně je stará hliníková vložka 130mm. Můžu do ní vložit (pro usnadnění práce, nechce se mi vytahovat stávající)plastové odkouření 80mm? Sklep je dost velký a větraný, takže bych pro vzduch na spalování raději použil sání vzduchu přímo z místnosti, abych nemusel použít koaxiální odkouření. Ještě bych se rád zeptal na kolena. Jedno z kotle spolu s rourou cca 1,2m do komínového tělesa, zde druhé koleno jako ohyb nahoru do komína a dále klasicky rovně až na střechu. Je to takto OK, když půjde pouze o spalinovou cestu? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

    1. admin (Autor)

      V podstatě je to opravdu OK. Pouze dvě upozornění:

      – první koleno nad kotlem by mělo mít kontrolní otvor pro možnost kontroly a čištění

      – nenapsal jste, jak vysoký je komín. Dělené odkouření 80/80 dovoluje vyšší instalační výšku než koaxiální, přesto je třeba informovat se u výrobce nového kotle na maximální instalační výšku – bývá v rozmezí cca 15-35 m a je pro každý spotřebič jiná.

  9. admin (Autor)

    Plynový kotel Imergass mini nike je kotel s atmosférickým hořákem a otevřenou spalovací komorou. Tento kotel musí být připojen na spalinovou cestu s teplotní odolností nad 200°C, bez dalších nadstandardních požadavků. Jako materiál tedy lze použít ocel, keramiku nebo šamot (nikoliv plast.). Při splnění podmínek dle ČSN lze použít i hliníkové trubky.

    Na kouřovody od krbových kamen se používá většinou kouřovina s vyhovující charakteristikou i pro výše uvedený kotel.

    Samozřejmě doporučujeme vykonat zákonem předepsanou kontrolu spalinové cesty. Jedině kvalifikovaný kominík v rámci této kontroly provede komplexní posouzení včetně materiálu.

    U kotlů tohoto provedení je nejdůležitějším parametrem dostatečný přívod spalovacího vzduchu z vnějšího prostředí (větrací otvory).

  10. admin (Autor)

    Žádný předpis, který by předepisoval vložkování neexistuje.

    Viz.: http://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

  11. Andrea

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala co bych přesně měla udělat. Máme komín cca 7m vysoký a do něho jsou připojeny 2 spotřebiče kamna na tuhá paliva a krb. Ráda bych krb i kamna zrušila a umístila pouze krbová kamna. Musí se jedna část nějak zaslepit? Navíc nikde na komínu jsem nenašla žádná revizní dvířka a ani není vstup ze střechy. Nebude s tím mít kominík problém? Komín se prý musí vyvložkovat. Jakým způsobem se dodělají revizní dvířka, když je tam vložka? Nebo lze je vůbec do původního cihlového komínu dodělat? Nebo je rozumnější udělat díru do střechy? Jsem naprostý laik, tak doufám, že moje dotazy jsou pochopitelné a ne zcela zcestné.

    1. admin (Autor)

      Vaše dotazy jsou zcela pochopitelné, nicméně jejich šíře je taková, že vyčerpávající odpověď je nad rámec této poradny.

      Nicméně alespoň bodově odpovědi na vaše jednotlivé dotazy:

      – domluvte si schůzku s revizním technikem spalinových cest přímo ve Vašem objektu, ať provede kontrolu stávajícího komínu (počítejte, že za to budete muset zaplatit). Během kontroly Vám zodpoví všechny Vaše další otázky a navrhne řešení.

      – nepoužívaný sopouch (připojení) se zaslepit musí, a to například jednoduchou záslepkou.

      – dvířka pro vybírání nečistot a případně též pro čištění komínu MUSÍ být zřízena nad půdicí (dnem) komínu. Podle typu komínu se jedná o poměrně jednoduchou stavební úpravu.

      – komín musí být KONTROLOVATELNÝ a ČISTITELNÝ. Pokud jsou osazena dobře přístupná vybírací dvířka nebude s tím kominík mít problém.

      – zda se komín musí vyvložkovat záleřží na jeho technickém stavu. Rozhodně to není povinné. Posoudit to může pouze revizní technik (viz.výše).

      – pokud se cihelný komín vložkuje, musí se často i frézovat a pro vybírací dvířka se jednoduše vybourá otvor v požadovaném místě.

      – samozřejmě, že na základě prohlídky je třeba zvážit všechny varianty řešení a vybrat tu, která je ekonomicky a technicky nejvýhodnější

      – poslední odpovědí se obloukem vracíme k té první. Opravdu nejjistější je řešit věc přímo na stavbě s prověřeným odborníkem.

  12. Maroš

    Dobrý deň, môj sused z vedľajšieho vchodu si umiestnil dymovod vedúci z plynového kotla do vetracej šachty, ktorú zdieľame dokopy 8 susedia a odvetráva nám kupelnu. Mám pocit, že porušuje xxx právnych predpisov. Môžte sa mi k tomu vyjadriť?? Fotky z vnútra vetracej šachty sú v linku:

    https://drive.google.com/folderview?id=0B083-XzKdV9VfjRZd2FGNDQtNEltbnJiUHFGaFcwY1NwRzJmRzRDT2QyZExjcG9uQmJBWkE&usp=sharing

    Dakujem.

    1. admin (Autor)

      Řešení s umístěním odkouření do větrací šachty je obecně v principu možné, ovšem každopádně musí projít stavebním řízením, nebo minimálně písemným odsouhlasením všech spoluvlastníků. Při montáži se navíc musí posoudit množství vlivů- např.odvod kondenzátu, přístup k čištění a kontrole, hlučnost, fixace apod.

      Pokud chcete věc řešit je třeba se obrátit na místní stavební úřad se stížností. Stavební úřad (jako vykonavatel státního stavebního dozoru) se ke stížnosti musí vyjádřit a pravděpodobně zahájí správní řízení. Jako účastník tohoto řízení potom můžete po sousedovi požadovat dokladování revize spalinové cesty, v rámci které musí být posouzen vliv na ostatní instalované zařízení. Mimo to samozřejmě platí, že pokud se jedná o společenství vlastníků, nemůže nikdo provádět stavební úpravy (mimo běžnou údržbu) bez souhlasu ostatních.

      Tato odpověď vychází z platné legislativy v ČR, je tedy možné že ve SR existují rozdíly.

  13. stanislav

    Dobry den. rad by som sa poradil… mam v plane robit pristavbu ktora bude obsahovat aj kotolnu cize budem pristavovat novy komin.Pristavujem k domu co ma strechu tvaru ihlan s vyskou 5m a novy komin by mal byt na jednom z rohov.Neviem aku vysku by mal mat ten novy komin kedze pojde z rohu ihlana .3m nad strechu by stacilo na dobry tah ? ( to by boli 2/3 z vysky starej strechy)v okoli je len letna kuchyna ktore je vzdialena 7-8m od stavby

    1. admin (Autor)

      Pokud je stavba na Slovensku, musíte se bohužel obrátit na místní server. Bohužel není nám známo, zda na Slovensku existuje národní norma, či zda je výška komínů upravená jiným předpisem.

      Pokud je stavba v Česku je normovaná výška komínu 0,65 m nad hřeben (vrchol) střechy. Pokud se komín nachází více než 2 m od hřebene (vrcholu) střechy, lze tuto výšku snížit pod úhlem 10°, což je cca 180 mm/m.

  14. Alžběta

    Dobrý den, potřebovala bych poradit s tím jaký je možné použít materiál na vyvložkování starého cihlového komínu pro připojení plynového kondenzačního kotle. Myslím si, že by mělo jít o plast, problém je v tom, že komín má v jednom místě výrazný ohyb, takže se chci zeptat, jestli je plastový ohebný materiál, který lze v této situaci použít? Předem Vám děkuji za případnou odpověď.

    1. admin (Autor)

      Pro odkouření kondenzačních kotlů je certifikovaný plast skutečně ideálním materiálem.

      V podstatě všichni výrobci nabízejí i ucelený sortiment ve flexibilním provedení. S vložkováním tímto materiálem si poradí každý schopný kominík, případně i laik.

      Ohyb však nesmí být větší než 45° (dle ČSN 73 4201).

  15. Standa

    Dobrý den,
    jak je to s normami na Vaší stránce, když ČSN EN 15287-1 je neplatná od roku 2011?
    Jaké normy platí nyní?
    Jde mi o normu, podle které mohou být do komína připojey kotle do 50 kW na tuhá paliva.
    Díky

    1. admin (Autor)

      Evropská norma EN 15 287-1 byla vydána v roce 2007 a v roce 2010 novelizována včetně dodatku A1. Český překlad, který je v současné době platný, byl vydán v únoru 2011 jako ČSN EN 15 287-1+A1:2011 a nahradil předchozí normu stejného označení z dubna 2009.

      Pro praktické použití je však lépe vycházet z čistě národní normy ČSN 73 4201:2010, která je EN nadřazena.

  16. Pancheva Bosilka

    Dobry den, koupila jsem byt 50m2 s 2 vafkami a karmu. Jsou moc stare. Chtela bych je vymenit na plynovy kotel.Chci se zeptat jestly muzu pouzit vyvlozkovany komin z karmy na plynovy kotel nebo potrebuji novej. Byt je ve 2 podlazi a budova ma 6 pater. A zavisy komin na druh kotle? Dekuji Pancheva

    1. admin (Autor)

      Začneme odzadu:

      – komín vždy závisí na druhu připojeného spotřebiče (kotle). Nic jako „universální komín“ prakticky neexistuje.

      – vzhledem k tomu, že při výměně spotřebiče musí být dle NV 91/2010 Sb.provedena revize spalinové cesty, je vysoce pravděpodobné, že „moc stará“ vložka nebude pro připojení současných kotlů vhodná. Pokud nemáte k dispozici revizi nebo kontrolu stávající vložky, doporučujeme prohlídku revizním technikem před nákupem nového spotřebiče.

  17. Ing. Martin Frnka

    Dobrý den,
    prosím Vás, je možné zapojit do průduchu víceprůduchového komínu PVC odvětrávací radonové potrubí a do druhého průduchu krbovou vložku? Děkuji

    1. admin (Autor)

      Předpokládáme, že jde o víceprůduchový komín zděný z plných cihel. V tom případě, pokud je PVC potrubí deklarováno jako nehořlavé, lze ho do nepoužitého průduchu zaústit.

      Správným postupem by bylo vypracování zprávy o vyřazení komínového průduchu z provozu.

      Jako samozřejmost předpokládáme dodržení podmínek kontrol komínu pro krbovou vložku dle NV 91/2010 Sb.

  18. Michael Carbol

    Dobrý den,
    mám v plánu zakoupit komín Heluz Izostat duo. Účinná výška komína bude 6m nebo více. Tento komín nemá izolaci komínové vložky. Prostor kolem vložky jsem měl v plánu použít jako CPV pro krbová kamna,tuto možnost uvádí i vyrobce. Trochu se ale bojím, že teplota spalin bude ovlivňovat teplotu přiváděného vzduchu a naopak čerstvý vzduch ovlivní teplotu vložky, kterou bude ochlazovat a tím pádem se zhorší tah komína, hlavně během zatápění. Jsou mé obavy oprávněné? Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Obvykle se k dotazům na konkrétní výrobce nevyjadřujeme, nicméně tento dotaz lze aplikovat obecně na všechny vertikální přívody vzduchu, proto odpovídáme:

      Vaše obavy a závěry plně sdílíme (je to ve své podstatě elementární fyzika). Nicméně někteří výrobci nabízejí toto řešení jako prověřeně funkční, což je minimálně zajímavé, protože tlaková (tahová) ztráta vertikálního přívodu vzduchu je značná. Doufáme jen, že výrobce za svůj návrh spalinové cesty včetně CPV plně ručí.

  19. Martin Čáp

    Dobrý den,
    Budeme stavět nový komín při rekonstrukci RD. Chceme stavebnicový komínový systém. Prosím o radu jaká komínová vložka je vhodnější z hlediska životnosti, údržby atd. jestli nerez, nebo šamot. Na komín bude napojena krbová vložka 13kw.
    děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Materiálem s obecně nejlepšími užitnými vlastnostmi je v současné době keramika – to jest vysokoteplotní keramická komínová tvarovka. šamotové tvarovky se již používají jen v jednodušších nebo lacinějších systémech – jejich největší nevýhodou je vysoká akumulace, tj.pomalý náběh a dlouhý doběh. Nerezové tvarovky by se měly používat zejména pro fasádní komíny, kde lze využít jejich snadnou montáž. Životnost a odolnost nerezového plechu je obecně několikanásobně nižší v porovnání s keramikou.

      viz. http://www.kominy-komin.cz/jaky-komin-si-vybrat-2/

  20. Pavel Král

    Dobrý den, je bezpečné umístit vymetací – vybírací dvířka vyvložkovaného komínu určeného pro odtah spalin z plynového kotle do obývacího pokoje (pokoj je situovaný do suterénu) ?

    1. admin (Autor)

      Umístění vybíracích otvorů ve spalinové cestě řeší článek 8.2.5.4 ČSN 73 4201, který umístění vybíracích otvorů v obytných místnostech nezakazuje, ale nedoporučuje.

      Při správném nadimenzování a provozování spalinové cesty by systémová vybírací dvířka neměla představovat reálnou hrozbu. Nicméně lze doporučit instalaci indikátorů CO, které zajistí preventivní ochranu.

  21. Jiří Škraněk

    Dobrý den prosím mám dotas jaké jsou zásady rozměru na komínové těleso k otevřenému krbu od rozměrech 100*90*50 (v*š*h). výška komínu je 8m Děkuji

    1. admin (Autor)

      Pro stanovení průměru je velice zjednodušeně třeba vycházet z předpokládaného průtoku spalin (objemu spalin procházejících komínem) a předpokládané rychlosti spalin. Bohužel obě tyto veličiny jsou provozně a tudíž uživatelsky ovlivňovány. Jinými slovy nejvíce záleží na tom kdo, jak a čím bude topit.

      Nicméně obecně a velice zjednodušeně lze předpokládat, že pokud má Vámi popsaný otevřený krb dostatečný přívod vzduchu, bude objem spalin cca 70 – 100 m3/hod a rychlost proudění cca 0,5 – 1,0 m/s. Jednoduchým podělením vypočteme, že optimální průměr je někde mezi hodnotami od cca DN 200 do cca DN 300. Pro otevřené krby je výhodnější použít větší průměr a nad spotřebič osadit regulační klapku.

  22. Běhal

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat na jednu věc. Koupil jsem dům, kde se topilo plynovým kotlem a kotlem na tuhá paliva. Kotle jsou umístěny ve sklepě. Já bych chtěl vyměnit kotel na tuhá paliva za automatický kotel na tuhá paliva. Problém je v tom, že se nevejde kvůli výšce stropu do sklepa. Je tu ale možnost ho umístit do přístavku, kde je starý komín. Přístavek je vysoký asi 3 metry a komín je nad střechou vysoký cca 1.5 m. Nyní přichází můj dotaz. Je možné tento komín zrekonstruovat a prodloužit na celkovou délku min. 6 metrů, aby bylo dosaženo dostatečného tahu pro automatický kotel? A musí mít komín lávku nebo žebřík kvůli čištění z vrchu, nebo je možné komín čistit od spodka?

    1. admin (Autor)

      V obecné rovině je samozřejmě možno rekonstruovat a nastavit v podstatě jakýkoliv komín. Takto formulované praktické dotazy bohužel nelze seriózně zodpovědět bez prohlídky na místě.

      Lávka je předepsána při čištění ústím komínu (shora). Pokud jsou vhodně osazena vybírací dvířka nad půdicí (dnem) komínu, může být komín čištěn i těmito dvířky (zdola). Je možné osadit i vymetací dvířka kdekoliv po celé délce komínu a vymetat komín těmito dvířky. Při volbě vymetání dvířky je však třeba k těmto dvířkům vytvořit reálný přístup a počítat s možným značným znečištěním okolí během čištění.

  23. Bob

    Dobrý den
    Předepisuje norma maximální úhel ohybu pro nerezové vložky?( např. 90 stupňů) . Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Pro komíny obecně (včetně vložkovaných) norma ČSN 73 4201 povoluje odklon od svislé osy standardně max. 15° a ve výjimečných, technicky odůvodněných případech max.30°. Pro komíny přetlakové je povolen odklon max. 45°.

      Jiná pravidla samozřejmě platí pro kouřovody.

  24. Bob

    Dobrý den
    Použití hliníku dle čsn 734201 je podmíněno několika podmínkami: pouze pro plyn, suchý provoz, spotřebič typu B, do průměru 150 cm, pevné vložky (nikoliv hadice), odpovídající tloušťka materiálu, bez možnosti koroze hliníku ( zejména koupelny, WC, kuchyně ). Mám zakoupen nový kotel 23 Kw a chci použít dělené odkouření o průměru 80 mm s odvodem spalin do stávajícího komína, sání přes zeď.Jedná se o klasický tubokotel. Umístění kotle v koupelně s 1 sprchovacím koutem, vyvložkování komínu nerez vložkou 80 mm, 5m + 2x koncovka. Podle výše uvedené normy nemůžu napojit kotel na komínovou vložku lakovanými hliníkovými trubkami 80 mm, tl. materiálu 1,5 mm (sání 0,5 m, odvod ke komínu 1 m) ? K čemu se pak tyto trubky vyrábějí a prodávají? Rozdělovač je stejně z hliníku ! Musím pro takový projekt použít kontrolní otvor( v koleně nad kotlem, zrcátkem tam stejně nejde nic zkontrolovat). Na prodejně mi řekli, že tyto hliníkové trubky kominící běžně používají. Co se týče životnosti hliníkových vložek, demontoval jsem jednu po 16 letém provozu ( atmosférický kotel), a řekl bych, že by vydržela odhadem tak dalších nejméně 20 let! Uvnitř vložky se sice vytvoří povlak z kouřových pár, ale tato vrstva už dále s materiálem nereaguje a vytváří spíše ochranný povlak. Mám dojem, že se zbytečně plýtvá materiálem a že tvůrci norem dali komickým firmám možnost výdělku, jinak by asi neměli do čeho píchnout, ty kontroly firmu neuživí. Zbytečná výměna vložky, vyhozené peníze. děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      V podstatě se nejedná o klasický dotaz, ale spíše o diskusní téma. Nicméně – turbokotel je spotřebič typu C a odkouření z hliníku tedy není normou povoleno. Výhodou hliníku je pouze jeho cena a relativně snadná zpracovatelnost. Jeho životnost je však v některých případech velmi omezená. Reakce na tento problém je v dnešní době pochopitelná, a to zamítnutí použití. Patrně jste viděl (nebo chtěl vidět) pouze vložky v dobrém stavu. My se však setkáváme s Al vložkami, které např.po výměně spotřebiče nebo rekonstrukci objektu byly zničeny během několika měsíců a nádavkem znehodnotily ještě připojený kotel. Věřte, že pokud bych takovou vložku instaloval, tak bych to následně investorovi nechtěl vysvětlovat. Reakce prodejny je také v celku pochopitelná, protože chtějí především prodat a vědí, že za nic neručí. Systémový rozdělovač renomovaného výrobce by rozhodně neměl být z hliníku. Osazení kontrolního otvoru je předepsáno normou a ve většině případů je tento požadavek oprávněný – lze to konzultovat s místním revizním technikem.

      Váš příspěvek je poměrně častý a proto mi dovolte malou obecnou odbočku:

      V dnešní době je obvyklý požadavek na maximální kvalitu za minimální cenu. Nic takového ovšem neexistuje. Dobré řešení je vždy drahé! Pokud investor uvěří podbízivé reklamě, často se spálí. Následně zjistí, že vady nejsou reklamovatelné, protože prodejci dobře vědí co prodávají a příslušná upozornění jsou zveřejněna minimálním písmem na nejméně očekávaném místě. Následně už zbývá pouze se vyplakat v Občanském judu nebo podobném pořadu. Samozřejmě dospělý občan v demokratickém státu by měl mít právo na svobodné rozhodnutí, ale musí být plně připraven nést za ně následky. Pokud tedy kdokoliv zvolí netradiční řešení, může mít štěstí a věc bude fungovat. V opačném případě musí být připraven na to, že bude muset na vlastní náklady provést opravu, která mnohdy zvedne celkové náklady nad úroveň původního systémového řešení. Toto se samozřejmě netýká pouze komínů, ale i spotřebičů, topných těles a tak dále a tak dále

  25. Libor

    Dobrý den, jaký průmer kominu u novostavby zvolit pro kondenzační kotrl 24kw Výška komínu je 11,5m. Sousedi nejsou v okruhu 20m.
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      U kondenzačních plynových turbo kotlů se průměr komínu většinou volí dle předpisu výrobce. Buď se použije koaxiální odkouření stejného rozměru jako je na spalinovém hrdle spotřebiče (pravděpodobně 60/100 nebo 80/125 mm) nebo se na spalinové hrdlo osadí rozbočovač, který rozdělí koaxiální odkouření na separátní odkouření a přívod vzduchu (většinou 80 a 80 mm). Při výšce komínu 11,5 m je třeba u výrobce kotle, ještě před jeho nákupem ověřit, zda ho lze na takto dlouhé odkouření připojit, případně za jakých podmínek. Pro koaxiální odkouření některých kotlů je 11,5 m na hranici použitelnosti.

      Samozřejmě lze provést též normovaný výpočet dimenze komínu, ale to je placená služba.

  26. Peškova Jiřina

    Chci se zeptat,jaka je připustná maximalní vyška kominu u kondezačniho plynoveho kotle /do 24kw/. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Maximální výška komínu pro odkouření plynového kotle není obecně dána (například normou), ale je předepsána výrobcem konkrétního kotle. Záleží rovněž na typu provedení odkouření – pokud se použije dělené odkouření DN 80/80 je možno dosáhnout podstatně vyšší výšky. Do výpočtu musí být rovněž zahrnuty všechny změny směru (kolena).
      Doporučujeme obrátit se na výrobce konkrétního plynového kotle, který Vám poradí, případně zašle montážní předpisy pro konkrétní kotel. Pokud Vámi zvolený kotel nevyhoví, je samozřejmě možné oslovit jiného výrobce.

  27. Daniel

    Dobrý den,
    koupil jsem komín se šamotovými vložkami, který budu stavět na vnějšku budovy. Už jsem udělal průraz skrz 1 metr silnou zeď v místě, kde bude T kus. Zajímá mě jak projít přes ten průraz – respektive, jestli v průrazu mám naskládat ty šamotové roury (to mi připadá blbé) nebo, jestli mám požít nějakou kovovou rouru. Poslední dotaz se týká armovacích tyčí, musí být po celé délce komína, což je cca 10m, popřípadě v jakých místech mám tyče umístit? Předem děkuji za rady.

    1. admin (Autor)

      Pokud se jedná o zeď zhotovenou z nehořlavého materiálu (což je při síle 1 m pravděpodobné), je ideální použít jako průchodku ocelový kouřovod. Na T-kus je třeba osadit systémovou zděř a na ní nasadit 1 metrový kus kouřovodu. Následně vyplnit celý prostor okolo kouřovodu minerální vatou tak, aby kolem kouřovodu nezůstaly volné prostory. Tím se současně kouřovod stabilizuje. To, co je na celé věci nejdůležitější je, že tato část kouřovodu musí být provedena jako ČISTITELNÁ a DEMONTOVATELNÁ. Čištění je možné demontáží interiérové části kouřovodu nebo osazením kontrolního kusu s dvířky na kouřovodu. Demontovatelnost je nutná pro možnost výměny průchodky – zatímco životnost kvalitní komínové vložky se předpokládá cca 30 a více let, životnost ocelového kouřovodu je okolo 10-ti let.
      Co se týká armování, jedná se o produktový dotaz, na které v principu neodpovídáme. Kvalifikovaně může odpovědět pouze výrobce konkrétního komínového systému.

  28. Šárka Kolajová

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se vztahuje posouzení vlivu nástavby na komín souseda(nastavujeme jedno podlaží) dle normy ČSN 734201 č.6.7.1.7, vzdálenost fasády od komína je 6m, když je na komín napojen plynový kotel. Komín souseda je vyveden nad střechu objektu.

    Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Vliv sousední budovy se musí posoudit vždy, pokud jsou splněny podmínky dle Vámi citovaného odstavce normy ČSN 73 4201. Tj. i ve Vašem případě. Posouzení by mělo být součástí stavebního povolení nástavby. Finální rozhodnutí a řešení závisí na mnoha faktorech a pokud nejsou případné úpravy provedeny mohou být (a velmi často jsou) zdrojem problémů ať už na jedné nebo druhé straně.
      Doporučujeme Vám nechat si posudek zpracovat a ve spolupráci se sousedem realizovat případná opatření a předejít tak budoucím a velice nepříjemným sousedským sporům.

  29. Martinec Jiří

    Dobrý den, bydlím v RD, máme nově vyvložkovaný komín nerezovou vložkou průměr 18cm délka komínu je 10m, na vložku jsou napojeny dva spotřebiče. Kotel Viadrus s odtahovým ventilátorem a sporák, vše v jednom podlaží. Mezi kotlovým vstupem a sporákovým vstupem je rozdíl 30cm. Při zatápění v kotli nám uniká dým mimo stávající vložku a dostává se do vložky staré, která je popraskaná a tím pádem se kouř dostává do bytu, je to nepříjemné.Dým také uniká vymetacími dvířky. Firma, která nám provedla vyvložkování komínu nereaguje na žádnou reklamaci, nelze se sní spojit. Chtěl bych se zeptat, co by mohlo být příčinou, případně jak závadu odstranit. Děkuji

    1. admin (Autor)

      Bohužel jste si patrně vybral nekvalitní firmu. Do jedné vložky nemohou a nesmí být připojeny dva Vámi uváděné spotřebiče. Toto zapojení není možné provozovat. Obecně kominíci a požárníci vyhodnocují toto zapojení jako životu a zdraví nebezpečné, s přímým ohrožením majetku. Kotel Viadrus musí být zapojen samostatným kouřovodem do samostatného komínu a současně musí mít zajištěn stálý a neuzaviratelný přívod vzduchu. Pokud tomu tak není nebude soustava nikdy fungovat dokonale a bude stálým a bezprostředním nebezpečím pro všechny obyvatele objektu.

      Doporučujeme vyřešit problém s dodavatelem vložkování a pokud se to nepovede, obrátit se na jinou firmu. V tom případě se ovšem může stát, že budete nuceni zaplatit převložkování.

      Pokud nenainstalujete pro sporák samostatný komín, nelze ho provozovat.

  30. Kateřina

    Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně materiálu vhodného pro vyvložkování komínu. Do svého bytu bych si chtěla nechat nainstalovat kombinovaný plynový kondenzační kotel s průtokovým ohřevem TUV (každý byt má vlastní komínový sopouch, ke kterému bude připojen pouze zmíněný kotel, do nedávné doby byl komín používám pro odvod spalin z tuhých paliv). Nikde se však nemohu dohledat informace ohledně materiálu vhodného pro vložkování, pouze charakteristik jednotlivých materiálů. Známý si nechal, za stejným účelem, nainstalovat vložku ocelovou, načež mu bylo sděleno, že to již nevyhovuje platné legislativě. Předem děkuji za Vaši odpověď.

    1. admin (Autor)

      Pro plynový kondenzační kotel je možno použít jakýkoliv komínový systém s atestací nad 120°C. Je tedy možno vybírat z široké nabídky systémů ocelových nerezových a systémů plastových. Na přívodu vzduchu mohou být použity i další materiály bez speciálních požadavků na tepelně technické vlastnosti.
      Ve Vašem případě lze doporučit certifikovanou plastovou systémovou vložku do zděného komínu.
      Váš známý pravděpodobně nepoužil vložku ocelovou, ale hliníkovou, která je pro tento typ spotřebičů skutečně zakázána.

  31. Pavlicny Karel

    Dobrý den. Píšete, že u kondenzačního kotle není revize povinná, jedná se o výchozí revizi, nebo roční kontrolu spalinové cesty? Platí i pro nekondenzační turbo kotle? Chtěl bych použít stávající komín jako dělené odkouření nekond. turbo kotle. Sání z kontrolního otvoru komína ve výši 170 cm nad zemi, odvod nerez vložka průměr 80 mm v komíně, s kolenem ke kotlu, ( bez T kusu), celková délka sání 0,5 m, odvod 6m. Musí tam být kontrolní otvor? Kotel je v koupelně a je to dost problém. Pak by mě zajímalo, jak je to s požární kontrolou, např. na popud kominíka, když podle listiny základních práv a svobod je lidské obydlí nedotknutelné a občan není povinen pustit do svého domu nikoho bez jeho vědomí, pokud nemá povolení od soudu. Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Doufám, že jsme nikdy nenapsali a ani nikdy nenapíšeme, že pro nějakou spalinovou cestu není revize povinná. REVIZE JE TOTIŽ POVINNÁ PODLE STAVEBNÍHO ZÁKONA PRO KAŽDOU SPALINOVOU CESTU. Chyba je patrně v tom, že zaměňujete pojem revize (povinná při uvedení spotřebiče do provozu) a pojem kontrola (pravidelná roční prohlídka fungujícího spotřebiče). Znovu zdůrazňujeme, že revize je povinná ze zákona. Kontrola vychází z nařízení vlády, což je předpis s poněkud nižší váhou, což někdy někoho svádí k polemice. Nicméně doporučujeme i tento předpis dodržovat.
      Praktické provedení konkrétní spalinové cesty (např.i kontrolní otvor) předepisují především ČSN 73 4201 a předpisy výrobce. V této oblasti není v současné době zcela nekompromisně předepsáno co je a není akceptovatelné. Vychází se z teorie, že revizní technik spalinových cest má odborně posoudit spalinovou cestu a rozhodnout, zda konkrétní provedení je či není akceptovatelné. Takže u někoho něco projde a u někoho nikoliv. Tento stav se nám nelíbí, ale bohužel ho musíme respektovat.
      Co se týče přístupu do objektu, jedná se o otázku na právníka. Každopádně pokud nechcete nějakého řemeslníka pustit do svého objektu, máte na to plné právo. Současně však musíte nést důsledky (např.neplnění pojišťovny v případě požáru nebo trestní odpovědnost v případě otravy, atd.).

      1. Pavlicny

        Dobrý den
        Omlouvám se, opravdu nikde nepíšete o nepovinné revizi komína, už nevím, kde jsem to našel. Zdravím.
        Pavličny

  32. Lenka

    Dobrý den,
    mohu se zeptat, zda postačuje pro plynový kotel Hermann na vytápění i ohřev vody, výkon 24KW, s odvodem spalin komínem 10,5 m vyvložkování AL vložkou o průměru 110mm?

    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Hliníkové vložky je možno použít pouze pevné (nikoliv flexi), jen pro plyn, jen pro podtlak a jen pro suchý provoz. Absolutní většina dnes vyráběných plynových kotlů všechny tato podmínky nesplňuje, proto se hliníkové vložky v principu nepoužívají. Je třeba si uvědomit, že i v případě, že se podaří použití Al vložek zdůvodnit, stále se jedná o nejhorší použitelný materiál s objektivně nejhoršími užitnými vlastnostmi.
      Pro ověření dimenze je možno použít výpočet dle příslušné EN, případně dobrozdání výrobce. Výpočty spalinových cest nabízíme jako placenou službu.

  33. Miluše Nová

    Dobrý den
    chtěla bych se zeptat pokud nechám vyvložkovat komín antikorovou komínovou vložkou na plynový kotel tlakový zda tato vložka může být i pokud by se časem kotel vyměnil za kondenzační…
    děkuji za odpověd

    1. admin (Autor)

      Nerezová ocel, jako taková, je použitelná v podstatě pro všechny druhy spotřebičů. Bohužel použitý materiál je jen jedním z mnoha parametrů, které popisují konkrétní typ odkouření. Důležitý je zejména průměr vložky a tlakové provedení.

      Pokud použijete systémovou přetlakovou komínovou vložku je šance, že jí nebude třeba měnit při přechodu na kondenzační kotel více než 90%. Současně je však třeba upozornit na způsob provedení. Doporučujeme využít služeb renomované kominické firmy dodávající kvalitní certifikovaný produkt a dodržující montážní předpisy.

  34. JIrka

    Dobrý den, rád bych se s Vámi poradil:
    Součástí domku, jež jsem koupil byla dřívějším majitelem zakoupená nerezová vložka do komína – nerezové trubky s podélnými spoji (jako klempířské háčky a ještě bodově provařené) tl. 0,6mm včetně nabodovaného bočního přívodu a čistícího kusu. Mohu dle současných norem tímto vyvložkovat komín pro topení krbovými kamny – dřevem a následně nechat komín zkontrolovat revizním technikem?

    1. admin (Autor)

      Jedním z klíčových bodů revizní zprávy spalinových cest je posouzení materiálu, ze kterého je spalinová cesta vyrobena. Ve Vašem případě tedy nerezové vložky. Materiál se posuzuje na základě prohlášení o vlastnostech (nebo dříve prohlášení o shodě) a certifikátu. Oba dokumenty je ze zákona povinen vystavit a s materiálem dodat výrobce tohoto materiálu. Bez těchto dokumentů nelze vystavit revizní zprávu spalinové cesty a komín tudíž nemůže být používán. Teoreticky lze použít „no name“ vložku a vytvořit tzv.“individuální komín“. Tato cesta má však dvě nevýhody. Tou první je povinnost zhotovitele vypracovat podklady pro vyplnění komínového štítku (což není úplně jednoduché) a tou druhou je plná, věčná a nepřenesitelná odpovědnost zhotovitele za jakékoliv případné problémy (např.požár).

      Na základě výše uvedeného v žádném případě nedoporučujeme na výstavbu nebo vložkování komínů jakékoliv „no name“ materiály, ale pouze materiály s příslušným osvědčením a certifikací.

  35. Jan Hejnar

    Dobrý den. Rád bych realizoval podobný systém odsávání ve školním zařízení, jako je patrný na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=mo3x2Jb72gc . Chtěl bych vědět, jestli je takový systém u nás možné zbudovat a jak by se dal řešit. Také by mne zajímala orientační cena podobného systému. Kdyby byla odpověď příliš časově náročná, prosím odkažte mně na nějaké dokumenty, ze kterých bych to dokázal svépomocí vyčíst. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Systém přetlakového odvodu dle zmíněného videa je sice teoreticky realizovatelný, nicméně prakticky není toto řešení ideální. I na videu je vidět, že osazený ventilátor zdaleka není schopen pojmout celý objem spalin a v „kouřové komoře“ dochází k jejich hromadění.

      Jedná se o klasické svépomocné řešení bez dostatečných znalostí, případně řešení navržené odborníkem z jiného oboru.

      Praktická realizace takového zapojení by musela být dostatečně propočítána, navíc by narazila na problémy s výběrem vhodného typu komínového systému vzhledem k tomu, že přetlakové komínové systémy na pevná paliva v podstatě neexistují. Záleží samozřejmě na očekávané teplotě spalin. I životnost a údržba větráku by, vzhledem k hmotnostnímu průtoku spalin, pravděpodobně byl problém.

      Na první pohled se optimálním řešením jeví podtlakové uspořádání spalinové cesty, ale v každém případě je návrh i realizace práce pro odborníka. Pokud bude systém navržen špatně, může se snadno stát, že případná oprava celkové náklady zdvojnásobí.

      Zejména pokud se jedná o školské zařízení, je třeba dodržet zákonný postup daný stavebním zákonem – tedy znovu práce pro odborníka.

  36. Miroslav

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat:

    1) Je nutné aby měl komín pro pevná paliva v nejnižší části vymetací dvířka, nebo je přípustné aby komínový průduch začínal u sopouchu spotřebiče ( bez dalšího pokračování dolů k vymetacím dvířkám) a vybírání sazí se provádělo sopouchem po vyjmutí kouřovodu? Chtěl bych ve starém domku zprovoznit komín, který je takto vyřešen. Kvůli instalaci případných vymetacích dvířek bych musel rozebrat kamennou podezdívku základů, která končí hned pod sopouchem- tady se obávám narušení statiky. Vymetání sazí přes sopouch by mi nevadilo, ikdyž není zrovna komfortním řešením. Pokud vymetací dvířka být musí, jaká je nejmenší přípustná výška sopouchu nad dvířky? Může být sopouch i ve stejné výšce jako vymetací dvířka ( na protilehlé straně)?
    2) Také bych se chtěl zeptat, jestli se i dnes pro případné místní opravy keramické vložky komína používá zazdění nových vložek napevno ( jak jste nazval v předchozích komentářích- „pouzdro“)? V jedné místnosti byla v minulosti zřejmě instalována kamna pro různou výšku sopouchu a tyto „průrazy“ některé vložky poškodily. Omotat nové komínovky klasickou tlustou izolací používanou pro stavebnicové komíny nemůžu, protože komín vede zdí 45cm a komínové vložky mají vnější pr. 190 + tl. izolace, takže by nezbylo dost tloušťky zdiva na obezdění. Existuje nějaká tenká vata nebo izolace, která by umožnila aspoň nějakou dilataci vložek a nebo se to může zazdít i napevno.? Nové vložky by byly šamotové. Jedná se o opravu asi 1,5m komína. Teplota spalin z kotle je výrobcem uváděna 200C. Děkuji za odpověď M.K.

    1. admin (Autor)

      1) vymetací dvířka jsou u nových komínů zákonnou nutností. Stejné je to i s neúčinnou výškou komínu, tj.výškou komínu pod sopouchem, která je obecně předepsána min.0,5 m s tím, že vybírací dvířka musí být těsně nade dnem.

      2) „komínové pouzdro“ jsou fakticky vložky zazděné na pevno. V dnešní době se tato technologie pro svoji obecnou náročnost a poruchovost používá zřídka. Poradit při opravě poškozených vložek po mailu se jeví jako neprofesionální. Bez prohlídky na místě je možnost omylu velká. Obě varianty, které uvádíte jsou teoreticky použitelné, ale pouze místní prohlídka může dovolit rozhodnout, která z nich (nebo nějaká další) je ideální.

      Závěrem dovolte radu: Zvažte variantu zbourání starého komínu a výstavbu nového. Možná budete překvapen, že za poměrně akceptovatelné náklady získáte kvalitní produkt, který bude natolik bezproblémový, že nebude několik desítek let vyžadovat žádné investice.

  37. I.Fejfar

    Dobrý den,
    bydlíme v 1.patře bytového domu ze 3.pater, máme v koupelně karmu, k tomu je udělaná samozřejmě revize komínu. Byty nad námi využívají tento komín karmou a jeden má připojen plynová kamínka. Chtěl bych si koupit plynový kotel Junkers Ceraclass Turbo, co všechno bude zapotřebí vyměnit, předělat, aby bylo možné používat všechny tyto tipy společně /zdali je to vůbec možné, ještě možná podotknout výška od našeho vstupu do komína na konečný střešní vývod je kolem 10m/. Vím, že to musí udělat servisní firma, ale můžete mi prosím říct i přibližnou cenu, za přípravu a předělání této komínové cesty? …prosím o co nejrychlejší odpověď
    Děkuji Vám předem za Vaši ochotu a vstřícnost.
    S pozdravem a přáním krásného zbytku dne,
    I.Fejfar

    1. admin (Autor)

      Bohužel z Vašeho dotazu není jasné zapojení spotřebičů. Pokud jsou zapojeny do jednoho společného komínového průduchu, jedná se o variantu, kterou současná legislativa nedovoluje a celé zapojení by mělo být okamžitě předěláno. Pokud se jedná o víceprůduchový komín a každý spotřebič je zaústěn do vlastního komínového průduchu, není překážek vyměnit Vaši karmu za turbo kotel. Podmínkou bude vyvložkování komínu, a to plastem nebo nerezem, dle provozního režimu kotle. Výška 10 m není v tomto případě překážkou. Současně bude nutné zajistit přívod vzduchu, a to buď koaxiálním přívodem nebo děleně. Pokud bude vzduch přisáván z prostředí nad střechou, je nutné zajistit, aby nedocházelo k nasávání spalin z okolních komínů.

      V podstatě je možné dojít k cca pěti variantám provedení. Jak sám podotýkáte, je to práce pro odbornou firmu a místní posouzení.

      Cena vyvložkování a souvisejících prací by se měla velice hrubým odhadem pohybovat cca 15-20.000,- Kč.

  38. David Friček

    Dobrý den,
    rád bych se vás zeptal jaký průměr trubky bych měl použít pro otevřený krb. Rozměr ohniště je 2x1m nad ohništěm bude lapač kouře něco jako sedlová střecha + 6 metrová roura směrem nahoru.

    1. admin (Autor)

      Pro otevřené ohniště (krb) je nejvýhodnější použít co možná největší průměr odkouření a zejména je nezbytný dostatek spalovacího vzduchu (pokud je ohniště v interiéru).

      Velice hrubým výpočtem vychází dimenze komínu min DN 350 mm a přívod vzduchu min. DN 200 mm.

      1. David Friček

        Děkuji

  39. Michael

    Dobrý den, chci stávající chalupu přestavět na celoročně obývaný dům a chci začlenit do stavby nový komín. V plánu jsou krbová kamna s výměníkem o výkonu 15kw (nebo i více, pokud existují – pro 320m3 prostoru). Počítám ale, že tak dva až tři roky budu šetřit na celý systém teplovodního vytápění i s kamny (doteď elektřina v podlahách a stěnách). Je možné do komína (výška od napojení sopouchu cca 5,5m, plánovaný průměr 200mm) zapojit dočasně kamna o účinnosti třeba jen 5kw? Někde jsem četl, že komín nemusí mít správný tah nebo se může zanášet. Jaké je riziko znehodnocení komínového systému? Je taky pravda, že pokud je komínový systém určen na všechny typy paliv a všechny druhy spotřebičů, ale topím v něm dřevem, tak už nemůžu v budoucnu topit třeba peletkami? Dále jsem četl, že na jeden komín nemohou být připojeny dva spotřebiče, ale jinde jsem četl, že ano. Podle jakých kritérií je to posuzováno? Děkuji převelice za rady.

    1. admin (Autor)

      Váš dotaz je značně široký a vyčerpávající odpověď by přesáhla rozsah této poradny.

      Pouze tedy v krátkosti:

      – do komínu DN 200 můžete zapojit jak kamna o výkonu 15, tak 5 kW.

      – tah komínu je primárně dán teplotou spalin a dostatkem vzduchu. Pokud přivedete dostatek spalovacího vzduchu z venkovního prostředí a pokud budou oba spotřebiče produkovat spaliny o stejné teplotě, bude komínový tah v podstatě stejný.

      – za výše uvedených podmínek a při použití kvalitního paliva jsou rizika poškození komínu obecně minimální.

      – náhrada dřeva a peletek je obecně bez problémů.

      – dva spotřebiče do jednoho komínového průduchu připojeny být nemohou a pokoušet se v tomto případě hledat vyjímku je minimálně nebezpečné.

      1. Michael

        Moc děkuji za Vaši odpověď.

  40. Petr Malík

    Dobrý den, pro vytápění rodinného domku bych si chtěl pořídit automatický kotel na uhlí popř. peletky. Tyto kotle mají pro zajištění hoření tlačný nebo odtahový ventilátor. Chci se zeptat, zda komín, do kterého by byl takovýto kotel napojen, by byl již charakterizován jako přetlakový, a nebo se i v případě těchto typů kotlů jedná o komín s přirozeným tahem?
    Komín v domě je až po půdu zbudován v nosném zdivu z plných cihel a jeho průduch je tvořen původními cihlovými vložkami s vnitřním průměrem 155mm a tloušťkou stěny 25 mm. Výška od předpokládaného zaústění kotle je 10m.Vše je zazděno „natvrdo“- jak se to dřív dělalo. Po prohlídce kamerou bylo kominíkem konstatováno, že komín je v dobrém technickém stavu a vložky nepopraskané. Kominík mi však řekl, že pro automatický kotel na uhlí s pomocným ventilátorem musím nechat komín vyfrézovat a vyvložkovat nerez vložkou kvůli ZAJIŠTĚNÍ TĚSNOSTI. Má kominík pravdu a nebo si jen chtěl „dohodit kšeft“ ? Nerad bych frézováním komínu zničil něco, co je funkční a možná pro daný kotel vyhovující a potom každých 20let měnil rozežranou plechovou vložku. Jak je to tedy s komíny pro automatické kotle na uhlí či peletky? Děkuji P.M.

    1. admin (Autor)

      Problém bohužel není jednoduchý.

      Kotle spalující pevné palivo (nejčastěji peletky) se zabudovaným spalinovým ventilátorem mají obvykle spalinové hrdlo DN 80 – 120 mm a osazený ventilátor generuje na spalinovém hrdle přetlak. Pro připojení takového spotřebiče by TEORETICKY měla být zvolena spalinová cesta atestovaná současně na přetlak a současně pro pevná paliva (teplotní třída min.T 400). Vzhledem k tomu, že teplotní odolnost přetlakového těsnění se pohybuje okolo max.300°C, taková spalinová cesta je nerealizovatelná.

      Věc se tedy řeší dvěma způsoby:

      1 – použije se spalinová cesta dodaná nebo doporučená výrobcem zařízení, který se PÍSEMNĚ přihlásí k odpovědnosti za její použití pro ten který konkrétní kotel. V tomto případě se většinou používá řešení přetlakové s dimenzí komínu shodnou s dimenzí spalinového hrdla. Toto řešení nabízejí pouze renomovaní výrobci a doporučený materiál bývá vysoce kvalitní a tudíž drahý. V ČR se tudíž téměř nepoužívá.

      2 – použije se spalinová cesta výrazně většího průměru než je spalinové hrdlo spotřebiče – DN 160-200 mm s tím, že se předpokládá, že přetlak skončí v místě sopouchu (napojení kouřovodu) a komín bude fungovat jako podtlakový. Toto řešení nevyžaduje speciální materiály, ale pouze standardní komín atestovaný (nebo navržený) pro atmosférický provoz.

      Požadavek na zajištění těsnosti je legitimní v případě ad 1, naopak v případě ad 2 nikoliv.

      Správně chápete, že použití oceli ke spotřebiči spalujícímu uhlí není vůbec ideální. Síra obsažená v uhlí může reagovat s kyslíkem a vodou za vzniku kyseliny sírové, která dokáže ocelové vložky zničit nikoliv za 20 let, ale klidně za 20 měsíců.

      Z výše uvedeného je patrné, že frézování s vložkováním nemusí být nezbytné a že při dostatečném zvětšení průměru komínu pracuje tento v normálním atmosférickém režimu (s přirozeným tahem).

  41. Petr

    Dobrý den
    Rád bych se zeptal, jak to je s komíny, které byly napojeny na karmu a nebyly vyvložkovány.Bylo to někdy před rokem 1989 nebo těsně po , tehdy to asi šlo.
    Teď jsme byty koupili a potřebuji vědět, jestli se pro nás něco změnilo nějaká povinnost komín vyvložkovat.
    Ptám se jako předseda sdružení nájemníků.
    Máme dva byty, které jsou napojeny s karmou do nevyvložkovaného komína a na půdě se nám ty komíny začínají rozpadat.
    Potřeboval bych vědět, jestli opravu hradí nájemník nebo společenství.
    Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Nejprve v teoretické rovině:

      Pokud máte k dispozici revizní zprávu komínů (klidně z roku 1980), která osvědčuje připojení plynových karem do nevyvložkovného komínu a současně se jedná stále o ten samý původně osazený spotřebič a pokud je spalinové cesta pravidelně kontrolována dle NV.91/2010 Sb. bez připomínek, pak teoreticky vložkovat nemusíte. Tento stav, je ale pravděpodobně nereálný.

      Takže v praktické rovině:

      Platná legislativa vyžaduje, aby komíny pro spotřebiče na plynná paliva byly nenasákavé (to jest mimo jiné nemohou být vyzděny z cihel). Jednou z variant je vložkování, ve Vašem případě pravděpodobně nerezovou vložkou DN 120 – 130 mm. Vložka mimo jiné zabrání pronikání vlhkosti do zdiva a tím prodlouží životnost stávajících komínových těles. Pokud tedy chcete plynové karmy používat, je nutné provést úpravu spalinových cest, a to například vyvložkováním.

      Nicméně je velikou (a bohužel častou) chybou vidět pod vložkováním jakési všespásné řešení. Prvním krokem by vždy mělo být komplexní posouzení situace topenářem, instalatérem nebo např.energetickým specialistou, jehož výsledkem bude optimalizovaný systémový návrh. Vložkování je totiž obvykle pouze poměrně drahý způsob jak prodloužit životnost starého a nehospodárného zařízení.

      Co se týče otázky úhrady máte buď zakotvenou ve smlouvě, nebo se poraďte s právníkem.

  42. Jaroslav

    Dobrý den, rekonstruujeme starší dům po rodičích a kominík nás upozornil na problém. Hned vedle komínu, asi 0,5-1,5 cm je střešní trám, a tak bych se chtěl zeptat zdali existuje nějaká protipožární izolace, kterou by se dal vyplnit tak úzký otvor. Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Nejslabší smysluplně použitelné izolační desky mají tloušťku 10 mm. Například Promatect-H, nebo podobné. Ideální je mezera alespoň 15 mm, do které se vloží izolační deska 10 mm, ať už se fixuje na komín nebo trám. 5 mm zůstane větraná vzduchová mezera. Tato „sestava“ má již poměrně slušný tepelný odpor. Je však třeba věnovat zvýšenou pozornost výběru tepelně izolační desky a v žádném případě neexperimentovat s neznačkovými materiály (součinitel tepelného odporu materiálu by měl být 0,1 W/m.K a menší).

  43. Pavel Hovorka

    Dobrý den! Obracím se na Vás s dotazem, zda je možné, aby vyhořely saze v komíně, když mám instalovaný zplynovací kotel Atmos C30S? Respektive zda se i ze zplynovacího kotle mohou v komíně usazovat vyhoření schopné usazeniny? Pokud ano, můžou díky vyhoření popraskat keramické vložky stavebnicového komínového tělesa? Díky za odpověď Pavel Hovorka

    1. admin (Autor)

      Ano mohou. Zplynovací kotle jsou náročné na správný přívod a distribuci spalovacího vzduchu. Je vždy třeba dodržet zásadu přívodu spalovacího vzduchu z venkovního prostředí a jeho distribuci do kotle dle návodu výrobce. Při nesprávné distribuci vzduchu (ať už primárního nebo sekundárního) tyto spotřebiče často dehtují. Dehet vzniká ve chvíli, kdy z důvodu nedostatku vzduchu se do spalin dostane nevyhořelý uhlík současně s vodní párou, která v komíně kondenzuje a „nachytá“ do sebe částečky uhlíku.

      Keramické tvarovky v případě komínového požáru popraskat mohou. Při vyhoření dehtu stoupne v komíně na delší dobu teplota přes 1000°C. Současně může dojít k tlakovým výkyvům z důvodu vyhoření sazí nebo plynných zplodin. Tuto situaci nemusí keramické (ani jakékoliv jiné) tvarovky vydržet. Komínové tvarovky jsou na „vyhoření sazí“ atestovány. Jedná se ovšem o laboratorní zkoušku, která se považuje za úspěšnou při dosažení teploty 1000°C a pokud nedojde k fatální destrukci vložky. Popraskání nebo degradace vložky (u plechu) se nepovažuje za závadu.

      Prevence je jediná – pravidelné čištění spalinových cest a seřizování spotřebiče odborníkem.

  44. Eva Šedová

    Dobrý den, máme zděný domek, vysoký tak 5 m, po stavební úpravě bude mít okol 80m2. Vytápění zajistíme krbovou vložkou. Požádali jsme o revizi a úpravu komína kominíkem. Kominík nám sdělil, že bude komín úpravovat na redukci 200. Syn tvrdí, že by stačilo 150. V čem spočívá rozdíl, pokud by jsme nechali těch 200, nebude to k neprospěchu. Moc děkuji.

    1. admin (Autor)

      Řešení je poměrně jednoduché. Kominík, resp.revizní technik spalinových cest by měl provést normovaný výpočet spalinové cesty a poměrně přesně Vám sdělit jaký průměr komínu bude ideální pro Vámi vybraný spotřebič. Částečnou nevýhodou, jistě je, že součástí výpočtu musí být spotřebič – bez jeho znalosti nelze výpočet (poměrně logicky) provést.

      Obecně budou mít oba průměry (150 i 200 mm) při shodné výšce přibližně stejný tah, ale průměr 200 bude mít cca 2 x větší průtok spalin. Velice zjednodušeně tedy lze říct, že pokud očekáváte připojení kvalitního spotřebiče a použití kvalitního dřeva, vystačíte s menším průměrem komínu – a naopak.

      Je možné akceptovat i to, čemu se říká „kvalifikovaný odhad“. Pokud narazíte na odborníka, dáte mu údaje o komínu, spotřebiči a Vámi uvažovaném režimu topení, je schopen ideální průměr velice dobře odhadnout ze zkušenosti i bez výpočtu.

  45. Stanislav Obolecký

    Dobrý den,prosím o radu,,mám problém v tom,,že mi je v místnosti cítit jakoby saze z komína,,,na zdi kde je veden komín není nic vidět,,,,žiji v baráku starém 40let,,,komín nad střechou je před třemi lety vyzděn nový,,,komín si sám jednou za měsíc čistím,,a to ze střechy,,při posledním čištění jsem také zjistil že je vnitřek komínu tak do jenoho metru mokrý,,jednou za rok je prováděna revize kominíkem,,nic nezjištěno,,,oplechování komínu je v pořádku,,topím hnědým uhlím,hoří doře,kotel dakon 24,,,,nemohl by být komín někde prasklí?

    1. admin (Autor)

      V případě, že je komín vyčištěný, je v něm při provozu spotřebiče standardně podtlak – tj.nižší tlak než v okolí. Pokud by tedy komín byl prasklý neunikaly by spaliny do okolí, ale naopak okolní vzduch by byl nasáván do komínu. Odtud tedy zápach být nemůže (znovu opakuji – pokud je komín vyčištěn !).

      Příčinu je tedy třeba hledat jinde.

      První možností je prosakování vlhkosti. Pokud se do komína dostane vlhkost a pokud dojde k proniknutí této vlhkosti do zdiva, dostanou se tam s ní i rozpuštěné saze. Po zatopení a zahřátí komínu se tato vlhkost vypařuje a uvolňuje zápach spalin do okolí. Tato závada se v podstatě nedá krátkodobě odstranit.

      Druhou možností je vznik podtlaku uvnitř objektu. Ten může být způsoben například větrákem nebo digestoří nebo obecně nedostatkem vzduchu. Potom dochází k nasávání zápachu z komínu do objektu. To se většinou děje v době, kdy spotřebič není v provozu.

      Obecně by si s tímto problémem měl kominík poradit. Pokud nenajde příčinu, měl by být schopen vyloučit alespoň tu jedinou fatální, a tou je únik spalin do interiéru skrze spotřebič nebo kouřovod v době provozu spotřebiče. Pokud k takovému typu úniku dojde, může mít skutečně hrozivé následky, protože minimálně část spalin je silně toxická.

  46. Miroslav Menšík

    Dobrý den, zákazník má v plánu postavit komín v pokoji a v obývacím pokoji budou stát kamna. Napojení sopouchu 90°. Mezi komínem je zeď 100mm, použitý protipožární SDK a dřevěná konstrukce. Dotaz zní: Jak vyřešit prostup a izolování kouřovodu mezi komínem a přechodem přes zeď. Průměr 200mm. Komín má odstup ode zdi 7cm. Děkuji Menšík.

    1. admin (Autor)

      Jediné normované řešení lze nalézt v ČSN 06 1008. Je ovšem poplatné době svého vzniku a pro současné požadavky je v podstatě nepoužitelné.

      Při řešení průchodu příčkou obsahující hořlavé materiály je nejprve třeba zvážit možnost řešení se vzduchovou mezerou kolem průchodu – pak lze jednoduše vyjít z výrobcem povinně deklarované bezpečné vzdálenosti – u izolovaného kouřovodu obvykle 50-100 mm.

      Pokud vzduchovou mezeru použít nelze, je třeba obalit kouřovod dostatečnou vrstvou izolačního materiálu a celkovou konstrukci ověřit výpočtem např.podle ČSN EN 15 287. Na trhu jsou i protipožární průchody (např. firma Promat), jejich cena je však poměrně značná.

      Obecně lze shrnout, že k problému průchodu kouřovodu hořlavou stěnou je třeba přistupovat komplexně (zohlednit i bezpečnou vzdálenost spotřebiče a komínu) a současně individuálně (zvažovat nejlepší řešení konkrétního případu). Měl by si s tím poradit revizní technik spalinových cest nebo projektant.

  47. Marie Pětová

    V jednom komínovém tělese jsou tři průduchy. Hodilo by se mi, kdybych do dvou z těchto průduchů mohla umístit odvody spalin děleného odkouření dvou kotlů turbo a do třetího průduchu koaxiální odkouření třetího kotle turbo.
    1) Platí pro takové uspořádání nějaký předpis, pravidlo nebo norma, stanovující požadavky na rozestupy vyústění jednotlivých potrubí?
    2) Platí obecně nějaký předpis, pravidlo nebo norma, stanovující požadavky na rozestupy vyústění koaxiálních odkouření nad střechu?
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Platí především ČSN 73 4201 a zejména pro turbo kotle i předpisy výrobce.

      Téměř denně se setkáváme se špatným provedením spalinových cest od plynových spotřebičů. Důvod je jednoduchý – nebyla realizována odborníkem.

      Obecně je Vámi popsané řešení zcela jistě realizovatelné, ale pouze kominík nebo spíše revizní technik spalinových cest Vám (po prohlídce stavby) může navrhnout ideální řešení.

  48. axy

    Dobrý den,
    prosím o radu.
    V roce 1982 jsem si v rodinném domku pořídil ústřední topení s kotlem Mora. Komín byl vyvložkován z falcovaných měděných trubek tl. 0,8 mm. Komín má dobrý tah, nikdy z něj netekl kondenzát a trubky jsou z obou stran v perfektním stavu. Nyní bych chtěl vyměnit kotel za modernější. Je v tom nějaký problém ?
    Děkuji za odpovědˇ.

    1. admin (Autor)

      Bohužel z hlediska platné legislativy je v tom problém. Měděné komínové vložky nejsou povoleny pro připojení nových spotřebičů. Bude tedy třeba komín převložkovat.
      V současné době máte pravděpodobně kotel s atmosférickým hořákem a přerušovačem tahu. Komínová vložka bude zřejmě mezi 120-140 mm průměru. Kolem roku 1982 to bylo standardní (a v podstatě jediné) řešení. Dnes je situace zcela jiná. K dispozici je několik druhů plynových kotlů, pracujících v rozdílných režimech, s různými výhodami a nevýhodami. Při modernizaci vytápění je proto třeba vždy začít konzultací s projektantem – nejlépe s autorizací v oboru technika prostředí, nebo alespoň konzultovat s firmou dodávající plynové kotle. Při komplexním posouzení celé topné soustavy bude vybrán nejvhodnější typ kotle. Mimochodem tato optimalizace se skutečně vyplatí – setkáváme se s případy, kdy tímto krokem dojde k úspoře přes 50% nákladů při současném zlepšení tepelné pohody v objektu. V rámci výše uvedeného návrhu bude vybrán kotel a teprve v této chvíli se řeší úprava odkouření. Je poměrně pravděpodobné, že nový kotel bude v provedení přetlakovém (turbo) a potom se jako odkouření používá trubka průměru 60-80 mm z nerezu nebo plastu.
      Je velkou (a bohužel častou) chybou, že se výměna spotřebiče provádí bez komplexní optimalizace a často tak, aby se nemusel převložkovávat komín. Ekonomická návratnost optimalizace je přitom pouhých několik let.

  49. Polanecky

    Dobry den. Mám dotaz na jednovrstvý zděný komín o rozmech min. 150 mm x 150 mm, 15m vysoky, v bytovém domě, zda-li mohu mít připojen kotel ustředniho topení na tuhá paliva, o průměru hrdla spalin 150mm??
    Popřipadě, jak je tento průřez hrdla spalin omezen velikostí komína?? Předem děkuji za odpověď. Polanecký

    1. admin (Autor)

      Z hlediska legislativy není principiální problém použít Vámi popsané zapojení.

      Prakticky však záleží na stavu konkrétní spalinové cesty (komínu). Ideálním řešením je provedení revize komínu revizním technikem spalinových cest. Ten posoudí celkový stav komínu ve všech souvislostech dle platné legislativy a případně bude schopen navrhnout nutné úpravy včetně jejich ekonomické náročnosti. Nezbytnou nutností je i posouzení přívodu spalovacího vzduchu, bez kterého spotřebič nemůže být uveden do provozu.

      Průřez spalinového hrdla samozřejmě souvisí s průřezem komínu. Nejedná se však o jednoduše popsatelnou závislost, protože jsou to pouze dva prvky celkové vzducho-spalinové soustavy, která musí být posuzována vždy jako celek. Obecně je vysoce pravděpodobné, že pokud bude komín ve vyhovujícím stavu, bude možno do něj zapojit kouřovod DN 150 mm.

  50. Martin

    Dobrý den,rád bych se zeptal jaký zvolit správný průměr komínu pro krbová kamna?Údajně by průměr měl být 160 nebo 180,někdo řekne že 160 stačí,druhý zas doporučuje 180,tak nevím.Plánujeme postavit jednoprůduchový komín stavebnice s keramickou vložkou,celková výška dle projektu bude 7.5m .Krbová kamna budeme instalovat do obývacího pokoje spojený s kuchyní,celkový objem těchto místností je 170m3,jedná se o novostavbu.
    Děkuji za odpověď Martin Láska

    1. admin (Autor)

      Průměr komínu je obecně dán množstvím spalin, které je při provozu spotřebiče nutno odvádět. Závisí tedy především na typu připojeného spotřebiče a současně na provozním režimu. Při výpočtu průměru komínu dle příslušných EN ČSN se vychází z provozních hodnot stanovených výrobcem spotřebiče. V reálném provozu, ale mohou být tyto hodnoty velice odlišné vzhledem k ovlivnění provozovatelem. Jednoduše záleží na tom jak a čím se reálně topí.

      Obecně tou nejjednodušší metodou pro odhad průměru komínu je při účinné výšce nad 5 m použít komín průměru minimálně stejného jako průměr spalinového hrdla spotřebiče s tím, že pokud je spalinové hrdlo menší než 150 mm, pak použít průměr komínu 150 mm. Pokud tedy uvažujete o koupi krbových kamen, s průměrem spalinového hrdla nejčastěji 150 mm je s největší pravděpodobností skutečně možno použít oba průměry (160 i 180 mm). Větší průměr lze zvolit pro méně kvalitní palivo nebo intenzivnější přikládání.

      Pro správnou funkci spalinové soustavy je však bezpodmínečně nutné zajistit dostatečný přívod spalovacího vzduchu, a to horizontálním vedením z venkovního prostředí.

Přidávání komentářů není povoleno.